Özel hastanede sezaryen patlaması
Türkiye genelinde geçen yıl gerçekleşen 1 milyon 326 bin doğumun 694 bini sezaryen yöntemiyle yapıldı. Özel hastanelerde sezaryen doğum oranının yüzde 70’e ulaştığı ortaya çıktı.
Özel hastanede sezaryen patlaması
20 Temmuz 2015 15:37 - STAR Ahmet Fatih Erturan

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2014 yılında Türkiye genelinde gerçekleşen 1 milyon 326 bin doğumun 611 bin 585 normal, 694 bini ise sezaryen yöntemiyle yapıldı. Genelde sezaryen oranı yüzde 52 seviyesindeyken özel hastanelerde oranın yüzde 70’e ulaşması dikkat çekti. Uzmanlara göre sezaryenin normale göre 3 katı daha maliyetli özel hastaneleri bu yöntemi kullanmaya itiyor.  Bakanlık anne ve bebek sağlığı için riskli olan uygulama konusundaki bilinçlendirme kampanyalarında sezaryeni kamuda indirmeyi başardı. Ancak sezaryenin özel hastanelerde artarak devam ettiği görüldü. Bakanlığın istatistik verilerine göre 2014 yılı devlet hastanelerinde yapılan toplam 704 bin doğumun, 431 bini normal, 258 bini sezaryen ile yapıldı ve sezaryen oranı devlet hastanelerinde yüzde 37 olarak kayıtlara geçti.

 

Ücret üç misli katlıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), özel hastanelere normal doğum ile sezaryene aynı ücreti öderken bu hastaneleri tercih eden vatandaşlar, normal doğuma göre hastaneye hemen hemen 3 kata varan ücretler ödüyor. Bu durumda hastanelerin işine geliyor.  Konuyla ilgili bilgi veren Uzman Hekim Burhan Köseoğlu normal doğum ile sezaryen hakkında şöyle konuştu:

 

En uygunu normal doğum 

“İnsan fizyolojisine en uygun doğum normal doğumdur. Dolayısıyla normal doğumda anne karnındaki çocuğun aşama aşama dünyaya gelmesi hem anne sağlığı hem de çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir. Eğer çocuk çıkması gereken zamanda çıkar ise çıkışı sırasında ciğerlerindeki suyu boşaltır ve çıkarken anne de bazı fizyolojik olayları tetikler. Sezaryende ise anneye anestezi verilir. Anestezi anneyi doğum sırasında sancı hissi verdirmez ve sancı hissinin olmaması nedeniyle anne sütü sağlayamaz. Diğer yandan çocuğu düşündüğümüzde ise çocuk anne karnından kesilerek alındığında hem ciğerlerindeki suyu boşaltamaz hem de çocuk anne sütünü geçici olarak emmek istemez. Bu durumda çocuğun gelişimi açısından bu durum önem arz ediyor.

 

Anne günlerce acı çekiyor

Sezaryene göre normal doğum yapan kadın birkaç saatlik sancısı dışında ağrı çekmez ve doğumdan hemen sonra normal yaşantısına devam edebilir. Sezaryenli doğum yapan kadın ise anestezi etkisiyle doğumda sancı çekmez fakat anestezinin etkisi geçtikten sonra bir gün yatakta dinlenmek zorundadır. Acıları günlerce sürer ve ihtiyaçlarını gidermek için birkaç gün birilerinin kendisine yardım etmesi gerekir. Sezaryen bir nevi ameliyat olduğu için dikişli yerlerinin enfeksiyon kapma riski de yüksektir. 

 

En fazla Tunceli en az Ardahan sezaryen oluyor

İllere göre sezaryen oranları incelendiğinde Tunceli yüzde 73 ile birinci sırada yer alırken sırasıyla yüzde 68 ile Uşak, yüzde 67 ile Zonguldak, Antalya ve Edirne en çok sezaryenin yapıldığı iller oldu. Sezaryenin en az başvurulduğu il ise yüzde 24 ile Ardahan olurken, yüzde 25 ile Kilis, yüzde 26 ile Ağrı sezaryenin en az olduğu illerde başı çekti. Öte yandan İstanbul’da sezaryenle doğum oranı da yüzde 57, Ankara’da yüzde 53 ve İzmir’de yüzde 64 olarak gerçekleşti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Mehmet Altunok (kadın doğum uzmanı)
22.07.2015 16:40:34
Ahmet Rasim hocanın söyledikleri tamamen doğrudur...Ben 24 yıllık kadın doğum uzmanıyım ve şu anda canlı canlı bu söylenenleri yaşamaktayım.Kadın doğum hekimlerine devlet ve özel hastaneler bir ayda maddi ve manevi değeri ve riskleri göz önüne alınırsa ortalama 50-100 bin YTL'lik iş yaptırmaktadır ve ancak bunun karşılığı da devlet 10000 TL özel ise bunun 2 katı üçret vermektedir.Bu şartlar altında tazminat riskini göze alamayan hekimler ve de karşılıksız normal doğum zahmetine girmek istemeyen hekimler doğal olarak kolay ve adli yönden riski olmayan sezaryene yönlenmektedir...devlet hiçbir riski olmayan ve hatta günlük mesaide hiç bir iş yapmayan ve daha önemlisi mesaiye bile gelmeyen hayatı boyunca hiç bir gece evinden çağrılmamış olan mesela BİYOKİMYA uzmanına kadın doğum uzmanından fazla para veriyor...Sonra da konuşup duruyor....

People
0
2) C.DAL (DOKTOR)
22.07.2015 16:27:06
% 100 KATILIYORUM. EN SAĞLIKLISI=SEZERYAN.
People
0
3) ÖMER HAYYAM (OP.DR.)
22.07.2015 10:04:26
EN SAĞLIKLISI = SEZERYAN NOKTA
People
12
4) ali nasip (jinekolog)
21.07.2015 16:02:46

TÜKENDİM ARTIK
22 yıllık bir kadın doğumcu olarak, TÜKENDİM, NEFRET NOKTASINA GELDİM.Mesleğimden soğudum, bıktım artık.Emeklimin gelmesini ve birgün dahi bu mesleği yapmayacağım.Bir meslekle bu kadar uğraşılmaz...
People
2
5) doktor na (dr)
21.07.2015 14:21:16
Sezaryen konusu kadınların ve kadın doğumcuların konuşması gereken bir konudur.Hayatında doğum yapmamış erkeklerin ve bu işin eğitimini uzmanlık anlamında almamış kişilerin konuya objektif yaklaşabilmesi mümkün değil.Sağlıklı doğduktan sonra çocuğun dünyaya nasıl geldiği o kadarda önemli değil.Biz kadınların asıl sorunu bir türlü çıkmayan doğum izni yasası (hani bir ara 6 aya uzayacaktıya güya), çocuk 3 aylıkken işe dönmek, bakıcı, kreş sorunları,işe dönünce küçük çocuklu bir işe yaramaz diye mobinge uğramak vs.Öyle her çocuğa 300 tl vererek çocuk büyümüyor maalesef.
People
3
6) Dr.Cevdett (cerrah)
21.07.2015 14:13:34
Zorlukları tarif ederken ''dokuz doğurdu'' diye bir söz vardır. Kadınlar ağrısız doğum yapmak isterler. Sezaryene karşı olanlar kendileri doğuracak olsalar acaba hangi yöntemi isterler doğrusu merak ediyorum. EMPATİ YAPALIM.
People
0
7) volkan (dr)
21.07.2015 13:48:19
bütün kurallar yasaklar baskılar devlette çalışan doğumcular için. şimdiye kadar özelde çalışanlara yaptıkları sezaryenlerden dolayı hesap sorulduğunu ceza verildiğini duyan var mı?
People
1
8) volkan (dr)
21.07.2015 13:26:38
nasıl hakimler savcılar verdikleri yanliş kararlardan ötürü yargılanamıyor, doktorları da normal doğum sırasında oluşabilecek problemlerden dolayı yargılanamazlar kararı çıkarın, sonra görün bu oranlar vajinal doğum lehine nasıl değişiyor..
People
1
9) Dr anne (uzman doktor)
21.07.2015 11:36:13
ahmet rasim küçükusta veya her kim iseniz 3. ve 4. maddelerdeki kadınları aşağılayan yorumlarınızdan dolayı sizi kınıyorum. Siz anneliği ne sanıyorsunuz. Doğurdum ve hemen tatile çıktım öylemi ?? Bir prof den böyle bir yorum pes doğrusu. Normal doğumdaki komplikasyonlardan korkmuş olamazmıyım acaba . Çocuğum benim için çok değerli olduğu için sezaryan olmuş olamazmıyım.Unutmayınki sizi de bir kadın doğurdu ve yetiştirdi.Anneniz okumuş olsaydı bu yorumu eminim üzülürdü.
People
0
10) hayri baskan (dr)
21.07.2015 10:56:41
hekimleri kullanmaya meraklı sıyaset devam ettikçe bakanlığın kısıtladığı tum işlemlerin tersi yapılacaktır
sezaryenle doğum harika bir doğum şeklidir
devam arkadaşlar
davalardan komplikasyonlardan korunmanın en güzel yoludur.
bakanlık komplikasyonda arkanda durmuyorsa
sen kimi kolluyorsun
sezaryen bebeklerine selamlar olsun.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)