Doktorlara sosyal medya 'ayarı'
Türk Tabipleri Birliği, doktor ve sağlık kuruluşlarının internet üzerinden yaptıkları ve hasta mahremiyetini ihlal eden paylaşımlarla ilgili bir kılavuz hazırladı. Kurallara uymayan hekimler 6 aya kadar meslekten men cezası alabilecek
Doktorlara sosyal medya 'ayarı'
19 Mart 2017 16:14 -

Son dönemlerde hastanelerin acil servis ve yoğun bakım ünitelerinde çekilen video ve görüntülerin sosyal medyada paylaşması, sağlık kuruluşlarının sosyal medya üzerinden reklam yapmasıyla ilgili Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından bir kılavuz hazırladı. Hürriyet'ten İdris Emen'in haberine göre; hekim ile sağlık kurum ve kuruluşlarının elektronik ortamlardaki paylaşımlarına ilişkin 22 maddenin yer aldığı kılavuz İzmir Tabip Odası’nın sitesinden duyuruldu. 

Kılavuzda yer alan maddelerde hekim ve sağlık kuruluşlarının hasta mahremiyetini ihlal eden paylaşımlarda bulunmamaları, tedavi öncesi ve sonrasına ait görüntülerin sosyal medyada paylaşılmaması istendi. Kılavuzda yer alan kuralları ihlal edenler hakkında ilgili mevzuat doğrultusunda işlem yapılacağı belirtildi. 
 

HASTA ONAYI OLSA BİLE YANLIŞ


Kılavuzun kendilerine gelen şikayetler üzerine hazırlandığını söyleyen TTB Genel Sekreteri Doktor Mehmet Sezai Berber, “Bu kılavuzdaki kuralları çiğneyen hekimlere sırasıyla uyarı, para ve 15 gün ila 6 ay arasında meslekten süreli men etme cezası verilecek” dedi. Berber ayrıca hastanın onayı olduğu durumda bile reklam malzemesi haline getirilmesini doğru bulmadıklarını söyledi.
 

İŞTE O KURALLARDAN BAZILARI


- Doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmamış bilgilere yer verilemez. Verilen bilginin kaynağı ve son güncelleme tarihi belirtilmelidir.

- Hastaların sır kapsamındaki bilgileri hiçbir biçimde paylaşılamaz. 

- Hastaların tedavi öncesi ve/veya sonrasına ait görüntülerine ya da ifadelerine hiçbir şekilde yer verilemez. 

Sağlık çalışanlarının, tedavi öncesi, sırası ve sonrasında hasta ve hasta yakınlarıyla görüntülerine yer verilemez.

- Mesleki birlikler ve dernekler, bilimsel dergiler ile diğer mesleki kuruluşlara ait sitelere yönelik olanlar dışında yönlendirici link verilemez.

İnternet ortamında hasta bizzat muayene edilmeden, yöneltilen soruların yanıtlanması suretiyle tedavi önerilerinde bulunulamaz. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) dr metin okucu (dr)
21.03.2017 14:39:01
Bakın bu çok iyi.Son maddeye göre teletıp TTB tarafından yasaklanmış oluyor.Herkes Mersin e,biz tersine...
People
9
2) drsurg (surg)
19.03.2017 21:41:26
TTB yetmez, RTÜK devreye girsin :-))
Evlendirme programlarından beter siteler...
Bazı cerrahların siteleri korkunç !
Yazdıklarına bakıyorsunuz da, sanırsınız adamdan adam yapıyorlar..
Adamı da biliyorsun hani...:-)) Davulunu çaldığı ameliyatlardan bir tanesini girip kendi başına yapsa iç sesim susacak :-)
Yüzüne karşı efendilik yapıp ses etmiyorsun ama...
Susmak doğrusu mu ?
Sahtekarlar bu hale işini paşa paşa yapan adamların naifliği ve suskunluğu nedeni ile gelmedi mi ?
People
22
3) Plastik cerrah (Doktor)
19.03.2017 17:56:52
Bu kadar sıkısıkıya doktorları takip edene kadar okur yazar olmayan kişilerin yaptığı botoks Prp lazer cilt soyma tüy dökme merkezlerini takip edip kapatında önce inandırıcı olun. Sağlık müdürlükleri onları doktor yapmıyor diye kendi yetki alanından çıkarmış . Bu merkezlerde kalp nakli yapılsa belediyenin yetki alanı deyip çıkacaklar işin içinden. Tabip odalarının gündemi bambaşka. Ama bi doktor yaptığı işi göstermiş aman olmaz başını ezelin. Ama kuaför botoks yaptığı hastayı paylaşır bi sıkıntı yok o nede olsa doktor değil. Artık yetkisi olmayan insanların bu işleri yapmasına biri dur desin. Bu işler özünde insan vücudunu kasten yaralamadır , artık sağlık müdürlükleri bu işlere el atsın. Bu merkezlerde böbrek nakli mi yapılması bekleniyor müdahale için.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer