Hazine iş bırakan doktorların peşinde
Sağlık Bakanlığı, 2003 yılında ‘iş bırakma’ eylemine katılan doktorların peşini bırakmıyor. Bakanlık, eylemden sonra haklarında kamu davası açılan doktorlar için Hazine Müsteşarlığı’nın devreye girmesini istedi.
07 Ocak 2005 -
Talebi kabul eden Hazine, mahkemeye gönderdiği yazıda “Eylem sebebiyle devlet maddi zarara uğradı.” dedi. Davaya müdahil olmak isteyen Hazine, zararın boyutlarını araştırıyor. İncelemenin sonuçları 26 Ocak’taki duruşmada hakime sunulacak. Hazine Müsteşarlığı avukatı Eren Şişli, iş bırakma eylemine katılan sağlıkçılar hakkında Sağlık Bakanlığı tarafından da disiplin soruşturması açıldığını kaydetti.

Sağlıkçılar ise sadece haklarını aradıklarını savunuyor. Eylemi organize eden örgütlerden İstanbul Tabip Odası Başkanı Gencay Gürsoy’un avukatı Kazım Kolcuoğlu, doktorların uluslararası sözleşmelere göre eylem yaptıklarını ileri sürüyor. İstanbul Barosu Başkanı Kolcuoğlu, sağlıkçıların beraat etmesi gerektiğini belirtiyor. Sağlıkçılar, toplam 255 yıla kadar hapis cezası istenen davanın son duruşmasında “Yaptığımız demokratik bir eylemdir, suç olduğunu düşünmüyoruz.” dedi. Beraatlarına karar verilmesini isteyen doktorlar, “Biz duruşma için görevlerimizi bırakıp mahkemeye geliyoruz. Oysa şu anda hastalarımızın başında olmamız gerekiyor.” diyerek tepkilerini dile getiriyor.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Başkanı Sami Evren, eyleme katılan sağlıkçıların hastaneleri zarara uğratıp uğratmadıklarını kanıtlamanın mümkün olmadığını ifade ediyor. Evren, davanın siyasi olduğunu iddia ediyor. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Süleyman Çelebi ise eylemin demokratik bir tepki olduğunu, bu iddianın soyut bir iddiadan öte geçmediğini kaydediyor. Çelebi, “Bunun yargılama konusu bile yapılması bir tehdit unsurudur. Sağlık Bakanlığı doktorlarına idari soruşturma açıyor; ama fazla mesai yapan ve özverili çalışan sağlıkçılarını dikkate almıyor.” şeklinde konuşuyor.


Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) ümit gök (öğrenci)
25.06.2015 15:23:09
sayın profesörler hep aynı şeyleri yazmıyormusunuz farmakoloji sadece veteriner tıp eczacılıkta yok o dediğiniz puanları yüksek 4 yıllık kimyadada olduğunu bilmiyormusunuz hatda onlar tus sınıvınada girmeye hakkı var kazandımı ister farmakologda olabilir yada bir eczacılık sınavı yapılıyormuş kimyacılar için kazandımı eczacı oluyor lütfen bunları internet sayfalarına yayılın maaşları doktor maaşı kadar ayda 10 milyar olduğunu yazın.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA