Romanya Ekonomi Bakanı: 'Mersin Şehir Hastanesi'nin bir benzerini Köstence'de inşa etmek istiyoruz'
Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Romanya Başbakanı Viorica Dancila, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Alt heyet görüşmelerinin ardından, Cumhurbaşkanı ve konuk Başbakan nezaretinde ikili anlaşmalar imza törenine geçildi. Törende Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve Romanya Sağlık Bakanı Sorina Pintea, iki ülke arasındaki işbirliği anlaşmasına imza attı
Romanya Ekonomi Bakanı: 'Mersin Şehir Hastanesi'nin bir benzerini Köstence'de inşa etmek istiyoruz'
19 Ekim 2018 -

Türkiye ile Romanya arasındaki anlaşmada karşılıklı olarak sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi, sağlık alanında karşılıklı yatırımların teşvik edilmesi, halk sağlığı ve aile hekimliği sistemi, geriatri, acil sağlık hizmetlerinin organizasyonu hususlarında bilgi değişimi, heyet ve uzman personel değişimi ve karşılıklı olarak toplantılara katılımı içeren maddeler yer aldı.

15 Ekim günü gerçekleştirilen toplantılar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Dancila’nın başkanlığında başladı ve alt heyetler şeklinde devam etti. Alt heyetler çerçevesinde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Romanya Sağlık Bakanı Sorina Pintea ve Ekonomi Bakanı Eugen Teodorovici ile bir araya geldi. Görüşmede Türkiye'de gerçekleştirilen Sağlıkta Dönüşüm Programı ve sağlık turizmi konuları ele alındı.

Bakan Koca, Türkiye'nin bölgenin sağlık üssü olma hedefi taşıdığını ifade ederken, konuk Sağlık Bakanı bu alanda ortak çalışma grubu kurulmasını önerdi. Ekonomi Bakanı Teodorovici ise Türkiye’deki hastaneleri ziyaret ettiğini ifade etti ve takdirlerini dile getirdi.

Teodorovici, Mersin Şehir Hastanesinin bir benzerini Köstence’de inşa etmek istediklerini ve bu konuda anlaşma yapma niyetinde olduklarını sözlerine ekledi. Konuk Bakan ayrıca Türkiye'de tedavi görecek hastalar için hükümet olarak destek vereceklerini belirtti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) r.yılmaz (uzm dr)
21.10.2018 21:33:44
Şehir hast. projesinin "maliyet etkin " ve pratikte başarılı bir proje olmadığını gozlemliyor ve düşünüyorum.
People
20
2) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
19.10.2018 09:43:51
Hastane inşaası, organizasyonu, otomasyonu ve altyapısında dünya lideri konumuna geldik. Aslında sadece bölgede sağlık üssü olmanın ötesine geçip tüm dünyada hastaneler kurmak için atılımlar yapsak müthiş gelir getirir. Hatta oralara Türkiye'deki sağlık ırgatlarını da gönderip iç piyasadaki darlığı da aşabiliriz.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA