Türkiye teknolojik lens materyalini üretmeye başladı
Türkiye'de, imalat endüstrisinin ithal hammadde bağımlılığının azalması ve bu sayede katma değeri daha yüksek ürün üretilmesi için sektör-kamu-üniversite işbirlikleri kuruluyor.
Türkiye teknolojik lens materyalini üretmeye başladı
03 Şubat 2016 -

Yapılan ortak çalışmalardan elde edilen olumlu sonuçlar ile ihracat gelirlerinin artması, yüksek cari açığın azaltılması hedefleniyor. Ortak çalışma ile teknolojik ürün hammaddesi üretebilen örnek şirketlerden biri ise VSY Biotechnology.

VSY Biotechnology; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan onaylı Ar-Ge Merkezi'nde, TÜBİTAK desteğiyle göz içi lens hammaddesini üretmeyi başardı. Firma, hem Türkiye'den hem de yurt dışından üniversiteler ile gerçekleştirdiği test sonucunda bu materyalin üstün kalitesini kanıtladı. Bu yeni formülü ile hem Amerika Birleşik Devletlerinden hem de Türkiye'den patent aldı. Amerika'da "Oftalmik Amaçlı Yüksek Refraktif Indeksli Polimerler (High Refractive Index Polymers)" uluslararası patentinin sahibi oldu.

DÜNYADA İLK VE TEK ÖZELLİKLERE SAHİP

VSY Biotechnology tarafından geliştirilerek üretilen hammadde materyali, Enova markalı yeni göz içi lenslerin imalatında kullanılıyor. Materyal hidrofobik yapıda olup glistening-free (parlama yapmayan) özelliğe sahip olan dünyadaki ilk ve tek göz içi lensin üretilmesine olanak sağlıyor.

Materyalin Camsı Geçiş Sıcaklık Değeri'nin (Tg) yüksek olması, yapısı itibariyle göz ameliyatlarında kolay kullanım imkanı, yine dünyada ilk olan tek kullanımlık kalıplama teknolojisi ile üretiminin sağlanması önemli özellikleri arasında.

ROBOTİK KALIPLAMA MEKANİZMASI DEVREDE

Yeni hammadde materyali ile üretilen Enova Lensler, robot sistemi ile el değmeden tek kullanımlık plastik kalıplama yöntemi ile üretiliyor. Lensler, yüksek optik kaliteye ve düşük üretim maliyetine sahip.

Enova göz içi lenslerinin refraktif indeksinin yüksekliği sayesinde lensler benzer standartlara göre daha ince üretilebiliyor ve daha dar alandan (1,8 mm) göz içine yerleştirilebiliyor, ameliyat sonrası hızla iyileşme sağlanabiliyor.

KAMU VE ÜNİVERSİTELERLE YAPILAN İŞBİRLİKLERİ

VSY Biotechnology, Fransa ve Almanya'daki Akredite Test Merkezleri'nde biyouyumluluk, fizikokimyasal, optik ve mekanik testler, göz içi lensleri üzerinde ekstraksiyon testleri, projen testleri gerçekleştirdi. Ayrıca Türkiye'deki üniversiteler ve üniversite hastaneleri ile göz içi lenslerinin hidrofobik özelliğinin belirlenmesinde yüzey kontak açısı testleri, stabilite testleri sürecinde biyouyumluluk testleri ve diğer klinik çalışmalarda bulunuldu. TÜBİTAK ile Ar-Ge projeleri kapsamındaki çalışmalar sonucunda; kavram geliştirme, teknoloji yönetimi konularında bilgi birikimi sağlandı.

VSY BIOTECHNOLOGY CEO'SU DR. ERCAN VARLIBAŞ:

"BİYOTEKNOLOJİ BİLİM DALI DAHA DA GELİŞECEK"

VSY Biotechnology CEO'su Dr. Ercan Varlıbaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada; "Projemiz ülkemizde öncelikli alanlardan biri olan biyoteknoloji bilim dalına yönelik ar-ge ve inovasyon faaliyetlerine katkı sağlayacak. Geliştirilen Enova lensleri ile Glistening-free, düşük Tg'li, ileri teknoloji hidrofobik lens ihtiyacı olan hastaları memnun edeceğiz. Ön yüklü göz içi lensi yerleştirme sistemi sayesinde de doktorlar operasyonlarını daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirebilecek. Katma değeri yüksek olan bu üründen elde edeceğimiz ticari kazanımları diğer ar-ge projelerinde kullanarak ürün çeşitliliğimizi artıracağız" şeklinde konuştu.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA