“Doktora şiddet”in oranı medyada da arttı
Sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalmaları, son dönemlerde sıklıkla gündeme gelir oldu. Son olarak Gaziantep’ten gelen doktor cinayeti haberi, tüm kamuoyunun yanı sıra, Sağlık Bakanlığından sendikalara, Meclis’ten tabip odalarına, birçok kamu ve meslek kuruluşunun da tepkisini çekti. Medya Takip Merkezi, sağlık sektörüne sıçrayan şiddet sorununu son 2 yılın ilk 4 ayını karşılaştırarak araştırdı

30.04.2012 - Pazartesi

/

Dr. Ersin Arslan'ın öldürülmesiyle bir kez daha gündeme gelen doktor cinayeti vakası, son günlerin en çok konuşulan haberlerinden biri oldu. Kamuoyunu üzüntüye boğan bu olay üzerine “doktor cinayetlerinin”  01 Ocak-20 Nisan 2012 tarihleri arasındaki medya yansımalarını araştıran Medya Takip Merkezi (MTM), çıkan sonucu geçen yılın aynı dönemi ile kıyasladı.

Doktorlar ve hemşireler dâhil, tüm sağlık çalışanlarının maruz kaldıkları şiddet ya da öldürülme vakaları ile ilgili haberleri inceleyen MTM, vakaların geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 156 oranında artış gösterdiğini tespit etti.

Sağlık sektöründeki şiddet sorununun ne oranda değiştiğini ya da nasıl ele alındığını da inceleyen rapor, haber başlıklarında şiddete karşı verilen tepkilerin farklı olduğunu ortaya koydu.

2011 yılının yaklaşık ilk 4 ayındaki haberlere bakıldığında, “Böyle adalet olur mu?”, “O katil de serbest kalmış” “O da serbest” gibi eleştirel başlıkların yer aldığı görüldü. 2012 yılının aynı dönemi incelendiğinde ise  bu eleştirilerin sadece gazete sayfalarıyla sınırlı kalmadığı, toplu eleştiri içeren eylemlerin ve protestoların da haber olduğu gözlendi.

”Doktor isyanı sokağa taştı”, “Doktorların sabrı taştı”, “Şiddet varsa sağlık yok”, “Hekimler iş bırakıyor” gibi başlıklar, 2012 yılında sağlıkta  şiddet sorununda  bıçağın kemiğe dayandığını gözler önüne serdi.

Yazarlar
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer