Sağlık Bakanlığının Acil Eylem Planı için 10 öneri!
Medimagazin Genel Yayın Yönetmeni Dr.İbrahim Ersoy, Sağlık Bakanlığının acilen yapması gereken 10 beklentiyi yazdı.
Sağlık Bakanlığının Acil Eylem Planı için 10 öneri!
25 Temmuz 2017 -

Bakan Ahmet Demircan’ın bu göreve gelmesiyle birlikte özellikle sağlık personelinin beklentisi artmış durumda. 

Sağlıkta Dönüşümün son 4-5 yıldır bir duraklama dönemine girdiği artık herkesin ortak fikri olmuş durumda. İkinci fazın belki de proje yetersizliği nedeniyle açıklanamaması, yeni bir bakış açısını zorunlu kılmış gibi görünüyor.

Sağlıkta Dönüşümün ikinci fazı uygulanacaksa, temel olarak şunu ana ilke olarak yazmak gerek: Artık dönüşüm sağlık personeliyle birlikte yapılmalı. Yani sağlık personeline rağmen yapılan dönüşümün artık başarısız olacağı yine ortak kanaat olarak dillendiriliyor.

Yeni bir dönemde sağlık personeliyle beraber hareket etmek, onları anlamak, ihtiyaçlarına cevap vermek belki de yeni dönemin temel yapı taşı olması gerekiyor. Her zaman sağlıkta hekim-hemşire ve yardımcı sağlık personelinin bir ekip olduğunu belirtiriz ya; işte bu dönemde de sağlık personeliyle merkez teşkilat bir ekip olarak davranabilmeli.

Peki sağlık personeli yeni dönemden ne bekliyor? Şu ana kadar biriktirdiğimiz önemli konuların başında şunlar geliyor:

 

1- Sağlıkta şiddet: Tüm sağlık personelinin ortak tek isteği artık ‘terör’ haline gelen sağlıkta şiddetin sona erdirilmesi/azaltılması. Hekimler, hemşireler artık sabah hastanelere giderken ‘bugün başıma ne gelecek’ diye düşünmemeli. Sağlık çalışanları kendilerini sahipsiz hissediyor. Hekim-hasta ilişkisi sağlıkta şiddetten dolayı çok yıprandı. Daha önce de defalarca yazdım; hastanelerdeki Hasta hakları birimlerinin ‘Sağlık Hakkı Birimi’ olarak değiştirilmesi, şiddetle ilgili kanunların savcı ve hakimlerce yeterince uygulanmasının sağlanması gibi bir çok önlemin alınıp, sağlıkta şiddetin önce azaltılması, sonra da gündemden kaldırılması gerekiyor.

 

2- Yıpranma payı: Son olarak Torba Yasaya konulduğu söylenen ama son 3 yıldır sürekli gündemde olup bir şey yapılmayan konu. Gelecekle ilgili bu konunun artık çözüme kavuşması gerekiyor.

 

3-Emeklilik: Yıpranma payı ile beraber artık başta hekimler olmak üzere emeklilik maaşlarının komik rakamlardan değil, bir hekimin bir hakim kadar emekli maaşı alabileceği düzenlemenin de yapılması gerekiyor.

 

4-Mecburi hizmet: Bu konuda o kadar şikayet varki! Mevcut uygulama adeta ‘yeni başlayan bir doktor nasıl hayatından bezdirilir’ uygulamasına dönüşmüş durumda. Şikayetlerin çoğu da çok az bir eforla çözüme kavuşturulabilecek bir durumda. Bu konuda ilk adım olarak yan dal uygulamasından sonra 3. mecburi hizmeti kaldırmakla başlanabilir!

 

5-Şehir hastaneleri: Son zamanların neredeyse tek projesi olan şehir hastaneleri konusunda personelin kafası karışmış durumda. Bakanlığın hatta Hükümetin gelecek sağlık vizyonuyla ilgili bu hastanelerde mevcut çalışan personelle görüşmeler yapılarak acilen yeni uygulamaların gündeme sokulması gerekiyor.

 

6-Performans: Medimagazin olarak hep ‘yalancı’ düştüğümüz konuların başında geliyor. 4 yıldır her bürokrattan ‘değişecek’ cevabı aldığımız ve yayınladığımız bu konuda çok geç kalındı. Zaten şu an bir çalışma bulunuyor ve acilen performanstaki adaletsizliklerin giderilmesi için yeni düzenlemenin yayınlanması bekleniyor.

 

7-Hekim hasta ilişkisi: Elbette Hükümet olarak bir taraftan 2019 seçimine yönelik çalışmalar yapmak, özellikle Sağlık bakanlığı gibi icracı bir Bakanlıkta çok önemli. Burada önemli olan ise hekim memnuniyeti ile hasta/vatandaş memnuniyetinin ayrı ayrı alınamayacağı, bunların birlikte gideceğinin anlaşılmasıdır. vatandaşa yönelik popülist uygulamalar yerine hasta/hekim ilişkisinin geliştirileceği projeler Bakanlık tarafından üretilebilir ve bozulan bu birliktelik kolayca sağlanabilir.

 

8-Personel çözüm  masası: Çoğu zaman görüyoruz ki, sağlık personeli kendileri için büyük Bakanlık için ise çözmesi bir o kadar kolay bürokratik sorunlarla uğraşıyor. Özellikle atama, yer değiştirme, eş durumu gibi konularda, hem personele bilgi verecek hem de sorunların bir çoğunu çözecek maksimum 5 personelle çalışan ve sağlık personelinin sorunlarını çözecek olan bir ‘personel çözüm masası’ kurmak çok mu zor?

 

9-Saha gözlemciliği: Bakanlık bunu saha koordinatörlüğü olarak tekrar uygulamaya başladı ama çok efektif bir sistem olduğunu düşünmüyorum. Çünkü sistem sorunları idareciler kadar personelin de gözlediği ve rapor edeceği bir konu. Sisteme yönelik sağlık personelinden her hastanede mesleklerden seçilecek gönüllüler bu işi çok daha iyi yapabilir ve sistem sorunları Merkez teşkilata çok daha sağlıklı iletilebilir.

 

10-663 sayılı yasa: Ne olduysa bu 663 sayılı KHK’dan sonra oldu! Değişim bu işin doğasına uymadığı için hala 663’e idareciler de başta olmak üzere ayak uyduramadı. Bu konuda da bildiğim kadarıyla revizyon çalışması var. Sistem sorunlarının büyük kısmını giderecek ve sağlığın idaresini kolaylaştıracak yeni düzenlemelerin de acilen devreye girmesi gerekiyor.

 

Son bir hatırlatma! 

Sağlık personeline yapılacak her iyileştirme, hastaya ve vatandaşa doğrudan yansıyacaktır. Bakanlık artık sağlık personelinin üvey evlat muamalesi görmek istemediğini anlamalı. O zaman vatadaş memnuniyetinin de arttığı görülecektir.

 

DR.İBRAHİM ERSOY

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
15
1) Devlet (Dr)
25.08.2017 16:09:35
Yıpranma Payı; http://www.memurlar.net/haber/690115/cte-personeline-yipranma-payi-verildi.html?utm_source=headlines
People
17
2) Vedat (Dr)
25.08.2017 15:31:41
hakim-savcı kadar emekli maaşı ile ek ödemesi olmayan kurumlardaki hekimlerin maaşlarında iyileştirme acil önceliklidir, sağır sultan duydu ama siyasilerimiz duymuyor işte..
People
56
3) Caner (Dr)
11.08.2017 10:24:03
Emin kardeşim, canım kardeşim, emin olun sizi okumazlar, duymazlar, görmezler, bilmezler, hiç algılamazlar. Kendi göbeğinizi kendiniz kesmek zorundasınız ne yazık ki, bunlardan hiç bir şey beklemeyin.
People
84
4) Emin (Dr)
09.08.2017 17:18:06
Sonuç; Ek Ödemesi olmayan kurumlarda çalışan hekimler ve Emekli hekimlerin maaşları çok düşüktür, acilen adam gibi bir iyileştirme gerekmektedir. Nokta.
People
16
5) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
02.08.2017 20:25:54
Dr.İbrahim Ersoy kardeşimiz Değişen Sağlık Bakanlarını , Vizyonlarını , Kapasitelerini ve " Sınırlı " yetkilerini hiç kuşkum yok ki hepimizden daha iyi biliyor ..
Bizlerde Sabır kalmadığından " Ha Alii , ha Veli " bizim için artık farketmiyor..
Medimagazinin Gündemde tutmaya devam ettiği ( Sağlık Bakanlığımızca ( ! ) uzun zamandır Bilindiğini düşündüğümüz sorunlar, dertler.. ) hepimizin ortak sorunları..
Sabrı hala tükenmemiş kardeşlerimizin , meslektaşlarımızın yani
bizden , içimizden birilerinin bu sorunları sürekli dile getirmeye devam etmesi gerekiyor..
Benim " İlgili kişilere " inancım ve sabrım tükeneli çok uzun zaman oldu..
Bu ülke'de Bedel her zaman " Milletimize " ve Milletimize gerçekten Hizmet eden dürüstçe " helalinden " kazanmaya Çalışanlara , Fikir Emekçilerine ödetiliyor..
15 Temmuz'da olduğu gibi..
Milletimiz bu durumdan şikayetçi olmayabilir veya " olmamış gibi görünebilir " ama bizler Milletimizle iç içe yaşıyoruz ve Mevcut durumun da , Milletimizin geleceğe yönelik " Endişeli " bekleyişinin de fazlasıyla farkındayız..
Sadece Üzülüyoruz..
Elimizden başka bir şey de ne yazık ki gelmiyor..
Dr.İbrahim Ersoy kardeşimize hislerimize tercüman olduğu için Teşekkürler , Selamlar , Sevgiler ve Saygılar...
People
80
6) Kadir (dr)
01.08.2017 14:23:50
Burada adaletsizliği dile getirenleri küçümseyen kişi (YG) bakanlıkta tuzu kuru torpilli bir danışman veya siyasi bürokrattır. Ek Ödemesi olmayan kurumlarda çıplak maaşla çalışan mazlum hekimlere laf atmak, küçümsemek, kara çalmak için maaş alıyor olmalı. Eğri bir virgül kadar kıymeti harbiyesi yoktur.
People
84
7) VEDAT (DR)
31.07.2017 18:04:56
Adını yazmaktan bile kaçınan YG rumuzlu zat; benim kurum hekimi olduğumu nereden çıkardın? Kurum hekimi değilim, hem olsam ne olacak, ve sana ne? Diğer kişiyi bilmiyorum. Ortada bir adaletsizlik varken, çözüm bunu düzeltmek iken, kraldan çok kralcı olman ne iş? Zulüme ortak olacağına mazlumun sesine kulak vermen daha insanca olmaz mıydı?
People
7
8) YG (DR)
31.07.2017 11:28:45
Vedat ve Kamuran beyler eğer aldığınız maaştan ve çalışma ortamından memnun değilseniz önerim aile hekimliğine geçmenizdir. Niçin ısrarla kurum hekimliğinde kalıyorsunuz? Demek ki oranın maaşı ve çalışma şartları öyle.
People
7
9) Dr27 (Asistan dr)
29.07.2017 23:05:11
Çok güzel ve yerinde doğru tespitler, ne yazıkki dr camiasının oy oranın hasta camiasının oy oranından az olduğundan , dr ve sağlık çalışanına iyileştirme yapmazlar
People
23
10) Fikret (Dr)
28.07.2017 12:07:27
Vedat ve Kamuran bey, sizin feryatlarınızı hiç kimsenin duyacaklarını zannetmiyorum. Mağdur olduğunuzla kalacak gibi görünüyorsunuz, ben de sizin gibiyim ve on beş yıl sonunda artık böyle düşünüyorum.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
23.05-22.06GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
23.05-22.06GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
22.05-21.06Ortopedi UzmanıPersonel Arayanlar