Sağlık Bakanlığı Müsteşarı: Şehir hastanelerinin bir kısmını sağlık turizmi için kullanacağız
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, MR, tomografi, ultrason ve röntgen gibi tıbbi cihazların Türkiye'de üretilmesi konusunda geniş çaplı çalışma yaptıklarını bildirdi.
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı: Şehir hastanelerinin bir kısmını sağlık turizmi için kullanacağız
01 Mayıs 2018 -

Tamamlanma aşamasına gelen Kayseri Şehir Hastanesinde incelemelerde bulunan Gümüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin sağlık alanında bölgesinde önemli bir güç oluşturduğunu ifade etti.

Gümüş, birçok ülkede vatandaşların sağlık hizmeti için para ödediğini, Türkiye'de 2002 yılında başlayan "sağlıkta dönüşüm" hamlesiyle tüm vatandaşların Genel Sağlık Sigortası kapsamında üniversite ve devlet hastanelerinde hiçbir fark ödemeden tedavi olduklarını söyledi.

Manisa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde tedavi olan ve "tedavi parası" diye mendil içinde gizlice para bırakan Bulgaristan göçmeni 65 yaşındaki Gülbiye Çalışkan'a, güvenlik kameralarınca yapılan tespit sonucu parasının iade edildiğini aktaran Gümüş, "Türkiye hem bölgesinde hem de diğer ülkelere örnek olacak sağlık sistemini geliştirdi." dedi.

Şehir hastanelerini son teknolojiyle inşa ettiklerini, son model cihazlarla donattıklarını belirten Gümüş, sağlık alanında en iyi hizmeti vatandaşa sunabilmek için çalıştıklarını kaydetti.

- "Sağlık turizmine katkısı olacak"

Yerli tıbbi cihaz üretimine de büyük önem verdiklerini dile getiren Gümüş, şu bilgileri verdi:

"Başta Kayseri Şehir Hastanemiz olmak üzere diğer şehir hastanelerimizde eğer ülkemizde üretilen ekipmanlar varsa yerli, yoksa yabancı ürünleri kullanıyoruz. Sağlıkta özellikle tıbbi teknolojide çalışmalarımız devam ediyor. Yerli tıbbi cihaz üretimiyle alakalı ihaleyi sonlandırdık. MR, tomografi, ultrason, monitör, röntgen cihazları gibi tıbbi cihazların Türkiye'de üretilmesi konusunda geniş çaplı bir çalışma yaptık. Önümüzdeki yıllarda tamamen yerli ilacı, yerli aşısı, yeri tıbbi cihazı olan ve modern şehir hastaneleri olan bir Türkiye, bölgesinde ve dünyada sağlıkta lider bir konuma gelebilir. Bunun uluslararası anlamda sağlık turizmine katkısı olacak. Biz hem kendi vatandaşımızı hem de diğer ülkelerden hizmet almak isteyenlere de sağlık turizmi kapsamında hizmet vereceğiz. Şehir hastanelerinin bir kısmını bunun için kullanacağız. Türkiye'de yapılan bu çalışmalar bir ihracat kolu gibi ülkeye gelir getiren kapılar olacak. Çünkü birçok ülkede hem hastane hem de insan gücü olarak sorunlar var. Biz bu ülkelerle görüşüyoruz onlara da bu hizmetlere bu hastanelerde yol açmayı düşünüyoruz."

Gümüş, şehir hastaneleriyle yeni istihdam alanları oluştuğunu vurgulayarak, "Türkiye'de yaklaşık 32 yeni şehir hastanesinde 50 binin üzerinde istihdam sağlanacağını da sözlerine ekledi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
13
1) Cengiz Tirkeş (Doktor)
03.05.2018 09:30:41
MR yapacakmışız.Eyüp bey teknolojinin gökten zembille indiğini düşünüyor herhal.15 senedir çalışmayan kafalar birden çalışmaya başladı.Ya bırakın MR ı siz şu yıpranma payını bi çıkarın .Geçen seçimden önce seçimden sonra ilk işimiz yıpranma payını çıkarmak demişti.İnandırıcılığınızı yitirdiğiniz için tabii sallamakda bedava.Dilin kemiği olaydı iyiydi.
People
24
2) mahmut (uz.dr)
02.05.2018 22:06:53
4 milyon Suriyeli sayesinde gırtlağımıza kadar sağlık turizminin içindeyiz.Gelmedik bir prens Salman kaldı o da gelse tam olacak..!
People
20
3) necdet aktepe (rd)
02.05.2018 10:36:05
adana şehir hastanesi bu duruma güzel örnek olur.Ben her gün özellikle Suriyeli olmak üzere pek çok yabancı uyrukluya hizmet veriyorum.
People
30
4) Demir Bükey (İleri Sürücülük Teknikleri Uzmanı)
02.05.2018 10:02:39
Bir Kısmını Değil Tamamını Kullanın Müsteşar Bey...
Sayenizde Hastaneler Hastanelikten Çıkalı Çok Uzun Zaman oldu...

Bundan Sonra Ülkemiz için en Mantıklı olan Hastaneleri Otel Niyetine Hatta Mümkünse ( Neden olmasın Bal gibi olur ) AVM Niyetine Kullanmak En Karlı Yatırım..
Yoksa Mal Ülkemizin Elinde Şişip Patlayacak....
People
22
5) mserdar (op.dr)
02.05.2018 01:24:33
Yerli MR yapmak ne.seçimler biraz daha yaklaşsın uçak bile yaparsınız,yakında memleketin her tarafında petrol bulursunuz,
People
21
6) ats2 (dr)
01.05.2018 13:15:43
üç kuruşa ameliyat yapanı bulabilirsen
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA