Tartışmalı KHK'lı hekim maddesi geri çekildi... Genel kuruldan çıkacak son karar bekleniyor
AK Parti tarafından Meclis’e sunulan Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin tepki çeken 5. maddesi geri çekildi
Tartışmalı KHK'lı hekim maddesi geri çekildi... Genel kuruldan çıkacak son karar bekleniyor
14 Kasım 2018 11:01 - Sputnik News

Edinilen bilgiye göre Genel Kurul'da görüşülmeye başlanan teklifin 5'inci maddesi üzerine siyasi parti gruplarından temsilciler bir araya geldi. Görüşmelerde KHK ile ihraç edilen hekimlerin SGK anlaşmalı özel hastanelerde çalışamayacağı ve rapor düzenleyemeyeceği şeklindeki bölümün çıkarılmasında mutabakat sağlandı.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile kararı duyurdu. Gergerlioğlu, "Geri adım attılar. KHK'lı SGK'lı hastanelerde çalışabilecek" dedi.

Söz konusu maddede güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanan yeni hekimlere de SGK anlaşmalı özel hastanelerde çalışma engeli getiriliyordu. Bu yasak teklifin komisyon görüşmeleri sırasında önerge ile çıkarılmış özelde çalışma yolu yeni mezunlar için açılmıştı. Şimdi Genel Kurul'da görüşülmeye başlanan teklifte bir önerge verilerek getirilmek istenen bu yasak ihraç edilmiş hekimler için de uygulanmayacak.

Ancak yine de tartışma konusu 5'inci madde tekliften çıkarılmayacak. Söz konusu maddede güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanan hekimlerin özel hastanelerde çalışması için 600 gün bekleme süresi 450 güne çekilecek. Ayrıca bu süre pratisyen ve uzman hekimler için ayrı belirlenecek ücret tarifesi ile (75 bin-125 bin) kaldırılabilecek.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de konuyla ilgili Twitter üzerinden açıklama yaparak, ''KHK'lı hekimler SGK anlaşmalı özel hastanelerde çalışabilecek, raporları da geçerli olacak. Güvenlik soruşturmasından geçemeyenler 450 gün bekleyecek ya da pratisyen hekimler 75.000, uzman hekimler 120.000 TL tazminat ödeyerek özelde işe başlayabilecek'' ifadelerini kullandı.

Sağlık teklifinin Genel Kurul görüşmeleri bugün başladı. Değişiklik önergesinin yarın yapılacak Genel Kurul'da verilmesi bekleniyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) CEYHUN BALCI (DR)
14.11.2018 23:24:37
Güvenlik soruşturması sonucu sakıncalılık söz konusuysa görev yargınındır. Yargı bu sakıncalılık durumunun aslını, astarını ortaya koyar. Gerçekse yaptırımı vardır. Değilse kişi aklanmış olur. Böylece kamusal hakları geri verilir. Para karşılığı hakların geri alınması ne demektir? Parayı veren ulusal güvenliği tehlikeye düşürmüş olmayacak mıdır? Ya da para vermek gibi kişiler arası eşitlik ilkesini zedeleyecek bir yol tutulması yanlış değil midir?Nereden baksanız kabul edilemez bir durum. Daha da kötüsü bu sözde çözümün çözümmüş gibi önümüze konması!
People
14
2) se (uzm dr)
14.11.2018 15:49:00
Sağ duyu kazandı.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)