Müsteşardan ‘özel’ kehanet: Bu hastaneler kapanacak!
Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof.Dr.İrfan Şencan orta boy özel hastanelerin yakında kapanacağını, bunların yerine butik ve büyük hastanelerin ayakta kalacağını söyledi.
Müsteşardan ‘özel’ kehanet: Bu hastaneler kapanacak!
09 Ocak 2015 17:45 - MEDİMAGAZİN DR.İBRAHİM ERSOY

Ankara Sağlık Kuruluşları Derneği tarafından düzenlenen ‘Sağlık Sektöründe Güncel Durum Analizi – Çözüm Önerileri Sempozyumu’ Sheraton Otelde yapılıyor. Sempozyumun ilk gününde Sağlık Bakanlığı ve SGK yetkilileriyle özel hastane temsilcileri bir araya geldi.


Ankara Sağlık Kuruluşları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı  Nüket Küçükel Ezberci’nin oturum başkanlığını yaptığı oturumda Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof.Dr.İrfan Şencan özel hastanelerin geleceğine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Özel sektör değil taşeron!
Aslında ‘Özel sağlık sektörü’ diye bir sektör bulunmadığını, mevcut özel sağlık kurumlarının devletin bir taşeronu olarak sağlık hizmeti sunduklarını ifade eden Prof.Dr.Şencan hem para hem de planlama konusunda devletin sınırlamalarına tabii olan bir özel sektörün varlığına dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı olarak Türkiye’yi 29 bölgeye ayırdıklarını belirten Şencan, özel sektörün de hizmet planlarını bölgelere göre yapması gerektiğini ifade etti.

Orta boy özeller kapanacak
Özel Hastanelerle ilgili Yönetmelik değişikliğini gelecek hafta çıkaracaklarına da değinen Prof.Dr.Şencan, orta boy özel hastanelerin varlığını sürdürmesinin artık çok zor olduğunu, gelecekte özelleşmiş tedavilerin yapıldığı butik hastanelerin ve büyük hastanelerin var olabileceğini söyledi.

Üniversite hastaneleri atağa geçecek
Üniversite hastanelerinin de artık üzerlerine ‘ölü toprağı’ serpilmiş durumdan kurtulduğunu ifade eden Şencan, artık üniversite hastanelerinin işletme mantığını değiştirdiğini ve belli atılımlar yaptığını kaydetti.
 

Özel hastaneler: Gözden çıkarıldık

Toplantıya katılan özel hastane temsilcileri ise devletin kendilerini ‘gözden çıkardıklarını’ düşündüğünü, kamuya büyük kaynak aktarılırken, kendilerine sürekli kısıtlama yapıldığını, 9 yıldır hizmetlerine zam yapılmadığını belirtti.
 

 

Bu yazının tüm hakları Medimagazin'e aittir. "www.medimagazin.com.tr" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Cemal Geçkin (Hekim)
15.01.2015 20:44:28
Kapitalizmi uygulamalı şekilde öğretiyorlar işte. Ne güzel.
People
1
2) brk (dt)
15.01.2015 11:31:00
ortaboy hastaneden kasıt şudur: büyük olmayan hastane gruplarının dışında kalanlar. şirketleşen dünyada amaç sadece paradır. ve bu adamlar asla parasını paylaşmak istemezler. amaçları pastadan pay alan bütün diğer hastaneleri zor duruma düşürüp kapatmak ve bunları büyük hastane gruplarının kucağına düşürmek. bütün özel hastaneler bir kaç özel hastane grubunun elince bulunacak ve bütün karı onlar elde edecekler. yani zengini daha zengin etme sistemi. klasik emperyalist sistem. bu şirketler her yerde hükümetlerle çalışır ve istedikleri her kanunu çıkartırırlar. en kötüsü de hiç gözleri doymaz.
People
0
3) dr. mehmet (UZ.DR)
15.01.2015 11:04:13
Orta boy hastanelerden kasıt nedir????
People
0
4) s su (dr)
14.01.2015 14:32:13
sn müsteşar yardımcısını dinledik?!
10 yıl öncesinin fiyatları ile farksız vermekte olduğumuz hizmetlerimizden kardiyoloji-kalp damar cerrahisi bölümünde 35 kişiyi işten çıkarıp bölümü kapattık. bizim en az üç katımıza devlet yapsın diye biz bu alanlardan bugün itibariyle çekildik. sn sağlık bakanı ve sn çalışma bakanına müjdeler olsun ?!
People
0
5) Salih (dr)
12.01.2015 15:26:26
Taşeron nedir?
https://www.youtube.com/watch?v=ZWdArTN7p9Y
People
0
6) ahmet karatelli (doktor)
12.01.2015 10:31:28
sayın müsteşarım
önce mevcut hastanelerinizi bir toparlayın hele, medimagazinin manşetinde elektrik kesintisi ve şemsiyeli ameliyathane gibi biraz kötü haberler var, daha büyük hastanelerde sorunlar da büyür, komplikasyonlar da artabilir. yerden yere vurduğunuz özel hastaneler her zaman sizin stepneniz olmaya devam edecektir.
People
0
7) hamdi yücel (girişimci)
12.01.2015 10:24:12
sayın müsteşar kehanette bulunmuyor, aksine kendisi icraat makamı olduğu için bakanlığın yapacakları hakkında ipucu veriyor, üstü kapalı olarak o kadar emek verdiğimiz yatırımları batırmak için ne gerekirse yapacaklarını ifade ediyor. bölge hastaneleri, ithal hekim, vs. bunlar özel sağlık sektörü için gelecekte neler olacağının işareti, AVM furyası ile küçük esnafı batırdıkları gibi bunun devamı gelecektir.
People
1
8) KE KE (UZM DR)
10.01.2015 16:49:09
SAĞLIK NE ZAMAN ÖZELLEŞECEK
People
0
9) kemal çekten (doktor)
10.01.2015 11:14:22
bu kadar zorbalık olmaz, yıllarca insanlar emek harcayıp yatırım yaptılar ve yok pahasına devlete hizmet sunuyorlar, şimdi de bu kuruluşlar kapanacakmış, kapatacağız diyemiyor kendisi. ileride bu bölge hastaneleri ihalelerinde ne dolaplar döndüğü de anlaşılacaktır elbet. gerek hasta gerekse hekim ve gerekse yatırımcı vatandaşı ile bu kadar oynayan ve kandıran bir bakanlık dünyada yoktur herhalde, yazıklar olsun.
People
0
10) dr. murat yılmaz (hekim)
10.01.2015 10:31:47
1)Önce özel sağlık sigortasına geçin. 2)Asgari standartta temel sağlık hizmeti için gerekli primi devlet üstlensin. 3)Daha yüksek standart için prim artışı olsun. 4)Her türlü sağlık hizmeti alırken hasta mutlaka katılım ücreti versin. 5)Geliri çok düşük kişilere, katılım ücretinin otomatik kesileceği, yıllık nakit sağlık yardımı verilsin. 6)1 yılın sonunda, katılım ücretleri düştükten sonra artanı nakit olarak hastanın cebine koyun. 7)Gereksiz başvuruda, bu nakit yardımdan, katılım ücreti kesileceğinden, kişinin cebine girecek nakit azalacağından, hastanelerdeki gereksiz kuru kalabalıklar önlenecektir. 8)Hesap ortada. Bu anlattığım sistemle, çok kaliteli sağlık hizmeti, çok ucuza, %100 hasta memnuniyet garantisiyle verilir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)