Estetik kaygılar beyaz dolguya talebi arttırdı
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hekimliği Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Emre Özel, halk arasında "cıvalı dolgu" adıyla bilinen amalgam dolguların artık tercih edilmediğini belirterek, "Günümüzde insanlar rahat gülümsemek için beyaz dolguyu tercih ediyor" dedi.
Estetik kaygılar beyaz dolguya talebi arttırdı
02 Aralık 2015 -

Özel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dolguda kullanılacak adeziv maddelerin doğru seçilmesi gerektiğini, iyi teşhisin ardından yapılacak röntgen incelemesinin dolguda önemli olduğunu söyledi.

Beyaz dolguların yaygınlaştığını, estetik durumun ön planda tutularak bunların tercih edildiğini dile getiren Özel, "Hastalarımız, toplum içinde rahat gülmek istiyor, eliyle ağzını kapatmak istemiyor. Beyaz dolguların teknolojileri çok ilerledi. Güvenli şekilde bunu yapabiliyoruz. Yeni nesil beyaz dolguların en büyük avantajı estetik ve doğal renkte olması. Beyaz dolguların düşmesi neredeyse yok denecek kadar az. Bu da ciddi bir avantaj. Teknolojisi ilerlediği için de azı dişlerinde rahatlıkla kullanabiliyoruz" diye konuştu.

Özel, Türkiye'de özel ve devlet hastanelerinde ağırlıklı olarak beyaz dolguların kullanımının yaygınlaştığını vurgulayarak şöyle konuştu:

"Halk arasında 'cıvalı dolgu' adıyla bilinen amalgam dolgular artık hekimler tarafından pek tercih edilmiyor. Hastalar, beyaz dolguları en az 5 yıl kullanabiliyor. Bunun 8-10 yıla çıkması hastanın bakımına bağlı. Ağzına iyi bakan biri dolgunun ömrünü uzatır. Özellikle dolgu yapılan dişte fındık ve antep fıstığı kırılmıyorsa ömür uzar. Amalgam dolguda kullanım süresi 10-15 seneyi aşanlar oluyor ama estetik olmaması gibi nedenlerden dolayı hastalarca tercih edilmiyor. Günümüzde insanlar rahat gülümsemek için beyaz dolguyu tercih ediyor. Hastalarımız artık beyaz ve estetik dolgu talebiyle bize müracaat ediyor."

Özel, günde en az 2 kez diş fırçalanması gerektiğini kaydederek, "Fırçalamalar 3-5 dakika arasında olacak. Bunlardan biri kesinlikle gece yatmadan önce olmalı. Uykuda tükürük akış miktarı azalır. Tükürük azalınca uzun vadede diş çürüklerine yol açıyor. Gargara kullanımı önemli. Antibakteriyel özellikleri olduğu için bundan istifa edilmeli. Sağlıklı dişler için 6 ayda bir diş hekimine kontrole gidilmesi önemli" ifadesini kullandı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA