'Hekimler her an yargılanmayla karşı karşıya'
Kayseri Tabip Odası tarafından İyi Hekimlik-Malpraktis konulu konferans verildi.
'Hekimler her an yargılanmayla karşı karşıya'
28 Mart 2018 -

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Nezih Kök tarafından verilen konferansa Kayseri Sağlık Müdürü Doç.Dr. Ali Ramazan Benli, Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Karamehmet Yıldız, ERÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Poyrazoğlu, Kayseri Tabip Odası Başkanı Prof.Dr. Hüseyin Per, Yönetim Kurulu üyeleri, akademisyenler ve çok sayıda tıp öğrencisi katıldı.
Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Per’in açılış konuşmasıyla başlayan programda Prof. Dr. Ahmet Nezih Kök, hekimlerin her an dava edilme durumu ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “ Yeni mezun olan hekim arkadaşlarımızın mesleki hayatları boyunca dava edilme oranları şimdilerde neredeyse yüzde yüz seviyesine geldi. Bunun da en büyük sebebi, İnsan Hakları ve Biyotıp Sözleşmesi ve Hasta Hakları Yönetmeliğinin bilinmiyor olmasından kaynaklanıyor. Yani hekim arkadaşlarımız mutlaka tıp hukuku ile ilgili bilgi sahibi olmalıdır” dedi.
Prof. Dr. Kök, “Günümüzde insanlar yolda giderken (şuradan bir acil servise uğrayayım) ya da (aile sağlık merkezine girip çıkayım) der oldu. Böyle düşünen insanların, sağlık kuruluşlarına başvuranların sayısında artış var. Bu artış öyle ki Avrupa Birliği üyesi ülkeleri bile geçmiş durumda. Bu başvurular gerçekten ihtiyaçtan mı yoksa moda mı oldu?” Bu kadar insanla uğraşan hekimlerimiz tıp hukukunu bilmeliler. Yoksa her an yargılanma durumu ile karşı karşıya gelebilirler” dedi.
Konferans sonunda Tabip Odası adına Sağlık Müdürü Yrd.Doç Dr. Ali Ramazan Benli tarafından Prof. Dr. Ahmet Nezih Kök’e plaket verildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Mualla Kebabcıoğlu (Uzman Psikolog)
02.04.2018 14:49:43
Şiddet olaylarında sadece hastayı suçlamak yanlış. En küçük bir problemi çözmek yerine dram haline getiren doktorlar yok mu? Doktor öncelikle insanı davranışlara sahip olabilmesi ve öfke kontrolünü mutlaka öğrenebilmeli. Gelen kişi adı üstünde zaten hasta!
Üstelik insanlar bilinçlendiği için hastaneye daha çok başvurmaktalar. Bunun neresi kötü? Olaya objektif bakamazsak çözümüde mümkün olmaz. Hastaya bilgi bile vermekten kaçınan doktorlar bile var hala. Niye tek taraflı düşünüyorsunuz?
People
14
2) MEHMET DENİZ (DR)
30.03.2018 09:43:12
evet sayın yetkili. şikayeti kafasına koyan vatandaş bu hekim '' tıp hukuku'' biliyor bunu şikayet etmeyeyim diyecek. çok güzel. onun ancak mahkeme aşamasında kendını savunmada faydası olur. önemli olan şikayeti azaltıp yok etmek...siz bunun üzerinde kafa yorun bence, bu hale nasıl geldik, kimse ana branş tıp bölümlerini tercih etmiyor old, türk tıpının geleceği tehlikede, en zeki ögrenciler cildiyeci olmak istiyor, bu çocukların beyin cerrahi, kalb cerrahi, onkoloji, genel cerrah, dahiliye gibi önemli branşları seçmesi lazım
People
9
3) LUNA AKSOY (UZMAN DOKTOR)
29.03.2018 14:33:08
"KANITA DAYALI TIP" ve "BÜTÜNCÜL TIP" UYGULAMALARI STANDART HALE GETİRİLMELİ. KAYNAK YÖNETİMİ İYİ YAPILMALI, HASTA DOSYALARI DAHA İYİ TUTULMALI, BİLİR KİŞİLER DOĞRU SEÇİLMELİ VS VS....
People
54
4) dr.metin (pratisyen)
28.03.2018 23:31:21
ACİLLERDE ŞİDDET VE HAKARET MORALİMİZİ BOZUYOR.SAĞLIK BAKANLIĞI ŞİDDETİ TEŞVİK EDİYOR.HASTA HAKLARI VE HASTA MEMNUNİYETİ ANKETLERİ BİZİ MAHVETTİ.
People
62
5) adem (doktor)
28.03.2018 19:51:54
doktorlar adalet konusunda son derece sahipsiz.
People
55
6) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
28.03.2018 12:20:42
Eskiden hastalar : " doktor benimle ilgilenmedi, azarladı, hakaret etti " diye şikayette bulunurken, artık " bir yıl önce doktor bana X tanısı koymuştu , şimdi başka doktor Z tanısı koydu " diyerek bile şikayette bulunabiliyor. Nöroloji gibi , tanıların çoğunun hastaların anlattığı hikayeye göre şekillendiği dahili branşlarda, hemen her şey şikayet konusu yapılabilir. Yani istediğin kadar mesleğinin erbabı ol, istediğin kadar kanunları bil, birileri sana her gün düzünelerce dava açabilecek mevzu bulur. Çözüm: her bölüm için , şikayet-hastalık-tetkik algoritmalarının standartlaştırılarak kanuni temelde kabuledilir hale getirilmesi ve SGK nın da buna göre ödeme yapıp kesinti uygulamamasıdır. Yani olmayacak duaya amin, başımızın çaresine bakmaya devam.
People
45
7) Ufuk engin (Uzman doktor)
28.03.2018 12:13:52
Siz hekimlere belirsiz onerilerle gideceginize onune gelen acil servislere başvurmasın diye sevk zincirinin isletilmesi siddete karşı onlemler gibi yasal mevzuatta degsiiklikler konusunda siyasileri de bi iki kelam etseydiniz keske ama odunuz kopar degil mi??...hekimleri sadece savunma pozisyonuna cekmeye calisirak hekimler adina mucadele edilmez..zaten sizin gibilerin de oyle bir kaygısı yok ya neyse..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA