Ameliyat cihazları masaya yatırıldı
Anestezi Teknisyen ve Teknikerleri Derneği mezuniyet sonrası eğitimlerinin beşincisi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Muhittin Erel Anfisinde gerçekleştirildi.
26 Kasım 2012 -

“Anestezi makinesi anatomisi” ana başlığı altında yapılan dört panelde anestezi cihaz ve ekipmanları tüm yönleriyle ele alınırken, sunumların hepsinin anestezi teknisyen ve teknikerleri tarafından yapılması dikkat çekti.

GÜVENLİ VE SORUNSUZ AMELİYAT
İki gün süren eğitim hakkında bilgi veren Anestezi Teknisyen ve Teknikerleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şükran Balkaner, “Hastalarımızın güvenli ve sorunsuz bir ameliyat geçirebilmeleri için çok önemli olan konulardan bir tanesi de kullanılan cihaz ve ekipmanlardır. Doktor, teknisyen, tekniker başta olmak üzere bütün anestezi ekibinin kullandığı cihazları, ekipmanları ile birlikte tüm yönleri çok iyi tanıması hayati önem taşıyor. Ekip üyelerinin, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmesi, belirli periyotlarla eğitimler alması ameliyat olan hastalarımızın sağlığı açısından çok önemlidir” dedi.

Anestezi teknisyen ve teknikerlerinin mesleki gelişimlerinin sorunsuz ve güvenli ameliyatlar için hayati önem taşıdığını tekrarlayan Balkaner, şunları söyledi: “Maalesef bu konuda ülkemizde bir boşluk var. Mezuniyet sonrası eğitimlerin bir standardı yok. Dernek olarak düzenlediğimiz eğitimlerle bu açığı kapatmayı, sorunlara dikkat çekmeyi ve çözüm yolları üretmeyi hedefliyoruz.”

Balkaner, anestezi teknisyen ve teknikerliği mesleğini geliştirmek, akademik çalışmalarda bulunmak, toplum sağlığına katkıda bulunmak amacıyla 2011 yılında derneği kurduklarını ifade ederek şöyle konuştu: ”Öğretim üyesi hocalarımızın, teknisyen ve tekniker arkadaşlarımızın bu kadar ilgi ve katılımını görünce bir kez daha ne kadar doğru bir iş yaptığımız ortaya çıktı. Ne mutlu bize ki bugüne kadar düzenlediğimiz beş eğitime yaklaşık 1500 arkadaşımız katılarak bilgilerini tazeledi. Bu eğitimimize de ülkemizin değişik bölgelerinden 250 üzerinde meslektaşımız katıldı."
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) hüseyin dalkılıç (anestezi teknikeri)
27.11.2012 14:50:30
acıbademde yapılan seminere katılmıştım çok faydalı oldu. dahada devamı gelsin emeği geçenlere teşekkürler........
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA