Türkiye kendi ilacını üretecek
Sağlık Bakanlığı, yurt dışından ithal edilen ve maddi değeri çok yüksek olan kanser ve antibiyotik gibi ilaçların Türkiye'de üretilmesi için harekete geçti. Buna yönelik kanunun çıkmasının ardından, Türkiye'de fabrikaların kurulması için 2015 yılının başında çalışmalara başlanacak.
Türkiye kendi ilacını üretecek
15 Eylül 2014 12:01 - AA YEŞİM SERT KARAASLAN

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir ülkeyi güçlü yapan en önemli alanlardan birinin sağlık olduğunu belirtti.


Türkiye'nin tıbbi cihaz ve ilaçta dışa bağımlılıktan kurtulması gerektiğini belirten Gümüş, bunun için çalışmalar yapıldığını ve gerekli adımların atıldığını ifade etti. Gümüş, 2015 vizyonu kapsamında kurulacak Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığına (TÜSEB) bağlı Biyoteknoloji Enstitüsünde ilaç geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılacağına dikkati çekerek, "TÜSEB'in kurulmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda kabul edildi. Kanunun çıkmasıyla çalışmalara hız verilecek" diye konuştu.


Yürütülecek çalışmalarla sadece ilaç geliştirilmesinin amaçlanmadığını vurgulayan Gümüş, "Diğer ülkelere de teknoloji satmayı istiyoruz. Bu ayağı da 2015'te tamamlamış olacağız. Bu teknolojiyi, Ortadoğu ve bağımsız Türk Cumhuriyetleri ve Balkan ülkelerine de ihraç etmeyi amaçlıyoruz" açıklamasında bulundu.


Gümüş, enstitünün üniversitelerden hizmet alacağını anlatarak, "Örneğin, robot geliştirilmesi istendiğinde Biyoteknoloji Enstitüsüne başvurulacak. Bütçe ve giderler hazırlanacak, gerektiğinde üniversite ile işbirliği yapılacak" dedi.


-"2015 yılının başında çalışmalara başlanacak"
Gümüş, "Türkiye'nin kendi aşısını geliştirmek için yola çıktığını ve ilaç üretimine ağırlık verdiğini" vurgulayarak, şunları kaydetti:


"Bununla ilgili Yüksek Planlama Kuruluna projelerimizi bu yıl sonuna kadar veriyoruz. Onay aldıktan sonra da ülkede fabrikaların kurulması için 2015 yılının başında çalışmalara başlanacak.
Amacımız, kendi kan ürünlerimizi ve ilacımızı üretmek. İlk etapta biz alım garantileri vererek, ülkede fabrikaların kurulmasını sağlayacağız ve daha sonra yap-işlet-devret modeliyle ülkeye bunları kazandıracağız. İlk etapta yerli ilaç sanayi ile birlikte bir model olacak, daha sonra ise tamamen yerli ilaç sanayisinin gelişmesi için destek sağlanacak."


-İlk kanser ilaçları üretilecek
"Kanser ilaçları, antibiyotikler ve kan ürünlerine çok ciddi para harcandığını, bu nedenle ilk çalışmaların bu ürünlere yönelik olacağını" bildiren Gümüş, şöyle devam etti:


"İlk etapta kan ürünlerinin üretimi için çalışmalara başlanacak. Ardından ilaç sanayi peşinden gelecek. Bunların ön çalışmaları yapılıyor. Hangi ilaçların Türkiye'de üretilip üretilmeyeceğine bakılıyor. Bunlar, yıl sonu itibarıyla netleşecek.


SGK'nın ödediği çok büyük çaplı ilaçları burada üreterek hem kolay temin edilebilir hale getireceğiz hem dış ticaret hacmini azaltacağız. Bunun dışında yeni istihdam alanı yaratacağız."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) ha ha hha (sağlıkçı)
16.09.2014 02:11:22
20 yıldır aynı hikaye.
People
0
2) erol akgün (sağlıkçı)
15.09.2014 14:24:37
Çok yerinde bir karar sayın müsteşarım, ancak TÜSEB yasa tasarısıyla ilgili bazı eksikler var, bazı riskler var. Taslak genel manada güzel...
People
0
3) ABDÜLKADİR CANSIZ (hekim)
15.09.2014 12:46:56
önce kendi yerli ilaç sektörünü yokrt,
ardından 6 ayda bir bu zavalli ve cahil milletin duygularını okşamak için aynı yanlışlara başvurmaya devam et,

yerli ilaç ne demek öncelikle bunu bilmeniz gerekir,yerli yabancı ve dışa bağımlımı,yerli milli ve millete ait ilaç üretim,mi,
ilacın üretildiği yer çokmu önemli,önemli olan

ilaç üzerinden sömürü olmasın,

hayal ve gelecek tacirliğine devam,


ha bu arada önceki hayal projeleriniz ne alemde biraz bahsedermisiniz sayın müsteşar,

mesala süt anneliği
süt bankası

hele hele helal kan ve ürünlerinin üretimi,
helal organ bağışı,

yerli araba,uçak vs,
sanki sizden öncekiler yapmamış gibi,

ampülü de edison değil siz buldunuz netekim,
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)