Hepatic C ilaçları artık geri ödemede
SGK Başkan Yardımcısı Orhan Koç, yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı ile hepatit C’ye karşı etkin mücadele kararı aldıklarını vurguladı. Hastaların tedavi başarısını yüzde 95-100’e çıkaran, tedavi süresini kısaltan ve tüm dünya tarafından kesin tedavi yöntemi kabul edilen, oral yolla alınan üç yeni hepatit C ilacının ödeme listesine alınması kararlaştırıldı.

27.06.2016 - Pazartesi

/

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), hastaların iyileşme süresini kısaltan ve tüm dünya tarafından kesin tedavi yöntemi kabul edilen üç yeni hepatit C ilacını ödeme listesine ekledi.

SGK Başkan Yardımcısı Orhan Koç, yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı ile hepatit C’ye karşı etkin mücadele kararı aldıklarını vurguladı.

Hastaların hepatit C virüsünden kurtulmaları mümkün olacak

Bu kapsamda, hastaların tedavi başarısını yüzde 95-100'e çıkaran, tedavi süresini kısaltan ve tüm dünya tarafından kesin tedavi yöntemi kabul edilen, oral yolla alınan üç yeni hepatit C ilacının ödeme listesine alınmasının kararlaştırıldığını bildiren Koç, şunları kaydetti:

“Hepatit C tedavi edilmediğinde siroz ve karaciğer kanseri gibi ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Kronik hepatit C ile yaşayan hastalara sunulan yeni tedavilerle, üç ay gibi kısa sürede tedavi olmaları ve hepatit C virüsünden kurtulmaları mümkün olacak. Yeni ilaçlarla tedavi edilen hastalarda siroz ve kansere bağlı ölümler önemli ölçüde azalacak. Türkiye’de SGK kayıtlarında bulunan yaklaşık 36 bin kişiyi etkileyen hepatit C hastalığı, kısa vadede ortadan kaldırılacak.”

Uygun fiyatla hastaların kullanımına sunuluyor

İlacı üreten firmalarla, özel indirim alabilmek için yoğun müzakere süreci yürüttüklerini belirten Koç, fiyatı 90-120 bin lira olan bu yeni nesil ilaçları, alternatif geri ödeme yöntemiyle, uygun fiyatla hastaların kullanımına sunduklarını söyledi.

 

Yazarlar
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer