“Tam gün yasası kararına doğru diyemem”
Akdağ: “Yüksek mahkemenin bu hususta verdiği bu kararların da doğru olduğuna inanmıyorum. Çünkü hukuk ya da Yüksek Mahkeme kararları vatandaşın lehine kararlar olmalıdır. Eğer vatandaşımız bir karardan olumsuz etkileniyorsa, sağlık hizmetine erişmesi bu açıdan sıkıntılı olacaksa ben bu karara doğru diyemem.”

27.06.2016 - Pazartesi

/

Bakan Akdağ, Moldova Sağlık Bakanı Ruxana Glavan ile Bakanlık binasında düzenlediği basın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Medimagazin muhabirinin Anayasa Mahkemesinin özel muayenehanesi bulunan veya özel hastanede çalışan öğretim üyesi doktorlara üniversite ödeneği ve ek ödeme yapılmayacağı yönündeki kararını sorması üzerine Akdağ, bu tip uygulamalara karşı olduğunu bildirdi.

 

“Yüksek mahkemenin bu hususta verdiği bu kararların da doğru olduğuna inanmıyorum.” diyen Bakan Akdağ, hukuk ya da yüksek mahkeme kararlarının vatandaşın lehine kararlar olması gerektiğini vurguladı.

 

 

 

 

 

Akdağ, “Eğer vatandaşımız bir karardan olumsuz etkileniyorsa, sağlık hizmetine erişmesi bu açıdan sıkıntılı olacaksa ben bu karara ‘doğru’ diyememem. Tabii ki anayasa mahkemesi kararları uyulması gereken kararlar. Politik olarak doğru olduğunu düşünmesek de o kararlara neticesinde uyuyoruz. Yeni hükümet olarak bu meseleleri aslında masada tutuyoruz. Vatandaşın sağlık hizmeti sıkıntıya düşmeden ulaşmasını nasıl sağlarız, bunun peşinde olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Anayasa Mahkemesinin ve Danıştayın geçmişte de vatandaşın aleyhine buna benzer kararlar aldığını anımsatan Akdağ, bu kararlar üzerine yasalarla da çeşitli düzenlemeler yaptıklarını vurguladı.

“Yaşanan olay gerçekten üzücü”

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Kampüsünde yaşanan silahlı saldırıya ilişkin bir soru üzerine, Akdağ, “Basın toplantısına gelirken arkadaşlarım bu bilgiyi bana verdiler. Gerçekten üzücü bir durum. Detaylarını alacağım ve bu meseleyi yakından takip edeceğiz.” ifadesini kullandı.

 

Yazarlar
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer