Sadece 5 ve 6. bölgelere kadro açılacak
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, beşinci ve altıncı bölgelerde daha önce uygulanan sözleşmeli hekim kadrosunun 11 binden 20 bine çıkarılacağını ve ücretlerin daha cazip hâle getirileceğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı, bundan sonraki kuralarda sadece beşinci ve altıncı bölgeye kadro açarak, bu bölgelerdeki hekim sayısını artırmayı hedefliyor

13.06.2016 - Pazartesi

/

 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, beşinci ve altıncı bölgelerde daha önce uygulanan sözleşmeli hekim kadrosunun 11 binden 20 bine çıkarılacağını ve ücretlerin daha cazip hâle getirileceğini açıkladı.   Sağlık Bakanlığı bundan sonraki kuralarda sadece beşinci ve altıncı bölgeye kadro açarak, bu bölgelerdeki hekim sayısını artırmayı hedefliyor.

 

 

 

“Mecburi hizmetini yapmadan usulsüz çalışan hekime müsamaha göstermeyeceğiz”

Sağlık Bakanı Akdağ, yeni düzenlemelerde öncelikli hedeflerinin artık hekim sayısı değil hekim dağılımı olduğunu belirtti ve devlet hizmeti yükümlülüğü yapmadan büyük şehirlerdeki özel hastanelerde çalışan hekimlere müsamaha gösterilmeyeceğini ifade etti.

 Akdağ, “Bu husustaki öncelik her yıl tıp fakültelerine alınan öğrenci sayısı değişikliği olmaktan çıktı.  4 bin 500 öğrenci alınıyordu, şimdi 11 bin öğrenci alınıyor.  Mezun olan doktorların ya da uzman doktorların dağılımı ile ilgili bir öncelik hâline dönüştü.  Dağılım ile ilgili ciddi problemlerimiz devam ediyor.  Bu konuyu hemen çalışmaya başladık.  Özel sektörlerle ilgili de bir mesele var.  Özellikle ilk üç günde şöyle bir gözlemimiz oldu, devlet hizmeti yükümlülüğü olan bazı arkadaşlarımızın bu yükümlülüğü yerine getirmediklerini, özellikle uzman hekimlik aşamasında ve büyük şehirlerde usulsüz olarak kural dışı çalıştıklarını tespit ettik. Şu anda sayısını tespit etmeye çalışıyoruz.  Buna kesinlikle izin müsamaha göstermeyeceğiz.” açıklamalarında bulundu.

Mecburi hizmet ile ilgili de açıklamalarda bulunan Akdağ,  “Devlet hizmeti yükümlülüğü, benim de hekim olarak pek hoşlanmadığım ama mecbur olduğumuzu bildiğim bir konu. Biz beş ve altıncı bölge illeri ya da ilçelerinde hekim istihdamı yapabilmek için bir kanun yapmış durumdayız.  Yani milletin iradesi bir kanun yapmış durumunda, bu iradeyi çiğnetemeyiz.  Bu bir ihtiyaç. Ne zaman ki sayılarımız artar ve ihtiyaç kalmaz, bu kanun değiştirilir.  Ama bugün yürürlükte olan bir kanun var.” ifadelerini kullandı.

Bu görevi tamamlamadan özel hastanelerde çalışmak suç

Devlet hizmet yükümlülüğünü tamamlamadan hekimlik pratiğini yapmanın kanunen mümkün olmadığını dile getiren Akdağ, bu görevi tamamlamadan özel hastanelerde çalışmanın suç olduğunu belirtti.  Akdağ,  “Bu dengesizliğin en önemli sebebi budur.  Çünkü bahsettiğimiz beşinci ve altıncı bölgeler çok büyük bir pay oluşturmuyor.  Seksen milyon nüfusun 15 milyonunu oluşturuyor.  İşte biz devlet hizmet yükümlülüğü ile bunu sağlayabiliyoruz.  Kaldı ki o bölgelerde gönüllü çalışan hekimlerimiz de var. Bunu işletirsek sorunumuz kalmayacak.” dedi.

Zor bölgelere daha fazla ücret ödeyeceğiz”

Mecburi hizmeti teşvik edici mekanizmalar da geliştireceklerini ifade eden Akdağ, “Biliyorsunuz bizim eleman temininde, istihdam zorluğu çekilen bölgeler için sözleşmeli kanunumuz var, burada 11 bin kadro kalmış.  Bu kadroyu da yine 20 bin üzerine çıkarıyoruz, Maliye ile görüşerek hazırlıklarını tamamladık. Zor bölgelere daha fazla ücret ödeyeceğiz.” açıklamalarında bulundu.

Yazarlar
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer