Kübalı doktorlar İstanbul'da görev yapmaya hazırlanıyor: 'Sağlık turizmine katkı sağlayacak'
Kanser araştırmalarıyla son yıllarda adından sık sık söz ettiren Kübalı onkologlar, İstanbul’da görev yapmaya hazırlanıyor. Onkologlar, İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi ile Küba Onkoloji Enstitüsü arasında yapılan işbirliği kapsamında, hem onkoloji konseyinin değerlendirme sürecinde hem de açılacak merkezde görev alacak
Kübalı doktorlar İstanbul'da görev yapmaya hazırlanıyor: 'Sağlık turizmine katkı sağlayacak'
24 Ocak 2019 - NTV

İşbirliği ile Kübalı doktorlar İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi’nde göreve başlayacak, anlaşmanın ikinci adımında ise Küba Onkoloji Enstitüsü’nün İstanbul Merkezi, Okan Üniversitesi Hastanesi’nde açılacak. 

Merkezin kurulmasıyla birlikte, Türk hekimleri de Küba’daki kanser araştırmalarına katılacak. Tıp fakültesi öğrencileri ve hekimler, Küba’daki kanser araştırmalarını yerinde görebilecek. Ayrıca Kübalı hekimler ve tıp öğrencileri de kanser çalışmalarını Türkiye’de gözlemleyebilecek. 2020 yılında Küba’da düzenlenecek olan Dünya Kanser Kongresi’ne ortak bir bilimsel çalışma ile katılmak da hedefler arasında. 

“BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ AYAĞA KALDIRARAK KANSERLE SAVAŞMAYI SAĞLIYORLAR”

Kübalı onkologların, immünolojik destek konusunda ileri olduklarını söyleyen Üniversitenin Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Alper Demirarslan, “İlaçla kanseri durdurmak yerine, vücudun kendini bağışıklık sisteminin ayağa kaldırarak kanserle savaşmasını sağlıyorlar. Amacımız Küba’da belli bir yere gelmiş olan kanser birikimi ile Türkiye’deki birikimi birleştirmek, yakın coğrafyadaki kanser hastalarının hastanemiz merkezinde değerlendirilmesini sağlamak. Gerekli görülen hastaların Küba’ya gitmesi, gerekmeyenlerin de önerilen tedavilerle hastanemizde yapılması sağlanacak” dedi. 

SAĞLIK TURİZMİNE DE KATKI SAĞLAYACAK

Üniversitenin Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan ise “Kanser hastalarının son çare olarak gittiği Küba’nın sağlık hizmetini İstanbul’a, hastanemize taşıyoruz. Bu yaptığımız anlaşmada Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun ve Havana Büyükelçimiz Berris Ekinci’nin katkıları büyüktür. Kendilerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

Tuzla’da kurulacak merkezin sağlık turizmine katkısının da büyük olması, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve Ortadoğu’daki kanser hastalarına da hizmet vermesi amaçlanıyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA
14/06-15/06 MEDÜLLOBLASTOMA SEMPOZYUMU MULTİDİSİ... ADAN
14/06-16/06 11. Ulusal Viral Hepatit Sempozyumu (UVHS) ENFEKSİYO... AFYO
15/06-16/06 5. Kanserde Destek Tedaviler ve Palyatif Bakım Sempozyumu TIBBİ... ADAN