Recep Akdağ neden görevden alındı?
Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberi...
Recep Akdağ neden görevden alındı?
24 Ocak 2013 23:53 -

TAM GÜN YASASI, PERFORMANS SİSTEMİ TEPKİSİ Mİ?

Recep Akdağ, "dünyanın en uzun süre Sağlık Bakanlığı yapan ismi" ünvanını aldıktan hemen sonra, görevden alındı. 11 yıl aralıksız bakanlık yapan Akdağ, geçen Haziran ayında Sağlık Liderleri Forumu'nda 'dünyanın en uzun süre Sağlık Bakanlığı yapan ismi' sıfatıyla Amerika'da onur plaketi almıştı. Akdağ, Bakanlık görevinin ilk yıllarında AK Parti hükümetlerinin her seçimde oy artırmasının en önemli nedenlerinden biri gösterilen 'sağlık memnuniyetinin' mimarlarından sayılıyordu.

Ancak Sağlıkta Dönüşüm Projesi çerçevesinde attığı adımlarla, özellikle sağlık çalışanlarının, doktorlar, hemşirelerin, eczacıların büyük tepkisini çekti. Uygulamaları nedeniyle, sağlık personeli pekçok kez protesto yürüyüşü, eylemi, grevi yaptı. Akdağ'ın bakanlık döneminde uygulamaya koyduğu 'tam gün yasası', 'performans sistemi' gibi politikalar, doktorlar başta olmak üzere sağlık çalışanlarının yoğun tepkisini çekti. Yabancı doktor, hemşire ve sağlık uzmanlarının Türkiye'de görev yapmasının önünü açması da ,Türk Tabipler Birliği tarafından yoğun şekilde eleştirilmişti. Akdağ, son dönemde sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artması nedeniyle de eleştiri oklarına maruz kalıyordu.

Başbakan Erdoğan'la ters düştüğü konu ise, "grip aşısı" oldu. SAğlık Bakanı Akdağ'ın Türkiye'de büyük bir kampanya haline getirdiği domuz gribi aşısı konusunda gazetecilere 'ben aşı olmayı düşünmüyorum' açıklamasını yapan Erdoğan, ardından Bakan Akdağ'a dönüp, "Benim aşı olacağımı söylemişsin çabuk bunu düzelt" diyerek tepki göstermişti. Akdağ, yine domuz gribi aşısı konusunda kendisini eleştiren eski Sağlık Bakanlarından, bir önceki dönemin MHP Milletvekili osman Durmuş ile TBMM'de sonu itişmeye varan tartışma ile de gündeme gelmişti

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) batur ay (sağlıkçı)
05.04.2013 10:54:15
harun aksoy.bu hükümet sağlıkçılara sevecen yaklaşmadı ama esnafada kök söktürüyor,bütün halk, esnafa kök söktüren hükümete teşekkür ederiz,başta erzurumlular olmak üzere .esnaf harun aksoy bu daha iyi günlerin,gelecek senin için sürprizlerle dolu.yaşasın avmler,yaşasın büyük sermaye,yaşasın büyük marketler,inşallah esnafların vergileri artar,vergi kaçırmaları önlenir,bire alıp beşe satmaları engellenir.durmak yok yola devam....
People
5
2) nilufer yalçın (pratisyen hekim)
05.04.2013 01:13:20
sağlık sisteminde yapılan reformlar (?!) tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de sağlık hizmetlerinin kalitesizleşmesine neden olmaktadır. yıllık hasta muayene sayısına göre değerlendirilen sağlık hizmeti başarısı kandırmacadan başka birşey değil ne yazık ki... 5-10 dakikalık muayene süresi ile hastalar tedavi olduğunu sanıp, hastanelerde kapı kapı dolaşmakta ve doğal olarak yıllık bakılan hasta sayıları katlana katlana artmaktadır. asıl başarı, kişilerin hasta olmamasını ve sağlığın geliştirilmesini sağlayacak olan koruyucu hekimliğin 1. basamakta güçlendirilmesi ve 2.-3. basamakta da gerçekten bu hizmete ihtiyaç duyan hastaların, kaliteli sağlık hizmeti alabilmesidir. yurdum insanı ne zamanki bunun farkına varıp, asıl sorumlu sağlık çalışanlarıymış gibi bizleri darp etmek yerine, gerçek sorumlulardan hakkını aramaya başlar; işler o zaman yoluna girer diye düşünüyorum. hangi mesleği icra ederse etsin, insanlar emeğinin karşılığı olan, insanca yaşayacağı ücreti almalıdır. kendilerine insanca koşullarda ve daha kaliteli sağlık hizmeti sunmaktan başka derdimiz olmayan; fakat buna rağmen bizlere düşman kesilen hastalarımız... halkın cebinde-cüzdanında gözü olanlar sağlık çalışanları değil; bunu görün ve gerekeni yapın lütfen artık... bizler taraf değiliz, hepimizin karşısındaki güç ve güçlük aynı adrestir. herkese sağlıklı ve güzel günler diliyorum.
People
1
3) hayri kocabaş (uz dr)
10.03.2013 22:03:19
o kadar emek vererek kazandığımız mesleğimizi ayaklar altına aldınız.siz galiba profuk dahil tüm akademik ünvanlarınızı kolay şekilde aldınız.neden bu saatden sonra doktorluk yapmak istemiyorsunuz.aşı işlerinden sonra ticaretin devleti kullanarak bedava para kazanmanın yollarını öğrendiniz.ondanmı.doktorluk yapmayacakmısınız.tüm emekçi hekimler sizi izlemeye devam edeceğiz.
People
1
4) Seher koc (Uzman doktor)
05.02.2013 17:49:35
Hicbir zaman Ozel hastane muayenehanede çalısmayı düşünmedim su anda doktorluk mesleğinin de yapılamayacak durumda olduğunu düşünüyorum artık başka meslek grupları arayışına girdim . Yazıklar olsun saglıga ve eğitime adanmış bir hayat gelinen nokta içler acısı. Alıcı var verici var ancak ortamın bu kadar berbat hale gelmesi çok üzücü yazıklar olsun. Ne kadar okuyorsunuz değil kaç hastaya bakıyorsuna kıymet veren sistem yazıklar olsun.
People
3
5) DENİZ RÜYA (HEMŞİRE)
31.01.2013 17:05:11
Recep akdağ en başından beri sağlık çalışanlarının lehine iğne ucu kadar bir şey yapmadı ki devamında yapsın.aslında biz recep akdağın yaptığı haksızlıklardan değil yaptıklarına sessiz kalarak bu hale geldik.
People
4
6) Harun Aksoy (esnaf)
30.01.2013 21:49:02
Burdan doktor arkadaşlara sesleniyorum işinizi sadece hastanede yaptıgınız için zorunuza gidiyor değil mi özel muayenehanelerinizde insanları sömüremediğiniz için kabullenemiyorsunuz deilmi bu ülkede iyi şeyler yapan insanlara kötü yorumları her zaman yakıştıyorsunuz işte dinsizin hakkınan imansız gemiş oldu geçmiş olsun...dadaşlar sizinle gurur duyuyor SAYIN BAKANIM...
People
0
7) si (uzman doktor)
28.01.2013 10:57:48
bazı hekim dışı yorumlarda bütün doktorlar muayenehane açmak istediği için mevcut sağlık sistemini eleştiriyor gibi bir algı var. doktorların çok büyük bir bölümü hasta ile arasında para meselesi olsun istemiyor. ama yakında tüm mal varlığımızı bile versek tedavi olamayacağımız konuma geleceğiz.
People
0
8) ebru yılmaz (ev hanımı)
28.01.2013 08:53:12
RECEP AKDAĞ ÇOK ÇEKTİRDİN.TAM GÜN UYGULAMASIYLA DOKTORLARI KIZDIRDIN.DOKTOR HASTASINA 5 DAKİKADA YETERLİ İLGİLENEMİYOR.KOLTUK SEVDASINA DEĞERMİYDİ
People
0
9) Emekli dr (Uz.dr)
27.01.2013 21:02:26
Bazi vatandaslar bu sistemle kaliteli hizmet aldigini saniyor,hala buyuk aldatmacanin ve goz boyamanin farkinda olamamak ne buyuk bir aymazliktir ...Uyanin artik
People
0
10) Şahin (Dr.)
27.01.2013 13:40:54
Bir takım sağlık dışı yorum yapanlar, şu an Hekimler muayenehane peşinde değiller. Performans denen parça başı çalışma ucubesinden,7/24 icap tutmaktan, eşi Hanyada kendi Konyada bir araya gelememekten muzdaripler. Performans kalkmadığı ve Hekime hakettiği verilmediği takdirde kim gelirse gelsin bir şey değişmez.Bazıları performansın karşılığını garanti zannediyor.1 Hekim, 3 Hekimin yapabileceğini gece gündüz çalışarak yapsa dahi Hastanenin parası yoksa, işe yeni başlayan lise mezunun aldığı maaş kadar maaş alır.PERFORMANS sonrası ve özel Hastaneler SGK'ya bağlandıktan sonra 8 milyarlık gider 48 milyara kadar çıkmıştır. Öneri,Performans kaldırılmalı, Özel Hastanelere SGK, hakedişlerinin %50'sini verip aldıkları farka limit koymamalıdır.Saygılarımla.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)