''Yeni diş hekimliği fakültelerinin açılması 'diplomalı işsiz’ demektir''

Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) tarafından yapılan açıklamada, ''Yeni dişhekimliği fakültelerinin açılmasına 'evet' demek, 'diplomalı işsiz yaratmak' ve 'devletin, halkın cebinden çıkan değerin boşa gitmesi' demektir'' görüşü savunuldu

18 Şubat 2010 -

ANKARA (A.A) - Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) tarafından yapılan açıklamada, ''Yeni dişhekimliği fakültelerinin açılmasına 'evet' demek, 'diplomalı işsiz yaratmak' ve 'devletin, halkın cebinden çıkan değerin boşa gitmesi' demektir'' görüşü savunuldu.

Yazılı açıklamada, yeni diş hekimliği fakültelerinin açılması eleştirilerek, yeni kurulan altı fakültede akademik kadro, bina ve teknik personel tahsisi yapılmadığı için henüz eğitim verilmediği kaydedildi.

Açıklamada, ''Ülkemizin diş hekimine ihtiyacı olmadığına yönelik bilimsel gerekçeleri ve buna ilişkin verileri geçmiş dönemlerdeki ve bugün işbaşında bulunan iktidara, sağlık bakanlarımıza ve ilgili makamlara hem sözlü hem de yazılı olarak defalarca sunmamıza ve görüşlerimizin de uygun bulunmasına rağmen, hangi bilimsel ve toplumsal gerekçelere dayandırıldığı açıklanmayan yeni diş hekimliği fakültelerinin açılmasını anlamakta zorluk çekiyoruz'' görüşüne yer verildi.

Diş hekimlerinin resmi kurumda istihdam edilmemeleri ya da milyarlarca lira yatırım yaparak açtıkları muayenehanelerinde boş oturmalarının ekonomik ve insani açıdan doğru olmadığının ifade edildiği açıklamada, ''Yeni diş hekimliği fakültelerinin açılmasına 'evet' demek, 'diplomalı işsiz yaratmak' ve 'devletin, halkın cebinden çıkan değerin boşa gitmesi' demektir'' denildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
24/05-25/05 Marmara Odyoloji Günleri-2019 DİĞER İSTA
25/05-25/05 Vaskülitlere Multidisipliner Yaklaşım ROMATOLOJİ İSTA
25/05-26/05 MS'de Sağlıklı Yaşam Sempozyumu NÖROLOJİ İZMİ
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA