Sağlık Müdürlüğü 4 ASM'nin kira sözleşmesini yenilemeyip yıkım kararı aldı!
Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğünün, 60 bin kişiye hizmet veren kamuya ait 4 Aile Sağlığı Merkezi için yıkım kararı aldırdığını ve yeni bir hizmet binası tahsis etmeden hekimler için mahkeme kararı ile tahliye başvurusunda bulunduğunu söyleyen Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Şenol Atakan, “Bir kamu hizmeti veren aile hekimlerimiz, yine kamu hizmeti veren bir başka kurum tarafından sokağa atılıyor. Açıkça ifade etmek istiyorum ki adeta şoktayız” dedi.
Sağlık Müdürlüğü 4 ASM'nin kira sözleşmesini yenilemeyip yıkım kararı aldı!
26 Aralık 2018 10:19 - ntv.com.tr

 

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu AHEF Başkanı Dr. Şenol Atakan, Çanakkale’de 4 aile sağlığı merkezinin aynı anda yıkılmak ve hekimlere hiçbir yeni hizmet yeri gösterilmeden mahkeme yolu ile tahliye edilmek istendiğini söyledi.   

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü’nce Gelibolu – Çan – Yenice ve Gökçeada Aile Sağlık Müdürlüğü’nün aile hekimlerine tahsis ettiği aile sağlığı merkezlerinin kira sözleşmesinin yenilenmediğini, akabinde binalar için yıkım kararı çıkartıldığını ifade eden Dr. Atakan, bu süreçte 60 bin kişi için nereden hizmet alacaklarına ya da hekimlere nerede görev yapacaklarına ilişkin hiçbir bilgi verilmediğini, dolayısıyla 60 bin kişinin şu an sağlık hizmetinden yoksun kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek şunları söyledi: 

“Açıkça ifade etmek istiyorum ki adeta şoktayız. Bir kamu hizmeti veren aile hekimlerimiz, yine kamu hizmeti veren bir başka kurum tarafından sokağa atılıyor. Bu da yetmezmiş gibi onların hizmet verdiği 60 bin kişi sağlık hizmetinden mahrum bırakılıyor. Yaşanan durum açıkça Anayasanın sağlık ile ilgili 56.maddesine aykırıdır, suçtur. Bu durumu izah edebilecek hiçbir gerekçe yoktur. Şayet bir binadan sağlık çalışanlarının çıkması isteniyorsa onlara görev yapacakları bir başka binanın gösterilmesi gerekir. Bölge halkına da sağlık hizmeti alabilecekleri yeni bir yer gösterilir. Bu durum adeta ‘ben yaptım oldu’ zihniyetidir. Sayın Sağlık Bakanımızın ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bu duruma kayıtsız kalmayacağını düşünüyoruz. 

“AİLE HEKİMLERİNİN ÜZERİNDE BU KADAR YÜK OLAMAZ”

Aile hekimlerimiz yurdun dört bir yanında görev yaparken her gün üzerlerine yeni bir yük, yeni bir dert yükleniyor. Kiralarına % 46 zam yapılıyor, harcamaları birçok kalemde %20 ila 35 arasında artarken, harcama gelir kalemlerinde hiçbir artış yaşanmıyor. Tüm bunlara ek olarak iş alanlarının dışında 400’e yakın rapor yazmaları ve ek görevler yapmaları isteniyor. 

“AİLE HEKİMLERİ TÜKENDİ”

Gelinen noktada aile hekimleri tükendi. Çanakkale’de yaşanan bu durum ise bizleri isyan ettirdi. 11 hekim sokağa atılıyor, 60 bin kişiye sağlık hizmeti durduruluyor. Hekimlerimiz nerede hizmet vereceğiz diye sorduklarında hiçbir çözüm sunulmuyor. Kendilerinin yer bulması isteniyor. Böyle bir kamu hizmeti anlayışı olamaz. Açıkça söylüyoruz ki tükendik. Artan mağduriyetlerimizin bir an önce çözümünü yetkililerden talep ediyoruz. Aksi takdirde 26 bin aile hekimi olarak Ankara’da bir araya geleceğimizi ifade etmek istiyoruz.”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) mehmet yılmaz (hekim)
27.12.2018 15:32:56
Araştırmadan fason haber yapmayın lütfen! Bahsedilen Çan Atatürk Aile Sağlığı merkezi Ağustos ayında yeni binasında hizmete başladı, ASM şu an boş ve yıkılmayı bekliyor
People
2
2) Aile hekimi (Dr)
27.12.2018 13:31:26
Cebe atıyor ne biçim konusma! Sozlerinize dikkat edin yorum yazarken. Cariden bir ay birikir iki ay birikir yarin jenerator bozulur defib bozulur ekg bozulur tavan akar tuvalet tıkanır. 10 15 bin tl masraf ciktigi zaman maaşımızdan mi ödeyelim ? Öyle konuştuğunuz gibi basit degil bu mesele. Siz hastanedekiler gibi şu bozuldu teknik elemani cagir hersey önünüzde hazır. Aile hekimliği böyle değil. Çok zorunuza gidiyorsa gelin aile hekimi olun ve görün nasil oldugunu.
People
3
3) Aile hekimi (Dr)
27.12.2018 10:16:17
13 bin tl alıyor demişsin herhalde doğuda sosyoekonomik düzeyi düşük köyde çalışan bir aile hekiminden bahsediyorsun sanırım. Ben 1 günde 6 hasta baktığımı hic hatırlamıyorum. 50 den asagi inmiyor. 13 bin tl falan da almıyorum. Buraya hiçbirşey bilmeden yorum yazmayın lütfen. Hastane plk lerinin dolu olmasinin sebebi milletin aşırı talepkar olmasıdır. Film usg bakmadan olmaz mantigindalar. Aciller serumsuz gitmek istemeyen hastalarla dolu degil mi? Dahiliyeye gelen hasta hic sikayetini soylemeden bana filan yandala yeşil alan aç diyor. Millet hekim degistirmeyi bırak prof değiştiriyor beğenmediği için. Bu problemin suçlusu aile hekimi değildir.
People
6
4) aydede (hekim)
26.12.2018 21:15:55
yıllardır devletin vermiş olduğu kira yardımlarını ceplerine atarken sorun yok değil mi.Gidip adam gibi yer kiralayın hizmet verin dendiğinde mi sorun oluyor.Yaptığınız ayıptır.Bir de federasyon başkanı şoka girmiş miş.Ne oldu ilk defa devletin verdiği parayı,hakkıyla,devletin öngördüğü şekilde harcıyacağınız,cebe atamayacağınız için mi şoktasınız beyfendi?????Ayıp ayıp
People
16
5) Yaman (ATU)
26.12.2018 16:58:18
Şenol Atakan çok ağlıyorsun bide devleti tehdit ediyorsun 26000 aile Hekimi Ankara’da toplanır diye hastanenin acil servisleri kimin yüzünden dolup taşıyor, hastane plk leri niye bu kadar dolu düşündünmü hiç bide aile hekimi tükendi diye sömürü yapıyorsun benim aile hekimim sabahtan akşama kadar 6 hasta bakıp 13 bin tl maaş alıyorum bu para bana haksız çok diye açık açık söylüyor,bence esas tükenenler hastane acillerinde çalışan ATU ve pratisyen hekim arkadaşlarım gerçek emekçiler onlar Asıl konuşması gerekenler atuder ,tatd ama maalesef Şenol Atakan senin kadar konuşmuyorlar ses çıkmıyor elbet bakanlığımızdan bir bürokrat yada bakanımız aile hekimliğini daha aktif hala getirecektir ,acil servis hekimlerinin haklarını vereceğini düşünüyorum saygılarımla
People
15
6) bulut (dr)
26.12.2018 15:32:02
bakıyoruz dedikleri hastaların hepsi devlet Hastanesi'ne geliyor. ev hastalarının yolunu bile unutmuşlar. tuttukları bir istatistik, bir de rapor angaryası.. ( bu rapor angaryasında onlara sonuna kadar katılıyorum, bunu da ekleyeyim bu arada.) İstatistiği bir hemşire öğrencisi de tutabilir. Raporlar da hastaneden veriliyor zaten. devletin zarar kapılarından dördü kapanıyor böylece. fena mı?! Bence olayı dert etmesinler. . emekliliği gelen emekli olur, diğerleri de hastanelerde acilde biraz hasta bakarlar.
People
27
7) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
26.12.2018 11:03:47
Böyle bir siteyi ben yönetsem ; bu beyanlardan sonra mikrofonu Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü'ne çevirir konuyla ilgili beyanlarını dinler, iki tarafın iddialarını da aynı zamanda yayınlardım. Buradan bakınca zulüm gibi gözüken olayda il müdürlüğünün söylemi bakış açısını değiştirebilir.
People
5
8) ali veli (hekim)
26.12.2018 10:41:05
her aile hekimine en fazla 4000 kişi kayıtlı oluyor 11 hekime 60000 kişi çok abartılı olmuş
People
9
9) hakan (sm)
26.12.2018 10:36:32
burdan türkiye geneli aile hekimlerine sizlere cari giderden temmuz ayında artış oldu.elinizi vicdanına koyarak hesap günü var.tıbbi sekreterler hakkı olan maaş 2200-2300 bütün ilerin aynı olmasını .hesap günü kul hakkıdır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)