Üniversite öğrencilerinden düzenli ilaç kullanımı için 'ilaç teslimatçısı'
İEÜ öğrencilerinin geliştirildiği cihazla özellikle alzheimer hastalarının fazla ilaç almasınının engelleneceği bildirildi
Üniversite öğrencilerinden düzenli ilaç kullanımı için 'ilaç teslimatçısı'
20 Mart 2016 -

 İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri, yoğun ve düzenli ilaç kullanmak zorunda olan hastalar için "ilaç teslimatçısı" üretti.

Cihazın, KOAH, tansiyon, bunama, kalp, diyabet gibi sürekli ve düzenli ilaç kullanması gereken hastaların tedavi süreçlerinde aksama yaşanmaması için geliştirildiği bildirildi.

Üniversiten yapılan yazılı açıklamada, cihazın Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrenciler, Yiğit Yüksel, İpek Parmak, Ahmet Ildırım ve Ertuğrul Şen tarafından geliştirildiği belirtildi.

Cihazla ilgili açıklama yapan Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Yiğit Yüksel, özellikle alzaymır hastalarının ilaç almayı unuttuklarını ve bazen normal dozun üstünde ilaç aldıklarını vurguladı.

İEÜ Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yaşar Güneri Şahin'in danışmanlığında geliştirdikleri cihazın, ilaç alım saati geldiğinde hastayı titreşimle uyardığını kaydeden Yüksel şunları söyledi:

"Cihazın kilit sistemiyle doz veya yanlış ilaç alımı gibi sorunlar ortadan kalkıyor. Hastaların ilaçlarına erişimleri, doktor tarafından uygun görülen saatlerde yapılıyor. Bu nedenle sistem, ilacın alım saati gelmeden hastanın ilaca erişimini mümkün kılmıyor. İlaç alım saatleri, dozları ve hastanın ilaç alımları da sistem bünyesinde kayıt ediliyor. Böylece, doktor, eczacı ve hasta yakınları, bu sayede hastaların tedavi takiplerini kolayca yapılabiliyor. Ayrıca, sistem birden fazla cihazın aynı anda kullanımı için uyumludur. Cihaz cep boylarında olduğu için de hastalar tarafından kolaylıkla taşınabiliyor."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA