Sağlık Bakanı: '2. ve 3. basamak sağlık kuruluşlarına ve acil servislere başvuruyu azaltmayı hedefliyoruz'
Sağlık Bakanlığı, aile hekimliğini tanıtmak ve hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak amacıyla Türkiye genelinde "Aile Hekiminizi Erken Tanıyın" kampanyası başlattı
Sağlık Bakanı: '2. ve 3. basamak sağlık kuruluşlarına ve acil servislere başvuruyu azaltmayı hedefliyoruz'
17 Aralık 2018 - AA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aile hekimliğini güçlendirmek ve hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak amacıyla Türkiye genelinde, "Aile Hekiminizi Erken Tanıyın" kampanyasını başlattıklarını bildirdi.

Koca, AA muhabirine, vatandaşların aile hekimini daha yakından tanıması için Sağlık Bakanlığınca başlatılan kampanyaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Aile hekimliğini tanıtmak, bilinirlik düzeyini artırmak, tutum ve davranış değişikliği oluşturmak amacıyla 81 il genelinde, "Aile Hekiminizi Erken Tanıyın" sloganıyla kampanya başlattıklarını ifade eden Koca, bu kapsamda vatandaşların ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına ve acil servislere olan başvurularını da azaltmayı hedeflediklerini belirtti.

Koca, kronik hastalıklarının takibinin de aile hekimliği üzerinden yapıldığını hatırlatarak hem koruyucu hekimlikten faydalanmak hem de kısa sürede en yakın yerden sağlık desteği alabilmek için doğru adresin aile hekimleri olduğuna işaret etti.

Vatandaşların aile hekimleriyle kuracakları erken irtibat sayesinde hastalıklardan korunabileceğini, erken teşhis, tedavi ve kronik hastalıkların takibinin de yapılabileceğini dile getiren Koca, şöyle konuştu:

"Aile hekimlerimiz akut ve kronik hastalıkların tedavi edilmesinin yanı sıra hastalıkların gelişmesini önlemek amacıyla düzenli sağlık taramalarını gerçekleştiriyor. Sağlıkla ilgili konularda danışmanlık hizmeti de sağlıyor. Aile hekimi tarafından tespit edilen sağlık sorununun tedavisi, başka bir uzmanlık dalını ilgilendiriyorsa kişinin bu hizmete ulaşmasında koordinasyonun sağlanması da aile hekiminin görevidir. Aile hekimlerimizi önemsiyoruz. Yeni dönemde aile hekimlerimiz üzerinden yaptığımız kronik hastalıkların takibini de artırmayı düşünüyoruz."

"Aile hekimlerinin sayısını artıracağız"
81 il genelinde yürütülecek "Aile Hekiminizi Erken Tanıyın" kampanyasıyla ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına başvuruların azalacağını vurgulayan Koca, "Aile hekimlerinin sayısının arttığı, kronik hastalık takibinin daha kolay yapıldığı, birinci basamakta değerlendirilen hastanın daha erişilebilir olduğu, aile hekimlerinin imkanlarını daha da artırdığımız bir dönemi düşünüyoruz. Hastanelerdeki yoğunluğu azaltan bir yaklaşım olacak." dedi.

Bakan Koca, söz konusu iletişim kampanyası çerçevesinde, kamu spotu, afiş, broşür ve sosyal medya videolarının hazırlandığını, ayrıca illerde saha etkinliklerinin düzenleneceğini anlattı.

Basımı yapılan afişlerin kamu ve özel yataklı sağlık tesisleri, İl Sağlık Müdürlükleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri, Sağlıklı Hayat Merkezleri, Aile Sağlığı Merkezleri ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarında vatandaşların kolaylıkla görebileceği yerlere asılacağını ifade eden Koca, hazırlanan kamu spotlarının da ulusal televizyon kanallarında yayınlanacağını söyledi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
40
1) hekim (3.basamak)
21.12.2018 16:21:39
Vatandaş AVM ,çarşı pazar gezer gibi hastane hastane dolaşıyor. Hastanelerde gereksiz kalabalıklar, daha fenası iş,güç ve devletimize ekonomik kayıp, bunun getirdiği kavga dövüş de cabası...Sevk zinciri şart, 1. basamak hekimi değerlendirmeden hastanelere yığılımın önüne geçilmesi gerek. Yığılma azalırsa şiddetin de bir nebze önüne geçilir
People
14
2) Dr.Cevdett (Cerrah)
19.12.2018 09:29:55
Azaltamazsınız!!!2. ve 3. basamak sağlık kuruluşlarına ve acil servislere başvuruyu azaltmayı hedefliyorsanız ''sevk zincirini'' uygulamak zorundasınız. Bunu yaparsanız bu defa da hastaneler zarar eder vesselam...Malum kâr-zarar hesabı...
People
33
3) Acilde (Pratisyen)
18.12.2018 20:57:36
acilde doktor sayısı yetersiz.herkes acilden KAÇMAYA ÇALIŞIYOR.acilde parada yok, dert çok ve saldırı çok ve malpraktis çok.uzman hekimler de acile gelmek istemiyor.her gün uzmanlarla papaz oluyoruz.
People
29
4) dracil (doktor)
18.12.2018 12:40:51
Acil servis başvurularında yıllık kişibaşı başvuru sayı sınırı getirmek (Kırmızı alan hastaları ve gerçek aciller hariç) ve yılda 3 den fazla başvuruda bulunandan 20-30 tl ek ücret almak, Acil servislerde yeşil alanlar üzerinden yapılan tetkiklerden % 20 katılım payı almak, 3. basamak hastaneler ve sağlık kurumlarına sevk zorunluluğu getirmek !! Alın size çözüm, Herkes haftasına aile hekimini tanır !! Adam her gün gribim diye acil'e iğne vurdurmaya, haftada 1 gün işveren izin vermiyor, yaz ordan bi istirahat demeye acil'e geliyor. Çözüm kolay da. işe gelmiyor !!
People
15
5) Ali Bey (Kütükçü)
18.12.2018 10:48:01
Prof.Dr.Muhammed Güven ' i çok düşünceli gördüm...
Neden acaba ?
People
22
6) Recep (UZM. DR)
17.12.2018 22:08:23
Aile hekimliği merkezlerinde aşı ve gebe takibini yapan şimdiki hemşirelere teslim edilmeli. Bu merkezdeki bütün aile hekimleri acillere dağıtılmalı. İçlerinde yetenekli olanlar 2. basamkta polikliniğe alınmalı. sevk sistemi getirlmeli. 2. BASMAKTAN . 3. BASaMAĞA KRONİK HASTALIĞI OLMAYAN 2. BASAMAKTA YAPILAMAYAN TEST VE TEDAVİ OLDUĞUNU BELİRTEN GEREKÇEYLE SEVK GETİR. Türkiyede sağlıkta bir sıkıntı kalmaz...
People
31
7) Walt Driscoll (Kondüktör)
17.12.2018 17:05:56
demek ki Acillere başvuru sayısı daha da artacak...!
People
47
8) dr (dr)
17.12.2018 16:00:06
Acil ve 3. basamağın tüm enerjisi ve zamanı hasta ayıklamakla geçiyor. En çok mağdur olanlar da gerçek hastalar. Seslerini çıkaracak halleri de olmuyor, en çok gürültüyü de bi haltı olmıyanlar ya da rapor almak vs gibi art niyeti olanlar çıkarıyor.
People
15
9) hakan (dr)
17.12.2018 10:47:47
vicdan merhameti olan özelikle aile sağlığı merkezinde hakları olan maaş tıbbi sekreterlere 1800-2200 verilmesi lazım.öteki dünya iyiki var hesap günü
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA