İngiltere fişini çekmek İtalya tedavi etmek istiyor
İngiltere’de 23 aylık hasta bir bebek için tedavi gördüğü hastanenin iyileşme umut kalmadığına kanaat ederek fişinin çekilmesi kararına karşı İtalya bebeğe vatandaşlık verdi ve tedavisini üstenmeye çalışıyor. Bu sırada bi süreliğine solunum makinesinden ayrılan bebek yaşamaya devam etti. Liverpool Yüksek Mahkemesi bebeğin İngiltere’den ayrılmasına izin vermedi.
İngiltere fişini çekmek İtalya tedavi etmek istiyor
25 Nisan 2018 - http://tr.euronews.com/

Aralık 2016’da, yani 7 aylık iken sara nöbeti nedeniyle hastaneye götürülen Alfie Evans adlı bebeğe ‘tanımlanamayan nörolojik hastalık’ tehşisi konulmuştu.Tedavinin ilerleyen aşamalarında doktorlar ‘beyin dokusunda ileri decede hasar’ oluştuğuna kanaat getirerek bebeğin daha fazla acı çekmeden ölmesi için bağlı olduğu makinenin fişinin çekilmesine karar vermişlerdi.

Papa Francis devrede

Tedaviden ümidi kesmeyen aile konuyu yargıya ve medyaya taşımış, ancak sonuç alamayınca baba Thomas Evans Vatikan’a giderek Papa Francis ile görüşmüştü. Görüşmenin ardından Vatikan’a bağlı Roma Bambino Gesu hastanesi çocuğun tedavisine devam etmeye talip olmuştu.

İngiltere’de yargı süreci

Liverpool Mahkemesi açılan davada hastaneyi haklı bularak Alfie Evans’ın tedavisine son verilmesini onaylamıştı. Evans ailesi konuyu üst mahkemeye taşısa da sonuç alamadı. Bunun yanısıra Avrupa İnsan Halkarı Mahkemesi de davayı görmeyi kabul etmedi. Hastane mahkeme kararıyla 23 aylık bebeğin fişini çekmeye karar verdi.

İtalyan Bakanlar Kurulu olağanüstü toplandı, ambulans uçak hazır bekliyor

Konu üzerine İtalya’da Bakanlar Kurulu 24 Nisan’da olağanüstü olarak toplantı ve 4 dakika içinde Alfie Evans’a İtalyan vatandaşlığı vererek İtalyan Ordusu’na ait bir ambulans uçağı tahsis etti. Uçak bebeğin nakli için Roma Ciampino Havaalanı’nda içinde doktorlarla hazır bekliyor. İtalya Sağlık Bakanı Beatrice Lorenzin ülkesinin elinden geleni yaptığını ifade ederken İtalyan Sağlık Üst Kurumu Başkanı Walter Ricciardi İngiltere’yi insani davranmamakla suçladı. Genova Gaslini Hastanesi de Evans’ın tedavisine talip oldu.

Liverpool Mahkemesi İtalya’ya nakle onay vermedi

Son olarak mahkemenin kararı üzerine solunum cihazından ayrılan 23 aylık bebek buna rağmen hayatta kalmış ve bu süre içinde ailesi yeniden temyize başvurarak bebeklerini İtalya’ya nakledilmesi başvurusunda bulunmuşlardı.

Liverpool Yüksek Mahkemesi yargıcı ara kararında hastaneden yeniden bir durum değerlendirmesi istedi. Bebek yeniden solunum makinesine bağlandı ancak mahkeme bu süre içinde Alfie Evans’ın İtalya’ya nakline izin vermedi.

Evans ailesi çeşitli sosyal medya kanallarından başlattıkları kampanyalar ve yargı süreciyle bebeklerini İtalya’ya götürerek tedavi şansı aramaktan vazgeçmiyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
11
1) Haydar (Haydar)
27.04.2018 11:50:33
İngiltere yapamayıp İtalya yaparsa dünya savaşı çıkar,
En iyi ingiltere ya güya, yediremediler kendilerine, İtalya'nın yapabilecek olma ihtimali bile ezdi geçti onları, "süpergüç" ya hani ingiltere, öyle değilmiş meğersem...
People
7
2) m. parlak (fizyoterapist)
26.04.2018 01:04:58
İnsan hayatı kutsaldır ve hiç bi şekilde engellenemez.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA