Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: 'SUT’un 3 bin 550 işlem kodunda fiyat artışı yaptık' 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Kanser cerrahisi için yılda 240 milyon TL ödüyorken söz konusu düzenleme ile bu ödemeyi yılda yaklaşık 750 milyon TL'ye çıkartarak kanser hastalarımızın tedavilerini tamamen ücretsiz hale getirdik. Hem kanser hem de diğer tüm hastalıkların tedavisine ve önlenmesine ilişkin yine maliyet unsuru gözetmeksizin iyileştirmelerimiz hızla ve artarak devam edecek" dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: 'SUT’un 3 bin 550 işlem kodunda fiyat artışı yaptık' 
05 Temmuz 2018 14:38 -

24 Haziran seçimlerinin ardından güçlü Türkiye adına çalışmalara hız kesilmeden devam edildiğini kaydeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Resmi Gazete’de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliğine (SUT) ilişkin yeni düzenlemelerin yayımlanmasını sağladıklarını anımsattı. Yayımlanan tebliğde, yapılan düzenlemeler ile kanser hastalarına bu hastalıkla mücadelede her an yanlarında olma sözünü yerine getirdiklerini dile getiren Sarıeroğlu, "Kanser tedavisi, cerrahisi ve ilacına ilişkin yani kanser hastalığına ilişkin her türlü ilave ücret ve fark ödemesini kaldırdık. Vatandaşlarımızdan, SGK ile sözleşmeli/protokollü sağlık hizmeti sunucuları sunmuş oldukları bu hizmetler (Kanser tedavisi, cerrahisi, ilacı) nedeniyle hiçbir şekilde ilave ücret almayacak, vatandaşlarımız ceplerinden hiçbir ücret ödemeyecek. Düzenleme öncesi kanser cerrahisi için yılda 240 milyon TL ödüyorken söz konusu düzenleme ile bu ödemeyi yılda yaklaşık 750 milyon TL ye çıkartarak kanser hastalarımızın tedavilerini tamamen ücretsiz hale getirdik. Hem kanser hem de diğer tüm hastalıkların tedavisine ve önlenmesine ilişkin yine maliyet unsuru gözetmeksizin iyileştirmelerimiz hızla ve artarak devam edecek" diye belirtti. 

"SUT  ile sağlık hizmet sunucularına her yıl için yaklaşık 2,5 milyar TL kaynak artışı sağladık"


2008’den beri Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) çeşitli düzenlemeler yapılsa da bir yıla yakındır çok ayrıntılı ve teknik bir çalışma ile 7 bin 400 işlem kodu bulunan SUT'un 3 bin 550 işlem kodunda fiyat artışı yapıldığını aktaran Sarıeroğlu, "Yapılan değişikliklerle yüzde 14 ila yüzde 225 arasında fiyat artışı sağlandı. Bu düzenlemeyle başta üniversitelerimiz olmak üzere kamu sağlık hizmeti sunucuları ile özel sağlık hizmeti sunucularının sunmuş olduğu hizmetlerin mali karşılığını alması ve finansal durumlarının iyileştirmesini sağlamış olduk. Tebliğdeki değişikliklerle sigortalılarımız ve sağlık hizmeti sunucularının sorunlarının çözümüne ilişkin çok büyük bir bütçe imkanı sunmuş olduk. SUT düzenlemesi ile sağlık hizmet sunucularına her yıl için yaklaşık 2,5 milyar TL kaynak artışı sağladık. Bu kaynağın sigortalılarımızın sağlık hizmetine erişimi, hizmetin yaygınlığı ve kalitesinde çok önemli artışlara dönüşmesini öngörüyoruz. Yayımlanan tebliğle sağlık hizmeti sunumunda hiçbir zaman maliyet unsuru gözetmediğimizi, insana ve hayata verdiğimiz değeri ve önemi bir kez daha açıkça ifade etmiş olduk. Sağlık hizmet sunumu sektöründe bir arz-talep dengesi kurarak, ülkemizdeki sağlık hizmeti yatırımlarının artırılmasına da bir olanak sağlayarak sektörde buna bağlı kalite, erişilebilirlik, yaygınlık ve istihdam artışı bekliyoruz. Bu vesileyle hasta vatandaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, yeni uygulamanın tüm vatandaşlarımıza sağlıklı bir yaşam getirmesini temenni ediyorum" ifadelerini kullandı. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
15
1) mustafa (dr)
06.07.2018 15:11:16
çok abarttılar artık,iki paket sigara parasına hasta bakılır mı?????
People
24
2) HİLMİ DİKİCİ (GASTROENTEROLOJİ)
06.07.2018 09:25:33
SUT kapsamındaki cerrahi olmayan branşların, komik denecek kadar düşük olan fiyatlarını ciddi derecede azaltıp, buradaki pastayı cerrahi branşlara vermek, bunu da, fiyatlarda artış sağladık şeklinde açıklamak, tam bir şark kurnazlığı, halka şirin görünme çabasıdır. Diğer branşların bu kadar düşük ücretlere mahkum edilmesini ne yapacaksınız ? Örneğin mideye endoskopla bakmanın ücreti 61 TL gibi ancak Afrika ülkelerinde yapılabilecek bir fiyattır. Bunun gibi nice işlemler, benzer durumda ve yapılamayacak düzeyde olduğu halde, bir de bu fiyatlardan azaltma yoluna gidilmiştir.
People
20
3) dr .dr (dr)
06.07.2018 08:21:07
yalan dolan dolu bir sut daha 3400 kalemde ama en az yapılan kalemlerde artış yapmışlar, 6400 kalemde fiyat azaltmışla r( en çok yapılanları ) , böylece maliyet aynı demişler ya döviz artşları, enflasyon kayıpları ne olacak , hep oy almak için yapılan oyunlar. kanser cerrahisi ücretsiz.....süper.....
People
21
4) İbrahim (Doktor)
05.07.2018 23:05:00
Düz Devlet Hastanelerinin gelirlerinin çoğunluğunu,,fiyatları düşürülen işlemler oluşturuyor.Zaten bu işlemler 2006 dan beri ya hep düşürüldü yada pakete dahil edildi.Doktorlar maaş+sabite alışmaya başlayacak gibi duruyor.SUT un ilk yayınlandığı günlerdeki asgari ücretten şimdi asgari ücret yaklaşık 6-7 kat fazla ancak CT,MR,USG,EKO,POLİKLİNİK PAKET FİYATLARI vs...gibi işlemlerin fiyatı içler acısı.Performansız günler dileği ile.
People
12
5) Dr (Dr)
05.07.2018 20:30:43
Poliklinik muayene ücretini 22,5 liradan 26,14 liraya çıkaracağınıza 30 lira yapsaydınız bari , kaç yıldır zam vermiyorsunuz , bu kadar değersiz mi emeğimiz , özel hastanede bile muayene ücreti 85 liradan 100 liraya çıkıyor , yazık ...
People
32
6) Ekrem erdoğan (Doktor)
05.07.2018 15:56:15
Anadoludaki küçük ,kendine ancak yetebilen özel hastanelerle resmen dalga geçiyorlar.çok yapılan işlemlere indirim,büyük hastanelerde yapılan işlemlere onları dahada büyütmek için zam.
People
16
7) Osman D (Doktor)
05.07.2018 15:55:04
Üniversite hastanelerinin batmalarının bir nedeni de buydu: Döviz kurları ile artan giderler, buna rağmen yıllardan beri değişmeyen SGK ödemeleri. Tek tek inceleme fırsatı bulamadım. Umarım yeterli olur.
People
20
8) Danyal Topatan (Top Toplayıcı)
05.07.2018 14:56:45
Bizler Ne zaman İyileşeceğiz Sayın Bakanım ???
Bizleri de Görecek Misiniz ?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)