Yıllara göre tıp fakülteleri kontenjanları: 'Artmaya devam ediyor'
Tıp fakültelerinin kontenjanlarının düşürüleceği söylenmesine rağmen, fakülte sayıları ve kontenjanlar artmaya devam ediyor
Yıllara göre tıp fakülteleri kontenjanları: 'Artmaya devam ediyor'
25 Ekim 2018 -

2018 yılı ÖSYM tercih kılavuzunda yer alan bilgilere göre bu yıl Türkiye’deki tıp fakültelerine  14 bin 346 öğrenci kontenjanı ayrıldı. Kıbrıs ve Azerbaycan’daki tıp fakülteleri de eklenince genel kontenjan 14 bin 647 oldu.

Ankara Tabip Odasının Hekim Postası'na göre kontenjanların 11 bin 904’ünü kamu üniversiteleri, 267’sini Sağlık Bilimleri Gata Tıp Fakültesi ve 290’ını yine ilgili bakanlıklar adına  Sağlık Bilimleri Tıp Fakültesi’nde açılan kontenjanlar oluşturdu.  Türkiye’de bulunan vakıf üniversiteleri için açılan tıp fakültesi kontenjanı 1885 oldu. Kuzey Kıbrıs ve Azerbaycan’daki vakıf üniversitelerine ayrılan 301 kontenjanla birlikte bu sayı 2186’ya çıktı.

2017 yılında 66 olan kamu üniversiteleri içinde tıp fakültesi bulunanların sayısı bu sene 69’a çıktı. Tıp fakültesine öğrenci alan vakıf üniversitesi sayısı 23 olarak kontenjanda yer aldı.  Geçen yıl tıp fakültesine öğrenci alımı yapılan Altınbaş Üniversitesi’nin bu sene öğrenci alımı yapmadığı görüldü.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
17
1) CD (DOKTOR)
08.11.2018 15:44:38
Hekimlik meslek değil yaşam biçimi. Hekimseniz işiniz ve ait olduğunuz kültür mesai sonunda sona ermez. Hekimlik bambaşka bir iştir. Nöbetler özel hayatınızı darmadığın eder. Bir rutininiz olmaz. Alkol içen birisiyseniz, hastanızın acil gelme ihtimali nedeniyle alkol içemezsiniz. Doğayı seviyorsanız, trekking yapamazsınız, çalışma alanından uzaklaşamazsınız. Bırakın bunları afedersiniz sıkıştığınızda bile istediğiniz zaman tuvalete gidemezsiniz. Durmaksızın okumalısınız. Bu da maddi kaynak gerektirir. İş yerinde gülemezsiniz, hasta insanlar yanlış anlar. Bütün gün konuşmanız ve anlatmanız gerekir; akşam ailenizle konuşacak takatiniz kalmaz. Bazı geceler defalarca hastaneye gitmeniz, defalarca hasta görmeniz, ameliyata girmeniz gerekir. Takip eden hafta boyunca düzeniniz alt üst olur. Aşırı ve düzensiz çalışma yüzünden normal hayatlar olduğunu unutur, gelecekle ilgili plan ve yatırım yapamaz, hayatı kaçırırsınız. Hasta olma şansınız yoktur. Bel ağrırken, burun akarken, ateşliyken çalışmak zorundasınız. Asılsız yere hatalısınızdır. Anne karnındaki bebek anomalili ise, bebeği sanki o yaratmış gibi kadın doğum doktoru suçlu olur ; beyin tümörü tekrarlarsa, beyin cerrahının suçudur; verilen ilaç yan etki yaparsa, ilaç imalatçısı muamelesi görürsünüz. Kadere kısmete bu kadar bağlı bir iş görme şekli yoktur; bu açıdan benzersizdir. İşin hukuku değişkendir, sonunun ne olduğunu bilmediğiniz bir yolda yürürsünüz. Hak teala emanetini geri isterse, o ölümün suçlusu hekim olarak görülür. Vesile olup can kurtardığınızda "Ne var ki bu senin görevin" olur. Şahsınıza yönelecek küfürle teşekkür arasında incecik bir çizgi vardır. Çok bilgili ve yetenekli olmanız bir hiçten ibarettir. Yüzünüze gözünüze püsküren kan, batan iğne, kesen bistüri yüzünden tavanda seyreden bulaşıcı hastalık riskiyle yaşarsınız. Hayata o kadar geç başlarsınız ki birikim istediğinizde adınız paragöz olur. Başkalarının evi, arabası görünmezken sizin arabanızı herkes bilir, tanır. Bıkkınlık had safhadadır. Her zaman yorgunsunuzdur. İyi şeyler olmaz mı? Elbette olur. Bu ülkede çok güzel insanlar var. Değer ölçebilen, saygılı, olgun insanlar. Size teşekkür eden bir bakışla dahi günlerce mutlu olursunuz. Emin insan olarak görülürsünüz. Bilmenin ağırlığı sizi mutlu eder. Gençler buna göre seçmeli hekimliği. Neticede yaşamın kendisi tercihlerden ibaret.
People
6
2) Aylin sahin (Kimya muhendisi)
27.10.2018 00:23:32
Doktor ihtiyacını nasıl karşılayacak bunca halk.para kazanamaz korkusuna kontenjan artmasin diyenlerin hastahanelerde kul kölesi oluyoruz.istiyorlarki biricik Dr.kendileri olsun,karizma devam etsin.sizde girin kpss sınavına iyi olanlar arabanın.
People
6
3) Doktor (Doktor)
26.10.2018 13:45:39
Sınava giren sayısı ve Nüfus da artıyor çok da değişen bir şey yok. Aynı şekilde tus kontenjanları da artıyor hatta bu yıl kişi sayısı çok arttı kontenjanlar o kadar artmadı girmek daha zorlaştı
People
12
4) Dr Öğ Üyesi (Doktor)
26.10.2018 00:11:55
Nicelik arttı mı nitelik azalır. Bir hocanın bir öğrenciyle kaç dakika dialoga girdiği istatistiği yapılsa kalitenin niye düştüğü görülecektir. Öğ üyesi dersi anlatır kaçarım pozisyonunda olursa anne babaların yönlendirmesiyle zoraki okuyan örencinin kaliteli bir dr olması beklenemez.
People
14
5) Seyfi S (Dr)
25.10.2018 19:00:46
Atanamayan doktorlar.....
Kişinin kendisi ve ailesinin, ayrıca eğitim verenlerin emeğine yazık olacak. Boşa giden ekonomik varlığı da unutmamalı.
People
14
6) Fikret Erbilen (Hekim)
25.10.2018 18:22:54
Yakında atanamayan hekimler sorunu ortaya çıkarsa şaşmayalım. Eğitim kalitesinden, vasıfsız tıp mezunlarından hiç bahsetmiyorum bile.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/03-23/03 Sağlık Bilimlerinde Araştırma Sempozyumu TIP EĞİTİMİ İZMİ
27/03-30/03 18. Nefroloji Kış Okulu NEFROLOJİ KIBR
05/04-07/04 TOD Nisan Kursu GÖZ... ANKA
07/04-10/04 41. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİ ÇOCUK... İSTA
12/04-13/04 Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019 RADYOLOJİ ANKA
12/04-14/04 Hedef Kanser 2019 TIBBİ... KIBR
10/04-14/04 Türk Toraks Derneği 22. Yıllık Kongresi GÖĞÜS... ANTA