"Kontolsüz kurbanlıklardan hastalık bulaşabilir"
Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Haluk Vahapoğlu, veteriner kontrolünden geçmiş ve belgeli olan sağlıklı bir kurbandan hastalık bulaşmasını beklemediklerini belirterek, kontrolsüz hayvandan şarbondan tüberküloza, bulaşıcı deri hastalıklarından ishale kadar çok sayıda hastalık bulaşabileceğini bildirdi.
04 Ekim 2014 -

Vahapoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, kurbanlıkların veteriner hekim kontrolünden geçtiğini gösteren kulak küpesinin, sağlığına ilişkin en önemli belge olduğunu kaydetti.

Kurbanlıklardan, hayvanlardan geçen hastalıkların tamamının bulaşabileceğini vurgulayan Vahapoğlu, veteriner kontrolünden geçmiş ve belgeli olan sağlıklı bir kurbandan hastalık bulaşmasını beklediklerini aktardı.

Kontrolsüz hayvandan şarbondan tüberküloza, bulaşıcı deri hastalıklarından ishale kadar çok sayıda hastalık bulaşabildiğini belirten Vahapoğlu, bu hastalıkların akciğer, deri, mide, bağırsak ve hatta çok daha ağır ölümcül hastalıklara sebep olabileceğini anlattı.

Prof. Dr. Vahapoğlu, açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

"Ayrıca kendimiz de kurbanın uyarılara normal yanıt verdiğini, bakışlarının canlı olduğunu, burun ve ağız akıntılarının normal olduğunu, yara veya hastalık olmadığını gözlemlemeliyiz. Kesim sonrası iç organlarını kontrol etmemiz, özellikle akciğerlerini dalak ve karaciğerini kontrol etmemiz gerekir. Kurbanımızın kesilirken sağlıklı görünmesi o esnada bulaşıcı bir mikrop taşımadığı anlamına gelmez. Az bir ihtimalde olsa sağlıklı görünen bir hayvanın bulaşıcı bir mikrop taşıması ve hastalığın henüz belirti vermediği fakat mikrobu yaydığı dönemde bulunması olasıdır. Lakin bu çok düşük bir olasılıktır. Çünkü hayvanların toplu yaşadığı ortamda biri olmasa diğerinde bu bulaşıcı hastalık belirti vermiş olur ve veteriner hekim kontrolünde bu mutlaka göz önüne alınır. Nihayetinde etlerimizi pişirerek yediğimiz için böyle bir mikrop olsa dahi pişirme esnasında ölecektir."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA