Sağlık çalışanlarından akılcı ilaç kullanımına farkındalık: Tabiplerde İlaç Yoktur Yarama
Samsun’da akılcı ilaç kullanımında farkındalık oluşturmak için, senaryosu bir doktor tarafından yazılan ve sağlık çalışanlarının rol aldığı “Tabiplerde İlaç Yoktur Yarama” isimli tiyatro ilk kez sahnelendi.
Sağlık çalışanlarından akılcı ilaç kullanımına farkındalık: Tabiplerde İlaç Yoktur Yarama
19 Aralık 2018 - İHA

Doktor, hemşire, ebe, tıbbi sekreter ve sağlık memurlarından oluşturulan tiyatro ekibi, bilinçsiz antibiyotik kullanımının önüne geçmek ve akılcı ilaç kullanımı teşvik etmek amacıyla tiyatro gösterisi hazırladı. Atatürk Kültür Merkezi'nde sahnelenen oyuna vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 2 perde halinde 120 dakika süren tiyatro, seyircilerden tam not aldı. 


Tiyatro gösterisi hakkında bilgiler veren Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Hatice Öz, “Akılcı ilaç kullanımına dikkat çekmek için farklı bir yol seçtik. Bilginin ve duygunun kullanıldığı bir ortamda görsel sanatlardan faydalanmak istedik. Bu yıl akılcı ilaç kullanımına teşvik için ilkokul, ortaokul öğrencilerinin yanı sıra yetişkinlere yönelik de bir tiyatro gösterisi düzenledik. Son oyunumuzda da akılcı antibiyotik kullanımı ve doğru dozda, doğru zamanda, doğru tanıyla, düşük maliyetle ilaç kullanımını farklı bir dille anlatmaya çalıştık. Vatandaşlar oyunumuza çok büyük ilgi gösterdiler. Umarım bilinçlendirici olmuşuzdur” dedi. 


Oyun hakkında bilgiler veren Ebe Leyla Kuk, “Tiyatro ekibi olarak akılcı ilaç kullanımına dikkat çekmek için bu oyun yazıldı. Biz de sağlık çalışanları arkadaşlarımızla bu konuyu sahneledik. Günümüzde ilaç kullanımı bir hayli bilinçsizce yapıldığı için böyle bir oyun düzenledik. Umarım mesajlarımız yerine ulaşmıştır” diye konuştu. 
Tiyatro gösterisi seyirciler tarafından tam not alarak, uzun süre alkışlandı. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
24/05-25/05 Marmara Odyoloji Günleri-2019 DİĞER İSTA
25/05-25/05 Vaskülitlere Multidisipliner Yaklaşım ROMATOLOJİ İSTA
25/05-26/05 MS'de Sağlıklı Yaşam Sempozyumu NÖROLOJİ İZMİ
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA