Özel hastanede HIV skandalı
Özel hastanede HIV skandalı
31 Ekim 2019 08:41 - Sabah İbrahim Ayral

KONU: 31.10.2019 tarihinde Medimagazin’in 1. Sayfasında ve http://www.medimagazin.com.tr adlı internet sitesinde yayımlanan, sözde haber yazı dizisi ile ilgili olarak işbu ihtarımızın ekinde yer alan tekzip (düzeltme) metninin yayımlanmasını ve işbu haberlerin arşivden ve internet sitesinden çıkarılması ve gerek şahsım gerekse Özel Etiler Hastanesi hakkında bundan sonraki süreç içerisinde de haksız ve gerçeğe aykırı yayın yapılmaması ihtarıdır.

AÇIKLAMALAR: 31.10.2019 tarihli Medimagazin’in 1. Sayfasında “ÖZEL HASTANEDE AIDS SKANDALI” başlığıyla manşette yer alan ve ilgili gazetenin internet sitesinde 31.10.2019 tarihinde kaleme aldığı “Özel Hastanede AIDS Skandalı! HIV’li hastanın malzemesini 15 hastada kullandılar!” şeklinde haber yapılmıştır. Bu haber tamamen asılsız olup kamuoyunu yanlış yönlendirmeye sebebiyet veren ifadeler içermektedir. Şöyle ki; Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu denetim neticesinde verdiği raporda “AIDS” ve “HIV” ile ilgili herhangi bir kişiye cerrahi müdahalede bulunulmamıştır. Ayrıca belirtmek isterim ki, haberde bahsi geçen maddi değeri 2500 TL olduğu iddia edilen dezenfekte solüsyonunun gerçekte litresi 7 TL’dir.

31.10.2019 tarihli Medimagazin’in 1. Sayfasında “ÖZEL HASTANEDE AIDS SKANDALI” başlığıyla manşette yer alan ve ilgili gazetenin internet sitesinde 31.10.2019 tarihinde kaleme aldığı “Özel Hastanede AIDS Skandalı! HIV’li hastanın malzemesini 15 hastada kullandılar” başlıklı haber, tamamen asılsız iddialara dayanmakla birlikte şahsımın ve Özel Etiler Hastanesi’nin yöneticilerinin, çalışanlarının ve destekçilerinin şeref ve haysiyetini ihlal eden ve kamuoyunu yanlış yönlendirmeye sebebiyet veren ifadeler içermektedir. Bu çerçevede; Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak maksadıyla bu tekzip metnini yayınlama gereği hasıl olmuştur.

Hastanemizin faaliyet geçmişinde AIDS hastası hiçbir hastaya cerrahi müdahalede bulunulmamıştır. Bir hekim sorumluluğuyla altını çizmek gerekir ki, HIV pozitifliğinin taşıyıcıdan kan transfüzyonu veya doğrudan cinsel yolla bulaştığı tüm bilimsel metinlerle ispatlı olduğu halde, hastanemizde AIDS hastası hiç kimse tedavi edilmediği halde, HIV taşıyıcısı insanları tahkir etmek ve toplum nazarında “karantinaya alınması gereken” kişilermiş gibi göstermek suretiyle tıbben yanlış yönlendirme yapılmıştır. Dezenfeksiyon solüsyonlarının kullanım şartları evrensel asepsi ve antisepsi kuralları dâhilinde düzenli kontrollerinin yapıldığı ispatlı olan hastanemizde “glutaraldehit” gibi 14 güne kadar dayanıklı bir solüsyon içerisinde titizlikle izlenen tıbbi cihazlar üzerinden HIV geçişi bilimsel açıdan mümkün olmadığı izahtan varestedir. Ayrıca belirtmek isterim ki haberde adı geçen dezenfekte solüsyonu 2500 TL değildir litresi 7 TL’dir. Hastanemiz faaliyetlerinin eksiklikler giderilinceye kadar geçici olarak durdurulması tedbiri, Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu denetim sonucunda tespit ettiği eksikliklerin hasta sağlığı ve güvenliği açısından herhangi bir olumsuzluk yaratmaması adına alınmıştır.

Sağlık Bakanlığı’nın hastanemiz hakkında yazdığı raporda, gerçek dışı haberde bahsi geçen, “AIDS Skandalı” veya “Hastanenin karantinaya alındığına” dair herhangi bir tespit bulunmamaktadır.

Şahsım ve hastanemiz hakkında ileri sürülen tüm bu gerçek dışı iddialar tarafımızca esefle karşılanmıştır. Tüm kamuoyundan işbu haberde vermiş olduğunuz gerçek dışı beyanlar sebebiyle özür dilenmesi gerekmektedir. Bu sebeple şahsım ve Özel Etiler Hastanesi ile ilgili olarak yapılan karalayıcı ve mesleki kariyerimi, onur ve şerefimi ihlal eden haber nedeniyle; yukarıda sunulan cevap ve düzeltme yazısının Basın Kanunu’nun 14. Maddesi gereği ilgili yayımında yer aldığı sahife ve puntolarla aynı şekilde yayımlanmasını ve işbu tekzip metninin yayımlanmaması ve/veya şahsım ve Özel Etiler Hastanesi aleyhine yanıltıcı ve karalayıcı yayınların devam etmesi halinde, sorumlular hakkında uğradığım/uğrayacağım tüm maddi ve manevi zarara ilişkin her türlü yasal yollara başvuracağımı tarafınıza ihtaren bildiririm.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Prof.Dr. Alper ÇELİK

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) l/s yapıyormusun (he yapıyorum)
01.11.2019 14:18:38
o solüsyonlar çatır çatır kanalizasyona, oradan denize...

hamsi boşuna 25 tl/kg değil

o solüsyonlar yasaklansın, hem çevreyi , hem besin zincirimizi hemde sağlığımızı bozuyor

zaten adamlar cihazların üzerine " tek kullanımlıktır, kullan & at " yazmış....neyi zorluyoruz....

en ucuz sana patladığında, senin için en pahalı olur
People
5
2) ömer hayyam (op.dr.)
31.10.2019 17:14:48
Endoskopi cihaz solusyonları taze bile olsa HPV ye etkili değil
People
7
3) Cenap çevli (Dokto3)
31.10.2019 14:36:53
Endoskopi cihaz solusyonları HIV virüsüne etkilidir ve 10 dk. yeterlidir. Tabii solusyonu bayat olmaması kaydıyla. Gene de HIV pozitif vaka sonrası cihaz etilen oksite verilebilir.
People
46
4) bozeren (nş uz dr)
31.10.2019 10:49:28
böyle haberlerde ismini açık vereceksiniz ki bizler de önlemimizi alalım. aksi takdirde fısıltı gazetesine hizmet etmiş olursunuz.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)