Hepatic C ilaçları artık geri ödemede
SGK Başkan Yardımcısı Orhan Koç, yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı ile hepatit C’ye karşı etkin mücadele kararı aldıklarını vurguladı. Hastaların tedavi başarısını yüzde 95-100’e çıkaran, tedavi süresini kısaltan ve tüm dünya tarafından kesin tedavi yöntemi kabul edilen, oral yolla alınan üç yeni hepatit C ilacının ödeme listesine alınması kararlaştırıldı.

27.06.2016 - Pazartesi

/

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), hastaların iyileşme süresini kısaltan ve tüm dünya tarafından kesin tedavi yöntemi kabul edilen üç yeni hepatit C ilacını ödeme listesine ekledi.

SGK Başkan Yardımcısı Orhan Koç, yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı ile hepatit C’ye karşı etkin mücadele kararı aldıklarını vurguladı.

Hastaların hepatit C virüsünden kurtulmaları mümkün olacak

Bu kapsamda, hastaların tedavi başarısını yüzde 95-100'e çıkaran, tedavi süresini kısaltan ve tüm dünya tarafından kesin tedavi yöntemi kabul edilen, oral yolla alınan üç yeni hepatit C ilacının ödeme listesine alınmasının kararlaştırıldığını bildiren Koç, şunları kaydetti:

“Hepatit C tedavi edilmediğinde siroz ve karaciğer kanseri gibi ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Kronik hepatit C ile yaşayan hastalara sunulan yeni tedavilerle, üç ay gibi kısa sürede tedavi olmaları ve hepatit C virüsünden kurtulmaları mümkün olacak. Yeni ilaçlarla tedavi edilen hastalarda siroz ve kansere bağlı ölümler önemli ölçüde azalacak. Türkiye’de SGK kayıtlarında bulunan yaklaşık 36 bin kişiyi etkileyen hepatit C hastalığı, kısa vadede ortadan kaldırılacak.”

Uygun fiyatla hastaların kullanımına sunuluyor

İlacı üreten firmalarla, özel indirim alabilmek için yoğun müzakere süreci yürüttüklerini belirten Koç, fiyatı 90-120 bin lira olan bu yeni nesil ilaçları, alternatif geri ödeme yöntemiyle, uygun fiyatla hastaların kullanımına sunduklarını söyledi.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer