Doçentlik yönetmeliğinde değişikliğe gidildi
Resmi Gazete'de yayınlanan Doçentlik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile yönetmelikte düzenleme yapıldı.
Doçentlik yönetmeliğinde değişikliğe gidildi
10 Ağustos 2021 16:07 -

10 Ağustos 2021 tarihli ve 31564 sayılı Resmi Gazete ile Doçentlik Yönetmeliği’nde düzenlemeye gidildi.

Buna göre, önceki yönetmelik ile yılda üç kez olmak üzere Ocak, Mayıs ve Eylül ayının yirminci günü ayının yirminci günü başlayan ve en geç ilgili ayın son çalışma günü mesai saati bitimine kadar yapılan doçentlik başvurları yeni düzenleme ile yılda iki kez yapılacak.

Yeni düzenleme ile doçentlik başvurusu Mart ve Ekim ayının yirminci gününde gerçekleştirilecek.

Ayrıca yeni düzenlemede 6 ncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan “etiğinin ihlal edildiği” ibaresi “etiği ihlali” şeklinde değiştirilerek, başvuruda bulunduktan sonra asgari başvuru şartlarını sağlayamayan ya da etik ihlalde bulunduğu için başvurusu iptal edilen adayların dava kesinleşmeden yeni bir başvuru yapamayacağı fıkrası yer aldı.

Bu bağlamda Doçentlik Yönetmeliği’ne aşağıda yer alan fıkralar eklendi:

 Asgari başvuru şartlarını taşımayan adayların doçentlik başvurusunun iptal edilmesi ile birlikte, jüri üyeleri tarafından şartları sağladığı tespit edilen adaylar için “başarılı/başarısız” şeklinde değerlendirme raporu hazırlaması için Doçentlik Komisyonu tarafından ek süre  verilmektedir. Bu süre içinde düzenleme yapmayan jüri üyelerinin görevleri sonlandırılmakta, "asgari başvuru şartlarını sağlamamıştır" görüşünü sürdüren üyeler yerine ise yedek üye raporları değerlendirilmektedir.

Adaya ait başarısız olmasına ilişkin belge ve bilgiler jüri üyelerinin ismi gizli tutulmakla beraber yeni başvuruda jüri üyelerinin erişimine açılmaktadır.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) murat 124 (ksbascvs)
13.08.2021 12:45:40
Kelime Kökeni
Fransızca professeur "üniversite öğretmeni" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince professor "1. bir mezhep veya meslek sahibi olan, 2. üniversitede "meslekten" öğretim görevlisi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince profiteri, profess- "bir şey veya bir kişi lehine tanıklık etmek, mezhep veya meslek sahibi olmak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince fateri, fass- "konuşmak, tanıklık etmek" fiilinden pro+1 önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince fari, fat- "söylemek" fiilinden türetilmiştir.

cok haklisin abi aynen senin dedigin gibi..ozur dilerim ben..
People
2
2) Müderris 2 (Dr)
13.08.2021 00:51:40
Ben farklı bir şey mi söyledim.sayin başlamış. Profesor professionaldan gelir
İşinin erbabı demek.rektor anglikan kilise baş papazlar dekan on anlamında deka dan gelir.kilise okullarda on papaz öğrencisi sorumlusu.bizde askerlikte takım çavuşu gibi.
People
0
3) murat124 (kdbascvs)
12.08.2021 09:28:59
müderris (dr) muderris de muderrisus dan mi geliyor hocam..
Kelime Kökeni
Almanca dozent "üniversitede öğretim görevlisi" sözcüğünden alıntıdır. Almanca sözcük Latince docens "öğreten" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince docere, doct- "öğretmek" fiilinden +ens sonekiyle türetilmiştir.
People
25
4) uzman (dr)
11.08.2021 13:44:03
dünyanın en tuhaf akademik unvan alış biçimi. sadece yayın ve diğer bilimsel etkinlikler (ders,kongrede sunum vb) dosya ile gidiyor. indekslere giren 1-2 dış yayın mutlak şart. dış yayını kendisini destekleyen hocanın yaptığı adaylar var.
sınav yok. bilgi birikimini nasıl ölçeceksin.
cerrahi dallarda ameliyat tekniğine nasıl bakacaksın.
sadece yayını olan tekniği vasat cerrahi daldan nasıl doçent yapacaksın.
bu sisteme niye gerek duyuldu. sınav neye kaldırıldı.
akademisyenlerin kalitesi mi arttı.
People
10
5) maruf (dr)
10.08.2021 19:01:22
asıl değişiklik MAZRUFta olmalı. Zarf'ın postaya veriliş tarihleri değişmiş.
People
61
6) müderris (dr)
10.08.2021 18:57:01
sınav yok.
affiliye adıyla eğitim öğretim (ne tıp ne asistan ) olmayan kurumlardan doçent olmak mümkün. doçent latince "doçentus"tan gelir. öğreten demektir. affilyede doçent olursan kime öğreteceksin.
tüm değerlerin içi boşaldı. sulandırıldı. ranta kurban edildi.
dünyanın hiç bir üniversitesinde afrika dahil doçentliğe tekabül eden akademik unvan sınavsız dosya yollamakla olmaz. uzaktan eğitimli doçentlik sadece biz var. hoş zaten doçentlik alman ekolunun unvanı. almanya, avusturya, çekya, isviçre'de var. bize de 33 reformunda almanlar getirdi. 1980 lere kadar yayın değil tez vardı. 80 sonrası yayın+sınav şimdi de yayın dosyası. sultangazi üniversitesine affiliye malkara akuapark hastanesinde dosya doçentliği..sonra dünya akademi liginde devamlı düşüş. her şey bozuldu ama her şey. böyle doçent olsan ancak özel hastane patronunu memenun edersin.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)