Hem hekim, hem sanatçı
Gizem Berk. Eğitimini İstanbul’da tamamlamış. Şimdilerde Ankara’da hem annesi hem de meslektaşı olan Diş Hekimi Nükhet Berk ile birlikte özel kliniklerinde çalışıyorlar. Ancak Gizem Berk’i diş hekimliği yönü ile değil, sanatçı yönüyle taşıyoruz sayfamıza

19.01.2009 - Pazartesi

/
Röp.:Mete Generaloğlu / Ankara

Gizem Berk. Eğitimini İstanbul’da tamamlamış. Şimdilerde Ankara’da hem annesi hem de meslektaşı olan Diş Hekimi Nükhet Berk ile birlikte özel kliniklerinde çalışıyorlar. Ancak Gizem Berk’i diş hekimliği yönü ile değil, sanatçı yönüyle taşıyoruz sayfamıza.

Gizem Berk diş hekimliği başarısını bir dönem sanatçı yönüyle taçlandırmış bir isim. Şimdilerde diş hekimliğine biraz daha ağırlık vermiş olsa da, 2003 yılında söz ve müziği kendisine ait olan ve kendi adını taşıyan albümüyle hala akıllarda, dillerde.

Aileler genellikle çocuklarının değil, kendilerinin seçtikleri mesleğe sahip olmasını ister. Siz diş hekimi olmayı kendiniz mi seçtiniz, yoksa ailenizin etkisinde mi kaldınız?

Çok küçük yaşlardan itibaren muayenehanede büyüdüğüm için, diş hekimi olmayı çok istiyordum. Ancak, TED Ankara Kolejinde geçen ortaokul-lise dönemimde, diş hekimliği dışında birçok mesleğe sıcak baktım Veterinerlik, biyoloji, arkeoloji ve tabii ki konservatuar. Doğal olarak ailem diş hekimi olmamı istiyordu ve 1998 yılında Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine başladım. Şimdi dönüp baktığımda “iyi ki de diş hekimi olmuşum.” diyorum.

Anneniz de diş hekimi, birlikte yaşıyor, birlikte çalışıyorsunuz. Bunun zorlukları ya da avantajları neler sizce?

Benim için annemle çalışmak son derece keyifli, ama bazen bir o kadar da zor. Çoğu kişi için, morali bozukken patronunun odasına girip, kendini onun kollarına atıp, moral bulmak pek mümkün değildir, hatta sakıncalı bile olabilir. Benim böyle bir lüksüm var, çünkü en iyi arkadaşım hem patronum hem de annem. Ancak annem yanında çalışan hekimlerin hiçbirine bana davrandığı sertlikte davranmıyor. Bu da işin dayanılmaz tarafı oluyor.

Gençlerin aileleriyle çalışmalarını destekliyor musunuz?

kaza

Aile ile çalışmak şüphesiz çok güzel, ancak diş hekimliği gibi yetenek ve sevgi gerektiren bir mesleği yapmak herkes için mümkün olmayabilir. Aile ile çalışmak adına bu tarz bir mesleği tercih eden kişinin, başarıyı yakalaması sanırım daha zor olacaktır.

Evde, işte sürekli annenizle birliktesiniz. Peki ev ve iş yaşamı dışında birlikte nasıl vakit geçirirsiniz, neler yaparsınız?

Özellikle yurt dışı seyahatlerimizde çok eğleniyoruz. Alışveriş konusunda da uyumlu bir ikili olduğumuzu söyleyebilirim. Bazen de İstanbul’a kaçamak yapmayı ve babam seyahatlerdeyken baş başa yemek yemeyi hiç ihmal etmiyoruz.

Röportaj öncesi sohbetimizde yurt dışı deneyimleriniz olduğundan bahsetmiştiniz, biraz da bunlardan söz edelim.

Aachen Üniversitesinde lazer mastırı yaptım. Özellikle benim yaşımda beş defa Amerika'da olmak üzere, Taipei, Almanya, İngiltere, Avusturya, İspanya, Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suriye'deki çeşitli kongrelere annemle birlikte konuşmacı olarak davet edilmiş olmak tarifsiz bir duygu ve paha biçilemez bir onur.

Uzun süre İstanbul'da yaşadıktan sonra, Ankara'ya geri dönmek sizin için zor oldu mu?

Ben ailesine son derece düşkün bir insanım. İstanbul şüphesiz çok güzel bir şehir, ancak hem ailem hem de uğruna zorlu bir eğitim sürecinden geçerek sahip olduğum, işim Ankara'da. Müzikle ilgili projelerim sürüyor olsaydı, iki şehir arasında gidip geliyor olurdum ama sürekli İstanbul'da yaşamayı hiç bir zaman istemedim. Ankara belki de büyüdüğüm şehir olduğundan, benim için vazgeçilmez bir yer.

2003 yılında bildiğim kadarıyla söz ve müziği tamamen size ait olan ve kendi adınızı taşıyan bir alternatif-pop müzik albümü yaptınız. O dönemde her iki mesleği de bir arada sürdürmek istediğinizi söylediniz. Hekimliği tercih edip müziğe ara verdiniz. Bunu bize biraz açıklar mısınız?

2003 yılında müzikle ilgili planlarımda daha hayalperesttim. Türkiye'de müziğin ve müzisyenlerin olduğu noktayı kavramam biraz zamanımı aldı. O zamanlarda bağlı bulunduğum şirketimin maddi yetersizliği, ortamın bir hekim için uygunsuzluğu gibi sebepler beni sadece hekimlik yapmaya yönlendirdi. Ailem bana bu konuda hep destek oldu. Diş hekimliği ile birlikte sürdürdüğüm sürece yaptığım her işte arkamda oldular. Müziği bırakmaya yaklaştığım zamanlarda bile annem, sürdürmem için elinden gelen tüm manevi desteğiyle yanımdaydı.

Müziğe geri dönmeyi hiç düşündünüz mü?

Sık sık dönmeyi istiyorum. Çünkü sahnede olmak, şarkı söylemek ve yazmak çok farklı bir duygu. Asla başka bir meslekle kıyaslanamaz. Ancak şu anki koşullarda bunu oldukça zor görüyorum. Şirketlerin sunduğu koşullar ve vermeniz gereken ödünler kıyaslanırsa, tekrar o camiaya dönmek oldukça korkutucu geliyor.

Son olarak ileriye dönük bireysel ve birlikte yapmayı düşündüğünüz şeyler nelerdir?

Tabi ki, bana bırakılan bu en büyük mirası daha iyi yerlere götürebilmek. Ama sanıyorum müzikle ilgili bir şeyler yapmak da hâlâ hayallerimin arasında yer alıyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)