SGK'dan FTR uygulamaları hakkında Genelge
11 Kasım 2010 18:42 - SGK

Sayı : B.13.2.SGK.0.11.01.03 11.11.2010

 

 

Konu : 2010/96 sayılı Genelge

 

GENELGE 2010/124

 

Bilindiği üzere, 25.03.2010 tarihli, 27532 sayılı Mükerrer Resmi Gazetede yayımlanarak 01.04.2010 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 2010 Yılı Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile 2008 yılında yayımlanan SUT’un, fizik tedavi ve rehabilitasyon işlemleriyle ilgili hükümlerinde bazı değişiklikler yapıldığından, Kurumumuzca, Sosyal Güvenlik Kurumu Özel Sağlık Hizmeti Sunucularından Sağlık Hizmeti Satın Alma Sözleşmesi kapsamında hizmet satın aldığımız özel sağlık hizmeti sunucularının günlük yapabileceği fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının tespitinde uyulması gerekli usul ve esasların neler olduğu hususu 2010/96 sayılı Genelgede açıklanmıştı.

 

Bu defa, Türkiye Fizyoterapistler Derneği tarafından Kurumumuz aleyhine Danıştay 10. Dairesinde 2009/4931 esasına kayden açılan davada verilen yürütmenin durdurulması isteminin reddine ilişkin karara davacı tarafından yapılan itiraz sonucu verilen ve Kurumumuza 11.10.2010 tarihinde tebliğ edilen itirazın kabulü yürütmenin durdurulması yolundaki Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun 01.07.2010 tarihli, 2010/500 sayılı kararında; dava konusu Genelgenin fizyoterapistler dışındaki diğer sağlık personeline ilişkin kısmının yürütmesinin durdurulmasına karar verildiği belirtilmektedir.

 

2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 28 inci maddesinde “Danıştay, Bölge İdare Mahkemeleri, İdare ve Vergi Mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur” hükmü doğrultusunda; 2010/96 sayılı Genelgenin fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ile ilgili bölümü yeniden düzenlenmiştir.

 

Buna göre;

2010 yılı Sağlık Uygulama Tebliğinin; EK-9/A listesi içerisinde yer alan işlemler, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekimi veya bu hekim gözetiminde gerçekleştirilecektir. Yine 2010 yılı Sağlık Uygulama Tebliğinin, EK-9/A listesi (A) ve (B) grubu içerisinde yer alan işlemler için aynı seansta en fazla bir hastanın fizik tedavi ve rehabilitasyon işlemi, EK-9/A listesi (C) ve (D) grubu içerisinde yer alan işlemler için de aynı seansta en fazla iki hastanın fizik tedavi ve rehabilitasyon işlemi gerçekleştirilebilir.

 

Tam zamanlı çalışan her bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekimi için fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulaması 2010 yılı SUT’unun, “fizik tedavi ve rehabilitasyon tanı listesi” başlıklı EK-9/A bölümünde yer alan (A) ve (B) grubu içerisindeki işlemler için saat başına 2 (iki) seans olmak üzere günlük en fazla 16 (onaltı) seans; (C) ve (D) grubundaki işlemler için ise saat başına 10 (on) seans olmak üzere günlük en fazla 80 (seksen) seans ile sınırlıdır. Yarı zamanlı çalışan hekimler için günlük yapılabilecek fizik tedavi ve rehabilitasyon seans sayısı da saat başına aynı şekilde hesaplanacaktır.

 

Bu Genelge 11.11.2010 tarihi itibariyle yürürlüğe girecektir.

Bilgi edinilmesini ve gereğini rica ederim.

 

M. Emin ZARARSIZ

Kurum Başkanı

DAĞITIM : Gereği İçin:

 

Bilgi İçin: Merkez ve Taşra Teşkilatına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Sağlık Bakanlığına

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) pediatri (çocuk doktoru)
23.02.2011 23:40:56
en rahat asistanlık en az nöbet acili olmayan ve sağlık bakanlığındaki aşırı zekilerin öncülüğü ile şişirilen performans, zarar ettirecek kadar tetkik çünkü her hasta rutin hasta yok rutin var, hastaya kesin çözüm yok çözüm olursa puan olmaz arkadaşlarn cebinden para çalınamaz. hiç bir ftr ci ağlaması sağlık bakanlığında hak etmeden saat 10 da geli 15 de çıkarak bilgisayar üzerinde oynanarak iş yapıyorsunuz hasta tedavi etmiyorsunuz bakanlık kolunuzu degil bacagınızıda kesse haklı
People
0
2) nazif (fizyoterapist)
22.11.2010 11:40:09
ben yine olayı aynı felsefe üzerinden yorumlayacağım. ülke insanımız gerçekten her konuda pratik zeka olduğunu gösteriyor.hang alanda olursa olsun bir sorunla karşılaşıldığında, hemen pratik zeka devreye giriyor. arabanın tekeri patladı, teker değişecek ama kriko yok? napalım? takoz koyalım! parmağımız kesildi napalım? hemen bir erkek çocuk bulup işetelim!adamın ayağı kopmuş napalım? marangozdan ağaç bacak yaptıralım!( gerçek vakaları bizzat gördüm) işte SGK nın yapmaya çalıştığı şey budur! ülkede yeterli sayıda fizyoterapist yok, bunu hepimiz biliyoruz. ama inanılmaz derece fizyoterapiye ihtiyacı olan hasta var:
çözüm: sokaktan çevirin birini, verin eline tens aletini, bağlasın biyerlere, belki hasta iyileşir! nasrettin hoca fıkrasında daha komik değil mi? YA TUTARSA?hala bu uygulamanın doğru olduğunu söyleyen varsa; lütfen bel fıtığı olan annesini, babasını, eşini,... bir hastaneye götürüp ne olduğunu bilemediği kişiye tedavi ettirsin, sonrada içi rahat bir şekilde evine dönsün! bu mümkünmüdür?siz hiç bir marangoza arabanızın motor yağını değiştirmek için götürdünüz mü?bırakın bu ülkede herkes kendi işini en iyi şekilde yapsın. ülke insanı insan gibi muamele görsün. yazık bu kara suistimale uğrayan ülke insanımıza, herşeyin sahtesini layık görüyorsunuz, bari sağlığını oana bağışlayın.unutmayın ki: yaşamak her insanın en doğal hakkı! insan sağlığıyla oynamak büyür bir insanlık suçudur.
People
0
3) CİHAN GÖKÇE (FİZYOTERAPİST)
15.11.2010 15:43:02
sayın fatih altıntaş sizin nöroloji doktoru olduğunuzdan şüphe duyuyorum. Hiç bir nörolog eğer gerçekten fizik tedavi uygulamısını biliyorsa böyle yorum yapmaz. Hiç uygulamada %100 başarı sağlanamaz....saygılar...
People
0
4) serhatbtt (eczacı)
14.11.2010 09:43:13
drlar ne dıye fizyoterapistlerın kendı alanlarında ön plana çıkmasından, aldıkları ya da alamadıkları maaşlardan rahatsız oluyorlar anlamıyorum. yanı bu adamlar bunun eğitimini almiş lisans düzeyinde tabiki işlerini yapmaları gerek bunun önünü tıkamak ıcın ne ıcın uğraşırlar anlamıyorum. yanı yapaılan yorumlara bakıyorumda dr ların o kadar kırıcı rencide edici sözlerıne fizyoterapist arkadaşlar sayın la başlayan cumlelerle olgunluk göztererek cvp vermişler. demek kı bır yıl fazla okumak kültürlü oldugunu göstermeye yetmıyormus..
People
1
5) MD (fizyoterapist)
13.11.2010 20:14:24
fatih bey. söyledikleriniz biraz fazla iddalı olmuş sizce rehabilitasyon alanındaki uygulamalarının etkinliği yüzde yüz değil ama peki denen bu ftr nin bi uzmanlık dalı var onu da sorguluyormusunuz. yani şimdi siz bir hemipleji hastası rehabilitasyoın alsada olur almasa da diyorsanız saygılar:) yıllarca fzt ler ve ftr hekimleri bu alanda boşuna uzmanlık yapmış. doç luk almış prof luk almış. boşuna günde 70-80 poliklinik yapılıyor. fizyoterapistlerde haliyle boşuna maaş alıyor. eğer bahsettiğinzi uygulamalar alternatif tıp ise evet onların eğitimini aldık yıllardır başarıyla uyguluyoruz. ve en azından bu alternatif tıp uygulamalarının lise meezunları veya konuyla ilgisi olmayan kişilerin uygulamaması için direniyoruz.
People
0
6) fatma karlık (fizyoterapist)
13.11.2010 14:11:01
sayın Altıntaş,eğer gerçekten doktorsanız hele de nöroloji uzmanıysanız çok iyi bilirsiniz ki özellikle bizim ilgilendiğimiz alanda hiçbir tedavi yaklaşımı %100 sonuç vermez. çünkü bizim bütün uygulamalarımız manueldir yani non-invazivdir. invaziv birçok tedavi yönteminin bile %100 iyileştirme garantisi yoktur bunu çok iyi biliyorsunuz. maalesef yazılarınız bilgi eksiklikleriyle dolu ve iyi niyetten çok uzak ama inanın bizim derdimiz burda kimseyi bizim kim olduğumuza, nasıl yararlı teknikler uyguladığımıza ikna etmek değil, bizi hastalarımız yererince tanıyor zaten. bizim derdimiz sadece tüm sağlık çalışanları gibi hakkımız olan mesleki tanım ve sorumluluğumuzu kazanmak.buna karar verecek olan merci de siz değilsiniz değerli vaktinizi fizyoterapistleri yermeye değil hastalarınıza ayırmanızı tavsiye ederim. çünkü bu provokatif yorumlarınız bizi amacımızdan bir nebze bile uzaklaştırmayacaktır. fizyoterapistler olarak meslek yasamızın takipçisi olmaya devam edeceğiz...
People
0
7) süleyman yılmaz (fzt)
13.11.2010 09:17:01
sansürcü medimagazin sansürcüüüüüüü.
People
0
8) FATİH ALTINTAŞ (NÖROLOJİ DOKTORU )
13.11.2010 00:06:04
Değerli arkadaşlar, fizyoterapistlerin çok övünerek bahsettikleri Rehabilitasyon ve egzersiz programlarının, elektroterapi uygulamalarının % 100 faydalı olduğunu gösteren çalışmalar yoktur, bunların çoğu alternatf tıp uygulamalarıdır. Hemşirelik eğitimi de lise değil, yüksek okul seviyesinde yani 4 yıldır. bir hemşire 800 tl ye çalışırken, fizyoterapist neden 4-5 milyara çalışmaktadır, hem de nöbet yok, akşama kadar birkaç hastanın kolunu bacağını kaldır.. Ha bir de bu paralar bile arkadaşları tatmin etmemekte ve hala yok meslek yasasıymış, yok hastaları biz tedavi ediyormuşuz falan filan saçmalıklar.. Olmaz arkadaşlar Haksızlık diz boyu.
People
0
9) genç fzt (fizyoterapist)
12.11.2010 22:49:10
günümüzde geçerliliği olan ve yaygın olarak kullanılan birçok tedavi tekniği bizzat fizyoterapistler tarafından bulunmuş ve geliştirilmiştir.hal böyleyken fizyoterapistlere siz sadece uygulayıcılarsınız demek cahilliktir. kim ne derse desin fizyoterapistler olarak yasal haklarımızı takip edecek, bilime katkı sunmaya, hasta hakları ve mesleki otonomimiz için çalışmaya devam edeceğiz.
People
0
10) TUNCAY TALAS (UZM.DR)
12.11.2010 21:47:28
Bende bır fızyoterapistle yurt dışında çalıştıktan sonra bu meslek elemanları hakkında ki görüşüm oldukça değişti. turkıye ye gelince annemin rahatsızlığı nedenıyle yıne beraber çalışmak gereksınımı ortaya çıktı. bu tedavı surecınde meslekı sorunlarından da haberım oldu. anldıgım kadarıyla dr luk oynamak ıstemıyorlar ıstedıklerı uygulama alanının kendılerıne aıt oldugunu bu alanın egıtımsız kişilere verilmesinden yakınıyorlar. endıkasyonu konulmus bır hastanın tedavisinin sorumlulugunu almak ıstıyorlar. yurt dısında fizyoterapistler en fazla aile hekımlerıyle çalısıyorlar .turkıye 1920 lerden kalan kanunlarla o zamanlar hıc bır saglık fakultesı olmayan bır ulkenın cıkartıgı kanunlarla kalıteyı yakalaması cok zor.bır ekıp işi fızyoterpıst arkadasların yolunu acmak gerektıgını dusunuyorum.turkıyede annemın tedavısıne yardımcı olan fızyoterapistımıze burada bır tessekur etmedende gecemıyecem
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)