Tam Günde Bakanlık ve özeller mutabakat imzaladı, özellere 1000 hekim kadrosu veriliyor
OHSAD'tan yapılan açıklama...
Tam Günde Bakanlık ve özeller mutabakat imzaladı, özellere 1000 hekim kadrosu veriliyor
19 Eylül 2011 -

Yönetim Kurulu Başkanımız Op.Dr. Reşat BAHAT başkanlığındaki OHSAD icra heyeti 14.09.2011 tarihinde Sağlık Bakanımız Sayın Prof. Dr. Recep AKDAĞ’ı ziyaret ederek ,Özel Sağlık Sektörün temel problemleri ile ilgili geniş kapsamlı bir toplantı yapmıştır. Sağlık Bakanlığı bürokratları Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Prof. Dr. İrfan ŞENCAN, Genel Müdür Yardımcısı Sayın Dr.Serdar MERCAN ın da iştirak ettiği toplantıda ele alınan konular ve bunlarla ilgili mutabakat metni aşağıda sunulmuştur:

 

 

SAĞLIK BAKANLIĞI –OHSAD 14.09.2011 TOPLANTISI ORTAK MUTABAKAT METNİ


 

1- Sağlık Sektörünün Personel Problemi:

Uzman hekim ile, başta hemşire olmak üzere hekim dışı sağlık personeli sayısı açısından Kamu ve Özel Hastanelerde ciddi ihtiyaç olduğu açıktır. Bu bağlamda hem kamu, hem de özel sektörün yetişmiş sağlık personeli kaynağını etkili kullanması önem taşımaktadır.

 

Özel Sağlık Sektörü ile kamu hastanelerinden çalışan hekimlerin ortalama gelirleri arasında çok yüksek farklar olması, hekimlerin kamu ile özel sektör arasında geçiş yapmalarına ve personel dağılım cetveli dengesizliğine yol açabilir. Bu sebeple Özel ve Kamu Hastaneleri ve Üniversiteler hastanelerinde çalışan hekim gelirlerinde anormal farklar olmamalıdır.

 

Sağlık Bakanlığı, 15.02.2008 tarihli Özel Hastaneler Yönetmeliği sonrasında kısıtlanan hekim ve branş ilaveleri noktasında Özel Hastanelerin yaşadıkları sıkıntıları giderme adına 1000 ek hekim kadrosunun Eylül 2011 tarihi sonuna kadar Özel Hastanelere verecektir. Bu kadrolar ile ilgili yazılar, Özel Hastanelere gönderilmeye başlanmıştır.

 

Özel hastanelerin Gece Nöbetçi branş hekimi konusunda yaşadıkları ciddi sıkıntılara Sağlık Bakanlığının kayıtsız kalması düşünülemez. Bu bağlamda Sağlık Bakanlığı ile OHSAD bir çalışma yaparak Özel Hastanelerin Gece branş nöbeti için ihtiyaç duyacakları kadro sayıları tespit edilecek ve bu kadroların ne şekilde özel hastanelere verileceği konusunda çalışma yapılacaktır.

Türkiye deki Hemşire sayısının OECD ve Dünya Sağlık Teşkilatı Avrupa Rejyonu ülkelerine göre çok yetersiz olduğu açıktır. Sağlık Bakanlığının dönemler halinde aldığı yüksek sayıdaki hemşireler Özel Hastaneleri sıkıntıya sokmaktadır. Bu bağlamda özel sektör ile kamu arasındaki hemşire geçişlerinde makul bir süre konarak, bu süre sonunda tayinlerin yapılması uygun bulunmuştur. Ayrıca hemşire ve hekim dışı sağlık personeli yetersizliği ile ilgili OHSAD , Sağlık Bakanlığı ve meslek kuruluşu temsilcileri ile ortak çalışma yapılacaktır

 

2- Tam Gün Yasası:

Sağlık Bakanlığının “kamu hastaneleri ve üniversitelerde çalışan Hekimler ile hastalar arasında doğrudan para ilişkisinin ortadan kaldırılması, genel sağlık sigortası şemsiyesi altında olan vatandaşlarımızın hakları olan sağlık hizmetine erişimi kolaylaştırmatemel politikasında herhangi bir değişiklik yoktur. 650 sayılı Kanun hükmündeki kararnamenin yayınlanması sonrasında üniversitelerdeki uygulamaların, yukarıda bahsedilen temel politika ile çelişmesi durumunda yeni yasal düzenlemeler yapılacaktır.

Tam Gün Yasasında, 650 sayılı kanun hükmünde kararname ile yapılan değişiklikler sonrasında ortaya çıkan yeni durum ile ilgili şu mutabakatlar sağlanmıştır.

 

a- Devlet ve Eğitim hastanelerinde çalışan hekimlerin özel hastanelerde çalışması veya muayenehane açmaları mümkün değildir.

 

b- Üniversite Öğretim üyelerinin Mesai saatleri içinde Özel Hastanelerde çalışmaları kanuna aykırıdır. Tespit edilmesi durumunda Özel Hastanelere yönetmelikte belirlenen cezalar gecikmeksizin verilecektir.

 

c- OHSAD mezkur uygulamalarda, üye hastanelerin kanuna uygun hareket etmeleri konusunda gereken hassasiyeti gösterecektir.

 

d- Üniversiteden ayrılarak özel hastanede çalışacak öğretim üyeleri ile ilgili OHSAD gerekli çalışmaları yaparak Sağlık Bakanlığına iletecektir. Bu çalışma sonrasında Sağlık Bakanlığı Üniversiteden ayrılarak (veya ücretsiz izne ayrılarak) Özel Hastanelerde çalışacak hekimlerle ilgili ek kadroların ne şekilde verileceğini belirleyecektir.

 

3- Yoğun Bakım Tebliği

a- Seviye 3 için 3 yatağa 1 hemşire istihdamının yeterliliği ile özel hastane denetimlerinde Hemşire sayısının yoğun bakım yatağı dereceleri ile ilişkisinin nasıl değerlendirileceği,

b- Yoğun Bakım hemşire sertifikasyonu için istenen sürelerin uzatılması,

c- Seviye 3 ile ilgili yatak ve küvöz arası mesafeler için, literatürde yer alan “makul “ değerlerin kabulü,

d- İzolasyon odası ön giriş alanında yer alan WC zorunluluğu ,

e- 3. Seviye yoğun bakım için istenen “yoğun bakım uzmanı” şartı ve gece çocuk yoğun bakım nöbetçisi mecburiyeti ,

Maddeleri OHSAD ve Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile yapılacak ortak çalışma ile tekrar düzenlenecektir.4- Diğer Konular
a- 50 yatak altı hastaneler için gereken eczane ruhsatlandırılması ve eczacı istihdamının, yönetmelikte yer alan sürelerde tamamlanması işlemlerinin zorluğu sebebi ile,

b- Kan ve Kan ürünleri yönetmeliği gereğince, her hastane için tranfüzyon merkezinin açılarak ruhsatlandırılmasının zorluğu ve bu merkezde yer alan cihaz ve ekipmanların temini için gereken mali yükün fazlalığı sebebi ile;

Yukarıda yer alan yönetmelik ilgili maddeleri OHSAD ve Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile yapılacak ortak çalışma ile tekrar düzenlenecektir.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) RR (AV)
24.09.2011 07:48:55
Sağlık şu anda özelleşmemelidir. Kişi başı gelir 25 bin usd asgari ücret bin usd net olmadan özelleştirmek tam bir aymazlıktır. Ulus dışı kartel sağlık sayesinde ülkeyi soyacaklar lütfen dur diyecek biri yokmu. Uyanın artık sayın yetkililer. Perde önünde doktora tamgün oyunu oynanıyor perde arkası tam bir pazarlık ve satış sürecinde..Lütfen uyanın, perde açıldığında şok olacaksınız.
People
0
2) alp tural (dr)
21.09.2011 13:07:00
lutfen biri bunu anlatsin, nasil ozel bir hastanenin devlet tarafindan belirlenen bir kadrosu olur, dunyada bu sacma uygulamanin bir ornegi yok, belki eski dogu blogu ulkelerinde vardir
People
0
3) BB (UZM.DR)
21.09.2011 11:44:09
TTB DAHA NİYE NE BEKLİYOR...........
People
0
4) jindr (uzman hekim)
20.09.2011 23:56:08
ovvv..al gülüm ver gülüm'e güzel bir tıbbi örnek.ama bu deyim ''out'' oldu.artık
''ohhh,WİN WİN'' ''in''
sen ohsad olarak gel beni destekle,hekim arkadaşlarının durumuna bak ama görme,maaşlarını tabii ki TABANDA birleştir,ben de ellerine kamuda zincir vurayım,ne hastanede huzuru refahı bulabilsenler ne de buradan özele,muayenehaneye kaçabilsinler..
her şey halkımız için demeyi de unutmayın sakın ama.
korkmayın birşey de olmaz yeni dünya düzeni bizden yana..
bu doktorların da çoluk çocuğu var,ne versek mecbur bu değirmenin dolabını çevirecekler..
tarih en büyük hakem.atraksiyon yapmadan tarihte iz bırakan birini analım:

Kibre ne sebep yoksa vezîrim diye gerçek

Sen kendini düstûr-i mükerrem mi sanırsın

Ey müftehir-i devlet-i yek rûze-i dünya

Dünya sana mahsûs u müsellem mi sanırsın

Hâlî ne zaman kaldı cihân ehl-i tama’dan

Sen zatını bu âleme elzem mi sanırsın

En ummadığın keşf eder esrâr-ı derûnun

Sen herkesi kör âlemi sersem mi sanırsın

Bir gün gelecek sen de perîşân olacaksın

Ey gonca bu cem’iyyeti her dem mi sanırsın

Na-merd olayım çerhe eğer minnet edersem

Cevrinle senin ben keder etmem mi sanırsın

ALLAH’a tevekkül edenin yâveri Hak’tır

Nâ-şâd gönül bir gün olur şâd olacaktır

ziya paşa

tarih geriye doğru ilerlemez..yürürken belki sendeler ama yere düşmez.( bu da benden)People
0
5) Nedim Aban (Doktor)
20.09.2011 14:53:58
Mutabakat metninde "Özel Sağlık Sektörü ile kamu hastanelerinden çalışan hekimlerin ortalama gelirleri arasında çok yüksek farklar olması, hekimlerin kamu ile özel sektör arasında geçiş yapmalarına ve personel dağılım cetveli dengesizliğine yol açabilir. Bu sebeple Özel ve Kamu Hastaneleri ve Üniversiteler hastanelerinde çalışan hekim gelirlerinde anormal farklar olmamalıdır." denilmektedir. Hatırlanacağı üzere Sağlık bakanı tamgün çalışma ile kamuda bir hekimin 17.000 TL ücrete ulaşabileceğini ifade etmişti. Gerçekten özel sektörde bu rakama ulaşmak mümkün değil, özel sektörde ücretler iyileştirilmelidir.:)))

People
0
6) Özgür Erdem (Op.Dr.)
20.09.2011 13:32:58
Otlakların birinde bir öküz sürüsü yaşarmış. Çevredeki aslan sürüsünün de gözü öküzlerdeymiş.

Ancak, öküzler saldırı anında bir araya geldiği zaman, aslanların yapacak bir şeyi kalmazmış. Bu yüzden küçük hayvanlarla beslenmek zorunda kalan aslanlar, iyi beslenememeye başlayınca bir çare düşünmüşler. Topal aslan yanına bir iki aslanı da alarak, beyaz bayrak çekmiş ve öküz sürüsüne yanaşmış.


"SUÇ HEP O SARI ÖKÜZ''DE..."


Öküzlerin lideri Boz Öküz ve yanındakilere tatlı dille konuşmaya başlamış:

"Saygıdeğer öküz efendiler. Bugün buraya sizden özür dilemeye geldik. Biliyorum bugüne kadar sizlere zarar verdik. Ama inanın ki, bunların hiçbirini isteyerek yapmadık. Bütün suç hep o Sarı Öküz''de. Onun rengi sizinkilerden farklı ve bizim de gözümüzü kamaştırıyor, aklımızı başımızdan alıyor. Biz de barışseverliğimizi unutuyor ve saldırganlaşıyoruz. Sizle bir sorunumuz yok. Verin onu bize, siz kurtulun, yine barış içinde yaşayalım."


Boz Öküz ve heyeti bu sözler üzerine aralarında tartışmış ve teklifi haklı bularak, Sarı Öküz''ü vermişler aslanlara. Bir tek Benekli Öküz karşı çıkmış ama kimseye derdini anlatamamış.


"AFERİN SİZİ KUTLARIZ!"


Bir süre sonra aslanlar yine aynı yöntemle gelip, bu kez Uzun Kuyruk''u istemişler:

"Gördünüz mü ne kadar barış severiz. Sizi de kararınızdan dolayı kutlarız. Ancak, şu sizin Uzun Kuyruk var ya, kuyruğunu salladıkça nereden baksak görünüyor ve aklımızı başımızdan alıyor. Size saldırmamak için kendimizi zor tutuyoruz. Oysa sizler normal kuyruklusunuz. Verin onu bize, bu konuyu kapatıp, barış içinde yaşamaya devam edelim."


Boz Öküz ve heyeti, Uzun Kuyruk''u teslim etmiş, yine Benekli Öküz karşı çıkmış. Uzun Kuyruk, aslanların pençesi altında can vermiş.


"NEREDE KAYBETTİK BİZ BU SAVAŞI?"


Bu olay sürekli tekrarlanmış, her seferinde farklı bahanelerle. Sonunda öküzler zayıflamış, aslanlar küstahlaşmış. Artık, hiçbir bahane ileri sürmeden, doğrudan müdahale ederek, "Verin bize şunu, yoksa karışmayız" demeye başlamışlar.

Birer birer aslanların pençesinde can verirken, Boz Öküz ve birkaç öküz kalmış geride. İçlerinden biri liderlerine, "Ne oldu bize, nerede kaybettik biz bu savaşı? Oysa, vaktiyle ne kadar güçlüydük" diye sormuş.

Boz Öküz, Benekli Öküz''ün sözlerini hatırlayarak, gözleri nemli "Biz" demiş, "Sarı Öküz''ü verdiğimiz gün kaybettik bu savaşı.."


ŞAŞIRMAYIN ve BEKLEYİN. DAHA NELER OLACAK NELER...
People
0
7) ky (dr)
20.09.2011 13:18:44
Değerli dostlar,
Sizler akıl, mantık, hukuk, bilim ve ahlak açısından değerlendirme yapıyorsunuz. Oysa ki kurulan yeni dünya düzeni para odaklıdır: Sonuçta herkes parayı tavaf edecek. Yeni kitabınızın adı ise performans. Yeni dünya düzeninde piyasa tanrısı milyarlarca dolar yatırım yapacak, zincir hastaneler kuracak ve bu hastaneler hasta olmazsa batacak. O zaman niye yatırım yapsın? Kızılay’a yardım olsun diye mi? Kızılay’ın sağlık hizmetleri bile özelleşti.
Peki bu zincir hastanelere hasta akımı nasıl sağlanacak? Parayı veren piyasa tanrısının koyduğu kurallara göre. Çünkü parayı veren düdüğü çalar, kuralı koyar ve herkes hizaya girer. Artık AVM’lerde kasiyerler gibi veya dev hastanelerde konfeksiyon işçisi gibi çalışacaksınız. Bu sistemin kurulması için üniversitelere gidecek paralı hastaların hocalarıyla birlikte özel zincirlere transfer edilmesi gerekiyor. Hocalar üniversitede hasta bakarsa, o zaman hastalar özele niye gitsin?
Kurala uymazsanız parayı çeker, istikrar bozulur. Çünkü bu para, tsunami gibi önüne kattığı her şeyi silip süpürüyor. Bu yüzden dünya piyasa tanrısının önünde eğiliyor ve ona itaat ediyor. Şimdi sorun şu: Herkesin tavaf ettiği bu piyasa tanrısına direnebilir misiniz? Koca koca devletlerin krizden krize girdiği yeni dünyanın geleceği bu sorunun cevabına bağlı. Direnebilirseniz bu sorunlar çözülür.
Çözüm için paranın karşısında eğilmeyecek ve parasızlığın acısına katlanacaksınız. Acı çekmeyi kabul ettiğiniz zaman, acı, acı olmaktan çıkacak ve ishot gibi zevk veren bir nesneye dönecek. Ya da piyasa tanrısının önünde eğileceksiniz. Başka çözüm yok. Yeni dünyanın sorunlarını eski yöntemlerle ve eski alışkanlıklarla çözmeniz mümkün değil.
People
0
8) Op Dr Gökhan Gökçe (Beyin Cerrahi Uzmanı)
20.09.2011 11:18:23
Sağlık politika geliştiricilerin malesef ülkemizdeki en büyük açmazı; sağlık hizmetlerinin ana yapıtaşı olan hekimi (hastalanınca HASTALANANIN ANA muhatapı dünya var olduğundan beri hekimdir) merkeze oturtmadan onun fikirlerini hiç umursamadan politika geliştirmektir. Merkezde olması gereken hekimi dışlamak ülkemizde son yılların popüler deyimi ile "defansif tıp anlayışını" ülkemizde iyice yerleştirmiştir. İnisiyatif kullanmayan hekim kitleleri yaratıyorsunuz bu ülke insanına yazık olacak.
People
0
9) Dr.Selim (Ogretim Uyesi)
20.09.2011 10:41:16
Duzenleme ilk ciktiginda bunun altinda bir bityenigi yattigini aslinda anlamistim. Cunku duzenleme doktorlari universiteye geri cekmek amacinda degildi. Neden mi: Soyle bir bakin bu duzenlemeden bir ogretim uyesinin kaybi ne kadar 4 yada 5 bin TL, yani donerden aldigi miktar. Bu ogretim uyesi maasini alacak ders ucreti bir miktar alacak zaten. E yani 4-5 TL icin muayenesini kapatir mi ogretim uyesi? tabi ki kapatmaz. Bakanlik bunu bilmiyor mu? tabi ki biliyor. Hasta yatiramayacaksin diyor, peki ozel hastanede calisma hakkini veriyorsun simdi gidecek ozel hastanede calisacak hastasini orayi yatiracak, ozel hastanede de bu isten para kazanacak. Bnece guzel bir hesap, hatta sunu da ifade edeyim bircok kimse universitede part-time'a cikacak.

Gelelim kritik 2 soruya:
1) Peki bu en cok kimin isine yarayacak:
Tabi ki ozel hastanelerin

2) Univesitelerdeki egitim ogretim faaliyetleri bundan olumlu etkilenecek mi?
Guldurmeyin beni, saglik bakanliginin bu umrunda degil egitim-ogretim, tabi ki daha beter olacak ve kotu etkilenecek
People
0
10) yk (dr)
20.09.2011 10:03:30
Kaz gelen yerden tavuk esirgenmez.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA