Araştırma: Vegan beslenme Tip-2 diyabete yakalanma riskini azaltıyor
Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırma, vegan beslenmenin ‘tip 2’ diyabete yakalanma riskini azalttığını ortaya koydu.
Araştırma: Vegan beslenme Tip-2 diyabete yakalanma riskini azaltıyor
23 Temmuz 2019 11:19 - DHA

T.H. Chan Halk Sağlığı Fakültesi’nde yapılan araştırmada, yeşil bitki temelli beslenme tip 2 diyabet riskini önemli ölçüde azalttığını gösterdi.

Araştırmacılar etsiz beslenmenin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azalttığını vurguladı.


Harvard Üniversitesinden kalp krizi araştırması: 10 şınav çekemeyen orta yaş erkeklerde risk yüksek 


Slash Gear internet sitesinin haberine göre araştırmacılar, 23 bin tip 2 diyabet hastası olan, bitkiden yana zengin ve sağlıklı beslenen 307 binden fazla katılımcıyı inceledi.

Araştırmalar sonucunda, hayvansal ürünlerden uzak durarak bitki ağırlıklı beslenen kişilerin diyabete yakalanma riskinin yüzde 23’e kadar düştüğü saptandı.


Araştırma: Üç halk sağlığı müdahalesi dünya genelinde 94 milyon erken ölümü önleyebilir 


Ancak araştırmacılar, bitki temelli beslenmenin sağlıklı yiyecekler tüketilmediği sürece diyabet riskini düşürmeyeceğini vurguladı. Örneğin, et ve süt ürünleri içermeyen ancak yoğun işlenmiş gıdalar ve atıştırmalıklar da sağlıksız gıda kategorisinde değerlendiriliyor.

Araştırma sonuçlarının yayımlandığı makalede, sebze, meyve, tahıl, balık, fındık ve az miktarda da olsa hayvansal ürün, un, şeker ve patates tüketilmesinin de faydalı olduğunun altını çizildi.


D vitamini eksikliği olanlarda 2 kat daha fazla MS riski! 


 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)