Beyaz giyinen doktor tercih sebebi
Miami Miller Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan bir çalışmaya göre, hastaların doktor seçimlerinde doktorun kıyafeti önemli bir etkiye sahip. Hastaların çoğu doktorları beyaz profesyonel kıyafetleri ile görmek istiyor.

27.06.2016 - Pazartesi

/

 

“Medscape”de yer alan habere göre, hasta ve doktorların karakter özelliklerinin yanı sıra, klinik ortamı ile ilgili bir araştırma yapıldı.  Çalışma sonuçlarına göre, hastaların dermatolog seçimlerinde doktorun kıyafeti önemli bir etkiye sahip.  Hastaların önem verdiği diğer konular ise yara bakım ürünleri ile tıbbi ve cerrahi müdahale ekipmanları.

Fox, “Hasta ve hekimler ilk karşılaştıklarında birbirleri hakkında hızla fikir oluşturuyor. Hastanın doktorun bilgi ve yetenekleri hakkındaki algısı doktorların dış görünüşünden etkileniyor.   Hastaların bu algısı; hasta yaşam kalitesi, depresyon,  kan değerleri ve hemoglobin A1c seviyesi gibi sonuçları da etkiliyor.” açıklamalarında bulundu.

İşlemler sırasında giyilen kıyafetler hastaların tercihlerini etkiliyor

Miami Miller Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Robert S. Kirsner ve çalışma arkadaşları tarafından yapılan bir diğer çalışmaya göre de dermatologların ayakta tedavi, cerrahi müdahale ve yara bakımı sırasında giydikleri kıyafetler hastaların tercihlerini etkiliyor.

Yüzde 62,6’sı tıbbi dermatoloji, yüzde 24’ü cerrahi dermatoloji ve yüzde 13,4’ü dermatoloji yara bakım hastası olan toplam 255 kişi üzerinde yapılan çalışmada;  hastalara,  profesyonel iş kıyafetleri (takım elbise ve kravat), iş elbiseleri (beyaz önlük ve kravat), cerrahi kıyafetleri ve rahat kıyafetler (t-shirt ve kot pantolon) olmak üzere dört farklı fotoğraf gösterildi.

Katılımcıların yüzde 73’ü iş elbisesi, yüzde 19’u cerrahi kıyafetleri, yüzde 6’sı profesyonel iş kıyafetlerini seçerken, yüzde 2’si rahat kıyafetleri tercih etti.

Yazarlar
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer