Müezzinoğlu: Kamudaki diş hekimi sayısı 3 katına çıktı
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'nin, fedakar diş hekimleri sayesinde, sağlık alanında yetkin kurumlarınca diğer ülkelere rol model olarak gösterildiğini bildirdi.
Müezzinoğlu: Kamudaki diş hekimi sayısı 3 katına çıktı
24 Kasım 2014 07:19 -

Müezzinoğlu, "Dünya Diş Hekimliği Günü" ve "Ağız ve Diş Sağlığı Haftası" dolayısıyla mesaj yayımladı.

Ağız ve diş sağlığını, sağlıklı yaşamın vazgeçilmezlerinden olarak nitelendiren Bakan Müezzinoğlu, hastalıkların büyük kısmının ağız yoluyla bulaştığına dikkati çekti.

Ağız ve diş sağlığının korunmasının, birçok hastalığın başlamadan bitmesi anlamına geldiğini ifade eden Müezzinoğlu, diş hekimlerine ağız ve diş sağlığının korunması gibi büyük bir sorumluluk düştüğünü belirtti.

Seçkin ve kutsal bir meslek olarak nitelendirdiği diş hekimlerinin, Dünya Diş Hekimliği Günü ile Ağız ve Diş Sağlığı Haftası'nı kutlayan Bakan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Ağız ve diş sağlığı hizmet birimlerimizi oluştururken, Koruyucu Sağlık Hizmetleri kriterlerine göre en iyi ve güvenilir hizmeti sunuyoruz. Bilimsel standartlara uygun ve çağın teknolojik imkanlarından yararlanarak, bize özgü tedavi yöntemlerini geliştiriyoruz. Bu kapsamda, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 vizyonuna uygun mikro ve makro planlar hazırladık. Ağız ve diş sağlığı merkezlerini, ağız ve diş sağlığı hastanelerini, ağız ve diş sağlığı ve eğitim araştırma hastanelerini bu planları hayata geçirmek için hazırlıyoruz. İl merkezlerinin yanı sıra ilçelerimiz için de yıllık bazda ünite, personel ve sağlık tesisi sayılarını çalışmalarımıza dahil ettik. Engelli hastaların genel anestezi altında tedavi edilebilmeleri için ağız ve diş sağlığı merkezlerimizin, devlet hastaneleri ile protokol yaparak bu hizmeti vermesini sağladık. Ameliyathanesi olmayan birimlerimizin en yakın sağlık kuruluşunun ameliyathanesini kullanmaları için gerekli planlamalarımızı tamamladık. Sağlık tesislerimizdeki araçlara monte ünitelerin sayısını ve niteliklerini arttırdık."

- 8 milyon diş fırçası ve macunu dağıtılacak

Ağız ve diş sağlığı bilinci kazandırmak için başlattıkları "Günde 2 Kez, 2 Dakika" kampanyası kapsamında bakanlık olarak 8 milyon diş fırçası ve macunu dağıtımını yapacaklarını, gelecek yıl ise bu sayıyı 10 milyona çıkarmayı hedeflediklerini belirten Müezzinoğlu, mesajına şöyle devam etti:

"2002'de 2 bin 438 diş hekimimiz ve bin 465 diş ünitesiyle ağız ve diş sağlığı hizmeti veriliyordu. Bugün ise 6 bin 195 diş hekimimiz ve 6 bin 462 diş ünitesiyle Kamu Hastaneleri Kurumuna bağlı birimlerimizle vatandaşlarımıza kaliteli sağlık hizmeti veriyoruz. 2002'de sadece 1 diş hastanesi ve 13 ağız ve diş sağlığı merkezi varken bugün 124 ağız ve diş sağlığı merkezi, 6 ağız ve diş sağlığı hastanesi, 110 diş tedavi ve protez merkeziyle 738 ağız ve diş sağlığı polikliniğiyle hizmeti sunuyoruz. 2002'de poliklinik sayımız 4 milyon 651 bin 716 iken, bugün bu sayı yaklaşık 20 milyonu buluyor. Sağlık birimlerimizi ve sayısını artırırken söz konusu birimlerin nitelikli olması için de gereken özeni gösterdik."

"Fedakar diş hekimlerimiz sayesinde, dünyanın sağlık alanında yetkin kurumları tarafından diğer ülkelere rol model olarak gösteriliyoruz" ifadesini kullanan Bakan Müezzinoğlu, bu başarılarda diş hekimlerinin fedakarlığı ve emeğinin paha biçilmez olduğunu kaydetti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Derin Duran (Dişhekimi)
26.11.2014 17:02:37
Son 10 yılda çıkarılan yönetmelikler, torba yasalarla yaz boz tahtasına dönen bu fedakar kitlenin acaba sesini duyabiliyor musunuz? Yapılan değişikliklerde uzun uzun araştırmalar yapıp bilimsel verilere dayandırıyor musunuz? Ya da toplum yararı gözetiyor musunuz? Zira son değişiklikler, toplum yararından çok doktora yapmıların yararına oldu..
People
2
2) Erim saltoğlu (Dişhekimi)
26.11.2014 16:31:14
Toplumsal yararının ne olduğunu bilemediğimiz yeni yaratılmış uzmanlara verilen haklarla abat edilmiş bir kitle oluşturuldu , eşitlik ilkesine aykırı olarak. Geçici görevlere gitmiyor , MHRS almıyorlar, istedikleri gibi çalışma özgürlükleri var, ister entegre , ister dalında , nasıl arzu ederlerse . Bu durumda pek fedakarlıktan bahsetmek mümkün değil herhalde bu abat edilmiş kitle için sanırım , toplam 400 kişilik ekibin zaten 250 si Ankara da yerleşik , Anadoluda yoklar halhazırda, dolayısıyla fedakarlık yine geriye kalan ve Türkiyenin heryerinde olan öyle istedikleri gibi çalışma özgürlüğü de olmayan , her türlü göreve giden , MHRS de alan 6000 diş hekimine kalıyor. ...
People
0
3) m.d. (diş hek)
25.11.2014 23:59:06
Tarihin en buyuk diş katliamini biz hekimler yaptik. Dunyada hic bir devlet porselen kron yapmaz, biz yaptik ama esas maliyet ve emeginin 20debirine ucuz etin yahnisi nasil olur bilinmez
People
1
4) Dt06 (Dişhekimi )
25.11.2014 23:13:09
Kamuda son derece zor şartlar altında çalışan dişhekimleri üstüne birde adaletsiz uzmanlık yasasının uygulanmasıyla çalışma barışı bozulmuştur.Acil bir düzenleme yapılmaz ise yakında ADSM alerde sistem çökecektir.
People
0
5) Erim seroğlu (Dt)
25.11.2014 23:03:41
Diş hekimleri , zor şartlar altında yoğun tempo ile çalışırken, adaletsiz performans sistemi altında eziliyor, işin niteliğinin önemsenmeyip niceliğinin önemsendiği bir sistemde sağlık hizmeti sunmaya çalışıyor. Vatandaşlarımızın yüzde 90 ının ağız ve diş sağlığı sorunu yaşadığı ve ağız ve diş sağlığı konusunda yeterince bilinçli bir toplum olunmadığına dikkat çeken Eskişehir deki çalıştayda, diş hekimi sorunlarının çözüm beklediği belirtildi. Yüzde 70e yakını kas iskelet sistemi rahatsızlığı çeken , yüzde 30 a yakını varis hastalığına yakalanmış ağız ve diş sağlığı çalışanlarının en büyük beklentileri ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, yıpranma payı , kreş , uzmanlıkla gelen sorunlardır.
People
0
6) Melek (DT)
25.11.2014 21:21:31
Sevgili Hülya sıkıntılarımızı çok güzel özetlemişsin teşekkürler. Sayın Bakanımızdan beklentimiz öncelikle statü kaybımızın düzeltilmesi sonra da özlük haklarımızın iyileştirilerek para kazanma kaygısı olmadan hasta bakmamızın sağlanmasıdır.
People
0
7) Cemal Geçkin (Doktor)
25.11.2014 20:23:08
Sn. Bakan;
Sizi okudukça insanın yazası geliyor nedense?
Acilde ayda 10 gece nöbet tutan hekimlerin de "fedakar diş hekimleri" kadar performans ödemesi alacakları günleri de görecek miyiz? Yoksa onlar fedakar tanımınıza hak kazanamıyorlar mı?
People
0
8) Mücahit Dişçi (Dişçi)
25.11.2014 19:05:38
Yalandan bir mesaj...
Etinden Sütünden faydalanılan dişhekimleri; dişhekimleri gününde yalandan bir mesajla hatırlanıyor ne mutlu bize çok sevinçliyiz
People
1
9) hülya (dt)
25.11.2014 15:36:42
sevgili öğretmen ,biz de her yıl öğretmenler gününde vay efendim öğretmenlerin özlük hakkı çok kötüymüş,ek iş yaparak geçimini sağlıyorlarmış haberlerinden bıktık ama tutup da mesleğinizle ilgili anlamadığımız konulara takılmıyoruz.Bahsettiğimiz konu tam gün yasası ile ilgili değildir.Bilmediğiniz konulara gelişigüzel yorum yapacağınıza kendi meslek forumlarınızı takip etseniz daha faydalı olur sanırım.
People
0
10) süzer (dt)
25.11.2014 15:21:50
geçmişte kamu ve özel de çalışıp devlet hastanesindeki hastanın özele çağırılması doğrudur.ancak bu genellenemez.kamuda görev alma durumu bundan 10 yıl evvel yirmı dişhekiminden birine o da torpille sağlanıyordu.geriye kalan 19 dişhekimi serbest işyerlerinde kendi hasaplarına dürüst ve emek vererek çalışıyorlardı.şimdi bu öğretmen arkadaşa küçük bir bilgi olsun.ayrıca halen serbest çalışan bir hekim olarak tekrar kendimi gözden geçirmemi sağladığı için teşekkür ederim.dışarıdan dahada ezilmemizi gören lere selam olsun....
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)