Yan etkisiz kemoterapi geliştirildi
ABD’li uzmanlar, kemoterapinin etkisini artırırken aynı zamanda yan etkilerini de ortadan kaldırmayı başardı. “RNA Müdahalesi” olarak adlandırılan teknik tarihi bir gelişme olarak görülüyor
13 Nisan 2007 -

ABD’li uzmanlar, kemoterapinin etkisini artırırken aynı zamanda yan etkilerini de ortadan kaldırmayı başardı. “RNA Müdahalesi” olarak adlandırılan teknik tarihi bir gelişme olarak görülüyor.

Teksas Güneybatı Tıp Merkezi Üniversitesinden araştırmacılar, kemoterapi tedavisinin ağır yan etkililerini ortadan kaldıracak bir teknik geliştirmeyi başardı.

Ribo Nikloit Asitler (RNA) denilen küçük moleküllere müdahale edilerek, kanserli hücrelerin daha düşük ilaç dozlarına karşı duyarlı olması sağlanıyor. Bu yöntemde tümörü oluşturan bazı kanserli hücrelerin genleri kapatılıyor. Bu sayede kanserli hücreler ilaca karşı daha hassas hale geliyor.

Araştırmacılar, 21 bin gen üzerinde yaptıkları araştırmada kanser hücrelerinin kemoterapiye yanıt veren yüzde 87’lik kısmının tekniğin ardından tedaviye bin kat daha hassas hale geldiğini tespit etti.

Bu da daha düşük dozda ilaç kullanarak yan etkiler oluşmaya başlamadan tedavinin sürdürülebilmesi anlamına geliyor.

Kemoterapinin yan etkilerini tarihe gömebilecek mucizevi “RNA Müdahalesi” son 10 yıldır kanser tedavisinin etkinliğini artırmanın yanı sıra körlük ve kalıtsal hastalıklarla bazı enfeksiyonların tedavisinde kullanılıyordu.

Tekniğin kanser tedavisinde etkin olarak kullanılmasınınsa 3-5 yılı bulması bekleniyor.


NTV-MSNBC

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
24/05-25/05 Marmara Odyoloji Günleri-2019 DİĞER İSTA
25/05-25/05 Vaskülitlere Multidisipliner Yaklaşım ROMATOLOJİ İSTA
25/05-26/05 MS'de Sağlıklı Yaşam Sempozyumu NÖROLOJİ İZMİ
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA