'Estetik uygulamaları güzellik merkezlerine yaptırmayın'
Türk Dermatoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Gökdemir: - "Cildinize bir estetik ya da kozmetik uygulama yapılacaksa, bu konuda eğitim almış bir uzman hekim hatta dermatolog, belki bir plastik cerrah tercih edilmelidir"
'Estetik uygulamaları güzellik merkezlerine yaptırmayın'
27 Mayıs 2017 14:14 -

 Türk Dermatoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Gonca Gökdemir, cildine estetik ya da kozmetik uygulama yaptıracakların bu konuda eğitim almış uzman hekim, dermatolog ya da bir plastik cerrahı tercih etmeleri uyarısında bulundu.

Gökdemir, AA muhabirine son zamanlarda estetik ve kozmetik operasyonlarında yaşanan olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de son yıllarda estetik uygulamaların arttığını belirten Gökdemir, kendilerine de yanlış estetik uygulamalar sonucu çok sayıda mağdurun başvurduğunu anlattı.

Gökdemir, yakın zamanda Adana'da dudakta silikon dolgu uygulanan bir kadının mağdur olduğunu, İstanbul Avcılar'da da hatalı lazer epilasyon vakası yaşandığını hatırlatarak, "Uzmanı olmayan, hatta hekim olmayan kişilerle yapılan bu tip uygulamalar sonrası giderek artan mağdur hastamız olacaktır. Bundan dolayı büyük bir endişe içerisindeyiz." dedi.

Estetik uygulamalarda kullanılan tıbbi cihazların bu konuda eğitim almış uzman hekimler tarafından kullanılması gerektiğini vurgulayan Gökdemir, şöyle devam etti:

''Bu cihazları hekim olmayan, doğru düzgün eğitim almamış kişiler kullanıyor. Bundan dolayı da her türlü risk ve komplikasyon, yan etkiler ortaya çıkıyor. Bu yanlış uygulamalar kişinin hayatını tehdit edebilir ya da kişinin cildinde, kalıcı hasarlar da bırakabilir. Bu nedenle cildinize bir estetik ya da kozmetik uygulama yapılacaksa, bu konuda eğitim almış bir uzman hekim hatta dermatolog, belki bir plastik cerrah tercih edilmelidir. Hekim olmayan, kendini estetik uzmanı gibi tanıtan kişilere kesinlikle bu uygulamaları yaptırmayın. Hekimsiz estetik tedavi kesinlikle sakıncalıdır.''

- ''Estetik uygulamaları güzellik merkezlerine yaptırmayın''

Gökdemir, dermatologların cilt hastalıklarını ve cildi en iyi tanıyan hekim grubu olduklarını belirtti.

Hastaların estetik ve kozmetik uygulamayı hekimlerin bulunduğu merkezlerde, muayenehanelerde, özel klinik ve özel hastanelerde yaptırması gerektiğini işaret eden Gökdemir, şunları kaydetti:

''Estetik ve kozmetik uygulamaları hekim kontrolünde olmayan güzellik merkezi ya da güzellik salonu gibi yerlerde yaptırmayın. Çünkü cildiniz sizin ve bizim için önemli. Ortaya büyük sıkıntılar çıkabiliyor ve mağdur hastalarımız oldukça fazla oluyor. Herhangi bir mağduriyet yaşanması durumunda en yakın hastanede bir uzman dermatolog ya da bir uzman cerraha başvurmalıdırlar. Aynı zamanda bu işleri yapan kişilerden bu işlemle ilgili rapor alsınlar. Çünkü bu işlemi kim yapıyor, nasıl yapıyor, mutlaka ayrıntılı bilgi almak gerekiyor.''

Gökdemir, halkın olumsuz durumlarla karşılaşmaması için uyarılması gerektiğini ifade ederek, ''Türk Dermatoloji Derneği olarak hem sosyal medyada hem de yazılı medyada bu konuda vatandaşlarımızı uyaran yazılı mesajlar veriyoruz.'' dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer