Kardiyologlar İstanbul’da toplandı
Türk Kardiyoloji Derneği tarafından yapılan ve bu yıl 24’üncüsü düzenlenen Ulusal Kardiyoloji Kongresi 25-27 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti. Kongre Başkanlığını, Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) Başkanı Prof. Dr. Çetin Erol’un yaptığı ve 150’si yabancı yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı Kongre’nin, Türkiye’nin tıp alanındaki en büyük kongrelerinden biri olduğunu belirtildi

03.11.2008 - Pazartesi

/
Türk Kardiyoloji Derneği tarafından yapılan ve bu yıl 24’üncüsü düzenlenen Ulusal Kardiyoloji Kongresi 25-27 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti. Kongre Başkanlığını, Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) Başkanı Prof. Dr. Çetin Erol’un yaptığı ve 150’si yabancı yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı Kongre’nin, Türkiye’nin tıp alanındaki en büyük kongrelerinden biri olduğunu belirtildi. Kongrede, 700’e yakın bildirinin ele alınırken bunlardan yaklaşık yüzde 10’unun yabancı katılımcılara ait olduğu kaydedildi.

TKD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oktay Ergene kongrenin bilimsel kurul başkanlığını yürüttüğünü belirterek, ''Bu yıl bilimsel toplantılara ilişkin birkaç temel değişiklik yaptık. Bir tanesi kongreyi uluslararası platforma açmayı hedeflemiştik. Artık kabuğu kırmanın zamanı gelmişti. Risk aldık ama bugün itibarıyla görüyorum ki iyi ki almışız. Bilimsel programın bunda büyük etkisi oldu'' diye konuştu.

Türkiye'nin önemli büyük illerinde aile hekimliği uygulamasına geçildiğini anımsatan Ergene, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kalp-damar hastalıklardan korunmada bu uygulama Türkiye'ye yarar getirecek. Türkiye'de 1800 civarında uzman kardiyolog çalışıyor. Bu büyüklükteki bir ülkenin kalp-damar hastalıklarıyla ilgili sorunlarıyla 1800 kişiyle başa çıkamazsınız. Bu savaşa kardiyoloji, kalp-damar hastasına eli değen herkesin katkıda bulunması lazım. Bunların başında iç hastalıkları uzmanları ve aile hekimliği uzmanları geliyor. Bilimsel programımızı ona göre düzenledik. 3. salon tamamen kardiyoloji, iç hastalıkları uzmanı, aile sağlığı ve aile hekimlerinin eğitimlerine ayrıldı.''

'Happy' araştırması

TKD Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Değertekin, Türkiye'de 3-4 milyon arasında kalp yetersizliği bulunan kişi olduğunu belirterek, ''Bu 4 milyon kişi arasında 1-1,5 milyon kişi günlük işlerini yapamayacak çok ciddi yetersizliğe sahip durumda ve ciddi tedaviye ihtiyacı olan hastalar'' dedi.

Prof. Dr. Değertekin, WOW Convention Center'de düzenlenen ''24. Ulusal Kardiyoloji Kongresi''nin son gününde ''Türkiye'den epidemiyolojik veri: Happy'' çalışmasının ilk verilerini açıkladı.

Prof. Dr. Değertekin, sunumunun ardından yaptığı açıklamada, çalışmanın Türk Kardiyoloji Derneği tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, ilk verilere göre Türkiye'de 3-4 milyona yakın kalp yetersizliği sorunu olan kişinin bulunduğunu söyledi.

Çalışmanın 1,5 yıldır sürdüğünü belirten Prof. Dr. Değertekin, şunları kaydetti:

''Çalışma, 2009 sonunda bitecek. Çalışmanın ilk verilerine göre, Türkiye'de 3-4 milyon arasında kalp yetersizliği bulunan kişi var. Bu 4 milyon kişi arasında 1-1,5 milyon kişi günlük işlerini yapamayacak çok ciddi yetersizliğe sahip durumda ve ciddi tedaviye ihtiyacı olan hastalar. Yaklaşık 2,5 milyon kişi ise yüksek tansiyon hastası, bir kalp krizi geçirmiş, aşırı şişman ve uygun tedavi olmayan kişilerdir. Bu tipteki hastaların iyi tedavi edilmesi gerekir. İyi tedavi edilmezlerse uzun dönemde bu kişilerde kalp yetersizliği ortaya çıkacak. Bu da ciddi bir iş gücü kaybına ve ciddi ekonomik kayba yol açabilecek ciddi bir durumdur. Amacımız bu 2,5 milyon kişinin korunmasıdır.''

Çalışmanın Türkiye genelini kapsadığını, 23 ilde 35 yaş üzerindeki 4 bin 500 kişiden örnekler alınarak bu verilerin saptandığını kaydeden Prof. Dr. Değertekin, verilerin benzer ülkelerden ve dünya ortalamasından 3 kat daha fazla olduğunu belirtti.

TKD Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu da Türkiye'de kadınların kalp-damar hastalıklarından ölümlerde Avrupa'da ön sıralarda yer aldığına dikkati çekerek, hastalık bulgularının daha sinsi olması, tanının bu nedenle daha geç konulması ve hareketsizlik gibi nedenlerin kalp-damar hastalıklarının kadınları daha fazla etkilemesine yol açtığını vurguladı. İstanbul

Yazarlar
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer