Kemoterapinin kanserli hücrelerdeki etkisini denetleyen kilit genler saptandı
Bilim adamlarının, kanserin tedavisiyle ilgili çalışmalarında, kemoterapinin kanserli hücreler üzerindeki etkisini denetleyen kilit öneme sahip genleri saptadığı bildirildi
12 Nisan 2007 -

Bilim adamlarının, kanserin tedavisiyle ilgili çalışmalarında, kemoterapinin kanserli hücreler üzerindeki etkisini denetleyen kilit öneme sahip genleri saptadığı bildirildi.

Teksas Güneybatı Tıp Merkezi Üniversitesinden araştırmacılar, etkilerini denemek amacıyla tek tek genlerin işlevlerini sistematik olarak engelledi. Genlerin işlevlerinin engellemesiyle ilgili olarak yapılan 87 deneyde, kemoterapinin kanserli hücrelerdeki etkisinin arttığı ortaya çıktı.

Araştırmacıların deneylerinde, bir genin faaliyetini engellemek için "küçük müdahaleci Ribo Nikloit Asitler (RNA) denilen küçük moleküller kullandı. Her genin faaliyetinin engellenmesinden sonra araştırmacılar, kemoterapi görmüş kanserli hücrelerin yaşama oranını test etti.

Bunun, kemoterapinin hastalardaki yan etkilerinin azaltılması amacıyla, kemoterapinin daha az dozajda verilmesine imkan tanıması bekleniyor.

Ancak bilim adamları, bu çalışmaların hayvanlardan ziyade tecrit edilmiş insan kanser hücreleri üzerinde yapıldığı için, daha fazla araştırma gerektirdiğine dikkati çekti.

Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
21/03-23/03Sağlık Bilimlerinde Araştırma SempozyumuTIP EĞİTİMİİZMİ
27/03-30/0318. Nefroloji Kış OkuluNEFROLOJİKIBR
05/04-07/04TOD Nisan KursuGÖZ...ANKA
07/04-10/0441. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİÇOCUK...İSTA
12/04-13/04Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019RADYOLOJİANKA
12/04-14/04Hedef Kanser 2019TIBBİ...KIBR
10/04-14/04Türk Toraks Derneği 22. Yıllık KongresiGÖĞÜS...ANTA