Heimlich manevrasını ilk kez kullandı
Heimlich manevrasını keşfeden Emekli Göğüs Cerrahı Dr. Henry Heimlich, yemek yiyen arkadaşının boğazına yediği hamburgerin takılması üzerine, arkadaşına “Heimlich manevrası” ile müdahale etti ve kendi keşfettiği yöntemi ilk kez 96 yaşında kullanmış oldu

13.06.2016 - Pazartesi

/

Dr. Heimlich,  “Heimlich manevrası” olarak bilinen ve insanların boğazlarına yemek veya herhangi bir madde takılması durumunda boğulmayı engellemek için kullanılan tekniği ilk kez 1974 yılında keşfetti,  fakat 96 yaşına kadar bu tekniği bizzat kullanmadı.


Emekli Göğüs Cerrahı Dr. Heimlich,  yaşadığı Cincinnati Huzur Evinin yemek salonunda yemek yediği sırada yan masada yemek yiyen arkadaşının boğazına yediği hamburgerin takılması üzerine, arkadaşına  “Heimlich manevrası” ile müdahale etti ve 87 yaşındaki kadının hayatını kurtardı.

Kendi bulduğu manevrayı ilk kez 96 yaşında kullandı

Heimlich,  “Bu çok sevindiriciydi ve o dakikalar benim için çok önemliydi.  Benim bulduğum manevranın uzun yıllardır insanların hayatını kurtardığını biliyorum ve bu çok kez ispat edildi.  Ama sağımda oturan ve boğulma tehlikesi geçiren birine ilk defa müdahale ettim.” ifadelerini kullandı.

Heimlich,  her huzur evi sakinin bir daireye sahip olduğu, ortak yemek salonu olan bir yaşam merkezinde yaşıyor.

Heimlich’in kendi bulduğu manevrayı ilk kez 96 yaşında kullanması, Trisha Greenhalgh’ın “Bu inanılması güç bir durum,  Heimlich kendi bulduğu Heimlich manevrasını ilk kez 96 yaşında kullandı ve bir hayatı kurtardı.” şeklinde paylaştığı tweet, haftanın tweeti oldu. (Guardian’dan çeviri: Medimagazin)

 

 

Yazarlar
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer