Sağlık sektörüne damgasını vuracak 10 yeni medikal cihaz teknolojisi
Frost & Sullivan'ın gerçekleştirdiği "2015'in En Önemli Medikal Cihaz ve Görüntüleme Teknolojileri" başlıklı analizi, çeşitli endüstrilerin yenilikçi çözümlerinin tıbbi teşhis ve tedaviye sunduğu, sağlık sektörüne damgasını vuracak 10 yeni medikal cihaz teknolojisine dikkat çekiyor.
Sağlık sektörüne damgasını vuracak 10 yeni medikal cihaz teknolojisi
29 Aralık 2015 -

Dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık kuruluşlarından Frost & Sullivan'ın "2015'in En Önemli Medikal Cihaz ve Görüntüleme Teknolojileri" analizinde, 2015 yılında hızla gelişen ve sağlık sektörünü önemli ölçüde etkileyen 10 yeni teknolojiyi mercek altına alıyor.

Araştırma, bu teknolojilerin

ameliyat robotları, 

dijital patoloji,

sinir protezi,

ameliyat lazeri,

akıllı ilaç,

optik görüntüleme,

sağlık enformasyonu,

entegre hayati belirtiler monitörü,

yapay organlar ve

4 boyutlu (4D) ultrason görüntüleme

olduğunu belirliyor.

 

Araştırmaya göre sinir protezi ve hibrit görüntüleme gibi yeni modaliteler ticarileşmeye doğru ilerlerken, erken ticarileşme evresinde olan akıllı ilaç ve ameliyat robotlarını içeren teknolojilerin ise uygulamalar sayesinde yaygın bir kullanıma ulaşacağı tespit ediliyor.

 

İleri teknoloji gelişmiş ülkelerin tekelinde değil

Frost & Sullivan'ın sağlık sektörü analisti Hilal Cura, dünyada artan kronik rahatsızlıklarla mücadelede kritik rol oynayan çeşitli medikal cihazların, tanı testlerinin ve görüntüleme cihazlarının geliştirilmesinin çok daha ucuz ve esnek sağlık çözümlerinin oluşmasına olanak tanıdığını belirtiyor. Cura, Frost & Sullivan’ın bu doğrultuda gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarına göre belirlenen 2015'in en önde gelen medikal cihaz teknolojilerinin, sağlık sektöründe sadece gelişmiş ülkelerin değil, gelişmekte olan ülkelerin ihtiyaçlarını da karşılayacak potansiyele sahip olduğunun altını çiziyor.

 

Farklı sektörlerle işbirliği pazara girişi hızlandırıyor

Yeni medikal cihaz ve görüntüleme teknolojilerinin gelişiminin nasıl bir seyir izleyeceği hakkında ise Cura şu değerlendirmede bulunuyor: "Bu teknolojilerin gelişimini ve yaygınlaşmasını hızlandıran en önemli faktör, oluşturulan yeni nesil farklı iş modelleridir. Medikal teknoloji firmaları ile telekom, sigorta ve başka birçok sektörden firmayla işbirliği içerisinde bir eko sistem oluşturuluyor ve ortak hareket ettikleri yeni iş modelleri ortaya çıkıyor. Bu da teknolojilerin gelişim sürelerini önemli ölçüde kısaltırken, pazara giriş engellerini büyük ölçüde azaltıyor."

"2015’in En Önemli Medikal Cihaz ve Görüntüleme Teknolojileri" analizinin sağlık sektörünü önümüzdeki dönemde şekillendirecek 10 yeni teknolojiyi tanımladığını ve profillerini oluşturduğunu ifade eden Cura, oluşturulan listede sektörde mevcut teknolojiler ile yeni ticarileşmiş teknolojilerin de yer aldığını söylüyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA