'Vefatın sorumlusu olarak meslektaşımızı göstermek insafsızlık'
AİLE Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu'nca, Giresun'da Yusuf Topal'ın, eşinin ilaçlarını yazdırmak için gittiği sağlık ocağında tartıştığı doktorun 'beyaz kod' vermesi üzerine gelen polislerin biber gazı sıkıp, ters kelepçe taktığı sırada kalp krizi geçirerek, yaşamını yitirmesiyle ilgili açıklama yapıldı.
'Vefatın sorumlusu olarak meslektaşımızı göstermek insafsızlık'
30 Temmuz 2018 -

AİLE Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu'nca, Giresun'da Yusuf Topal'ın, eşinin ilaçlarını yazdırmak için gittiği sağlık ocağında tartıştığı doktorun 'beyaz kod' vermesi üzerine gelen polislerin biber gazı sıkıp, ters kelepçe taktığı sırada kalp krizi geçirerek, yaşamını yitirmesiyle ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, "Keşke bu olay yaşanmasıydı ama elim bir kalp krizi sonrası hayatını kaybeden kişinin vefatının sorumlusu olarak meslektaşımızı göstermek tam anlamıyla insafsızlıktır" denildi.


AHEF Yönetim Kurulu tarafından Yusuf Topal'ın (82), yürüme güçlüğü çeken eşi Fatma Topal'ın ilaçlarını yazdırmak için gittiği sağlık ocağında tartıştığı doktorun 'beyaz kod' vermesi üzerine gelen polislerin biber gazı sıkıp, ters kelepçe taktığı sırada kalp krizi geçirerek, yaşamını yitirmesiyle ilgili yazılı açıklama yapıldı. Avukatların Giresun'a giderek, konuyla ilgili hukuki süreci başlatacağı belirtilen açıklamada, "Keşke bu olay yaşanmasıydı ama elim bir kalp krizi sonrası hayatını kaybeden kişinin vefatının sorumlusu olarak meslektaşımızı göstermek tam anlamıyla insafsızlıktır. Bu konuda hukuk dışı uygulamalara karşı gerekli tüm girişimlerimizi ve hazırlıklarımızı yapmış bulunmaktayız. Pazartesi en kısa zamanda avukatımız Giresun'a gidecek ve hukuki süreci başlatacağız. AHEF Yönetim Kurulu olarak da 01.08.2018 Çarşamba günü saat 19.00'da Giresun'da basın açıklaması yaparak meslektaşımızın açığa alınmasını, sosyal medyadan yapılan tehdit, hakaret ve linç girişimlerini protesto edeceğiz. Haksız ve hukuk dışı yapılan bu girişimlere karşı meslektaşımıza gerekli her türlü desteği vereceğimizi ifade eder ve bu vesileyle bir kez daha vefat eden vatandaşımızın yakınlarına başsağlığı dilediğimizi, siz değerli aile hekimlerine ve kamuoyuna saygılarımızla ilan ederiz" denildi.
 

'POLİSİN SİLAHINI ALMAYA KALKMIŞ'
Olaydan bahsedilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Meslektaşımıza Giresun'da olay günü hasta yakını elinde birtakım ilaçlardan oluşan bir liste ile gelmiş ve eşi için listedeki ilaçların reçete edilmesini istemiştir. Meslektaşımız kişinin geriye dönük ilaç kullanım kayıtlarına baktığında bu ilaçların eşine uygun olmayabileceği, eğer eşini kendisine muayeneye getirirse, ilaçları düzenleyip tedavisini verebileceğini ifade etmiştir. Ayrıca, hastayı hayatında hiç görmediğini kendisine kayıtlı bir hasta olmadığını, Giresun'da daimi ikamet etmediğini, ona rağmen eğer hastayı getirirse bakabileceğini söylemesine rağmen 'Sen benim kim olduğumu biliyor musun bu ilaçları yazacaksın' deyip masayı birkaç defa şiddetlice yumruklamıştır ve polikliniğe oturarak dışarıda bekleyen onlarca hastanın muayene olmasını engellemeye, poliklinik hizmetini durdurmaya çalışmıştır. Sözlü tüm ikna çabaları da sonuçsuz kalınca meslektaşımız tarafından polis çağrılmak zorunda kalınmıştır. Polisler gelince hasta yakınını ikna etmeye çalışmışlar ve ikna olmayan hasta yakını orada bulunan polisin silahını almaya kalkmış bunun üzerine de polisler kişiyi ikna edemeyeceklerini anlayınca kendisini karakola götürmek için dışarıya çıkarmışlardır."
 

'HUKUKSUZ UYGULAMA OLACAĞI AÇIK'
Doktorun olayla ilgili kastı ve ihmali olmadığı savunulan açıklama, şöyle sürdürüldü:
"Başka çaresi kalmayan meslektaşımız masayı yumruklayan hasta yakınına ne yapılması gerekiyorsa onu yapmıştır ve kolluk kuvvetini göreve davet etmiştir. Hasta eğer aile sağlığı merkezine getirilmiş olsaydı hastanın bilinçsiz kullanıldığı düşünülen ilaçların düzenlemesi yapılacaktı. Kaldı ki; hiç bir hekimin reçetesine müdahale edilemeyeceği gibi, herhangi bir şekilde bir reçete de dikte ettirilemeyeceği açıktır. Aldığımız duyumlara göre meslektaşımızın açığa alınacağı öğrenilmiştir. Bunun hukuksuz bir uygulama olacağı açıktır. Neye ve hangi mevzuata göre açığa alınacaktır? Meslektaşımız neyi yanlış yapmıştır? Bizlerden hasta veya yakınlarından gelen, her türlü ilaç yazma isteğini yerine getirmemiz mi isteniyor? Hastayı görmeden, muayene etmeden, tedavi düzenlememiz mi isteniyor?"

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) Filiz A. (Doğum hemşiresi)
28.08.2018 22:33:15
Ortadaki yanlışı savunurken hiç utanmıyorsunuz değil mi? Bir pratisyenin kaprisi yüzünden hayatını kaybetmiş bir kişi var ortada. Yazık. Hepinize yazık. Bu olay bir hemşirenin başından geçseydi anında hemşirenin ayağını kaydırırlardı.
People
18
2) İsa YALÇIN (İçhastalıkları Uzmanı)
27.08.2018 10:02:34
Konu olan kişi 82 yaşında...hertürlü damar hastalığı için aday birisi..polisin müdahalesi sırasında kalp krizi geçirmeseydi eczanede eczacıyla kavga ederek kalp krizi geçirebilirdi..ya da hiç kavga etmeden de kalp krizi geçirecekti..O buna zaten hazırdı..lafı uzatmaya gerek yok kanaatindeyim..
People
33
3) Dr 1 (Doktor)
04.08.2018 00:50:32
Hak, hukuk, etik en çok bizi bağlar. Seni başlıyorsa sağlık çalışanın dayak yemesi hak mıdır, hukuki midir, etik midir ? El insaf yahu.
People
12
4) Bilge Adanur (eczacı)
01.08.2018 12:56:16
Gözde hanımın yazısını göremedim.yorumlardan değerlendirme yapmam.her meslekte olduğu gibi,sağlık çalışanları olarak ciddi uymak zorunda olduğumuz ki,doğrusu da budur.hak,hukuk,etik kavramları en çok bizi bağlar.inisiyatifinizi kullanırken bile göz ardı edemezsiniz.Giresunda yaşanan çok üzücüdür.ağzı olan konuşuyor durumu bizlere hiç mi hiç yakışmaz.adalet çözecektir.
People
87
5) Atilla Çoruh (Tıp Doktoru)
01.08.2018 07:06:00
Arabanız yanında olmadan, arabanızın muayenesini, ARABA MUAYENE İSTASYONLARINDA yaptırabiliyor musunuz?
People
58
6) dr (tbb)
31.07.2018 23:12:11
doktorlara karşı düşmanlıklar artıyor.sağlık bakanlığı ve medya doktor düşmanlığını teşvik etmektedir.
People
65
7) aziz (dr)
31.07.2018 20:23:31
Hakkın hukukun bu kadar ayaklar altında olduğu bir ülkede bu kararlar çok şaşırtıci degil.insallah bunlar iyi günlerimiz degildir.Mevcut hükümet sağlık camiasınin cok ekmeğini yemiştir.Dik duruş sergilenmediği sürece yemeye de devam edecektir
People
54
8) Hakan Ataklı(Eczacı) (Eczacı)
31.07.2018 19:45:09
Saygıdeğer hekimlerimiz, sağlık çalışanlarımız ve vatandaşlarımız hepinizi öncelikle yürekten saygı ve sevgiyle selamlıyorum.
Biliyoruz ki evde bakım hizmeti diye bir sistem var.Vatandaşımız hastanın kendisi olmadan aile hekimine gitmek yerine evde bakım hizmeti alabilir ve hastasının reçetesini evine kadar gelecek hekimine yazdırabilirdi.Aile hekimliği sistemini, kural ve kaidelerini iyi bilmeyen kişilerce yorumlar yapılmasını akıl tutulması olarak görüyorum.
Aile hekimleri vatandaşımıza olabildiğince yardımcı olmaktadırlar.Bir Aile Hekimi eşi olarak şunu ifade etmekte fayda görüyorum:
Kesin kayıtlı hastasını Aile Hekimleri zaten tanımakta ve her türlü yardım için çırpınmaktadırlar.Aile hekimlerinin görevlerini hakkaniyetle yerine getirmek için çaba sarfettiklerini tüm vatandaşlar samimiyetle görmektedirler.
Yaşlı amcanın bu olay neticesinde vefatı çok üzücü ve acı bir durumdur ancak aile hekimini suçlamak da o derece üzücü ve acıdır.Soruşturma sürmektedir.Yapılan yorumlar objektif düzeyde yapılmalı ki ne vefat eden hasta yakınlarının yüreğini sızlatmalı ne de görevi ve güvenliği gereği beyaz kod veren doktorun hem mesleğini, hem maneviyatını hem de şu anki güvenliğini tehlikeye uğratacak sonuçlar doğurmasına sebebebiyet verilmemelidir.
Güvenlik riski taşıyan Aile hekiminin güvenliği umarım mevcut hükümetçe sağlanmıştır.Zira
Aile hekiminin başına gelebilecek bir hadiseden bu güvenliği sağlaması gerekenler sorumlu tutulacaklardır.
“Aile hekimini 2 ay açığa açığa aldık” demek yerine “Aile hekimimize psikolojik destek ve güvenliğini sağlamak adına 2 ay izne ayırmayı uygun bulduk” denilmesi daha uygun olurdu.Ve bu izin aile hekiminin kendi ailesinin geçimini sağlayabilmesi adına ücretli izin olmalıydı.
Bu hadise bıçak sırtı bir hadisedir.Aynı zamanda siyaset ile uğraşan biri olmam nedeniyle burada dip not düşmek isterim.Diğer siyasi partilerin de bu hadiseyi takip etmelerini zaruri görmekteyim.
Elbette ki aile hekiminin ihmali söz konusu ise gereken yapılacaktır.
Bir aile hekimi sizce kolay kolay “BEYAZ KOD” verir mi?
Beyaz kod’ un devamı zahmetli bir iştir.Polis ve savcılık ifadesi ve akabinde hukuki süreç..
O nedenle bu hadisede muhtemelen inat, hakaret ve saldırganlığı önlenemeyen bir vatandaşımızın beyaz kod ile hadisenin güvenlik güçlerine ve hukuka intikalinin sağlanmasıdır.
Bu ve benzer hadiseler ile biz eczacılar da karşı karşıya kalmaktayız.Ne yazık ki tüm sağlık çalışanları bu ve benzer olaylara maruz kalmakta ve mağdur edilmektedirler.
Çok yakın zaman içerisinde eczanelere bıçaklı, silahlı ve sopalı saldırıları yaşadık.
En başta doktora, eczacıya, sağlık çalışanına vatandaşın saygı çerçevesinde yaklaşmaları gerektiği aşılanmalıdır ve sağlık çalışanlarının yapacağı doğru yönlendirmeler ile işlerini( muayene, reçete ve ilaç temini v.s) kolaylıkla halledebileceklerini bilmeleri gerektiği zihinlere kazınmalıdır.
Hazin olay neticesinde ders çıkarılmalı bu ve benzer sonuçlar ile karşılaşmamak adına gereken tedbirler yetkili makamlarca alınmalıdır.
Aile hekimleri bizlerin, halkımızın başının tacı olmalıdır.
Saygıdeğer sağlık çalışanları, saygıdeğer vatandaşlarımız hepinizi tekrar yürekten saygı ve sevgiyle selamlıyor ve diyorum ki:
Muassır medeniyet seviyesine ulaşabilmek bizlerin birincil göreviyse; memleketimizin değerleri olan hekim ve sağlık çalışanlarımıza yürekten sahip çıkmalıyız.
Ecz.Hakan Ataklı
People
28
9) mehmet (ürolog)
31.07.2018 16:13:56
olayın detaylarını bilmeden insanları suçlamak ayıptır ve art niyetlidir. Bırakın bakanlık, gerekirse yargı soruştursun. Hangi sıfatla kesin yargı veriyosunuz. Hukuk devleti diye birşey var hiç duydunuz mu?
People
57
10) caner okkaoğlu (uzman dr)
31.07.2018 15:49:43
sn gözde tunçer
siz kaç tane doktorun , acıyarak hasta olmadığı halde ilaç yazdığı için soruşturma geçirdiğini, ceza aldığını ve halen de yargılanmakta olduğunu biliyor musununz, yazsın geçsin modundasınız , bu mesleği yaparken o kadar yorulup bi yandan da sırf insanlık yaptığınız için uğraştığınız davalar artık ağır geliyor, kusura bakmayın, eczacısınız heralde .siz de yaşlı bir hasta size geldiğinde yavrum reçete yazdıramam ama bana şu yeşil reçeteli xanaxı ver dediğinde , ikiletmeden veriyorsunuz
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori