Estetik ve güzellik artık uzman ellerde
Lazer epilasyon, botox, mezoterapi ve bölgesel incelme gibi yöntemleri güzellik salonlarından alarak uzman hekimlerin eline teslim eden Sağlık Bakanlığı çalışması, yasalaşarak yürürlüğe girdi.
Estetik ve güzellik artık uzman ellerde
25 Ocak 2011 10:34 -

ANKARA-Düzenlemeyle birlikte güzellik salonları aynen kuaförler gibi belediyelerin denetimine girdi; ancak uygulamanın yeni olması nedeniyle denetimlerdeki eksiklikler, yasanın çiğnenmesi girişimlerine olanak tanıyor

 

Türkiye’de Medikal Estetik uygulamalarda yasal boşluklar, bu alanlarda birden çok uzmanlık dalındaki hekimin, estetisyenin faaliyet göstermesi, yasaların ilk dönemler sertifika vererek izin verdiği uygulamalarda sürekli gelişen ürün/uygulama pazarında ve birbiri ardına açılan güzellik merkezlerini denetimin güçleşmesi nedeniyle hazırlanan yasa; medikal estetik alanında yaklaşım 15.000 kişiyi etkileyecek biçimde uygulamaya geçti.

 

Ota Güzellik Merkezi iken yeni yasa gereği Poliklinik unvanıyla hizmet vermeye başlayan Ota Poliklinik ve Ota Tıp Merkezleri’nin kurucusu ve yöneticisi Uzman Doktor Tülay Türksoy Akvardar, konuyla ilgili bilgiler verdiği bir açıklama yaptı. Sözlerine yaklaşık üç sene önce başlayan yasal süreci ve yapılan değişiklikleri anlatmakla başlayan Akvardar, estetisyenler (güzellik uzmanları), medikal estetik sertifikalı pratisyen hekimler, uzmanlıklarını tamamlamış dermatologlar ve plastik cerrahlar arasında; enjeksiyonlu uygulamaların (dolgu, botox gibi) ve lazer işlemlerinin (lazer epilasyon ve lazerlerle yapılan cilt gençleştirme ve tedavi uygulamaları gibi) kimlerin alanına girdiği/girmesi gerektiği konusunda ciddi bir tartışma olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nın konuya hazırlanan bir düzenleme ile müdahale ettiğini anlattı.

 

Estetik ve güzellik kelimeleri yasaklandı

Bakanlığın yaklaşık üç sene önce ‘Ayakta teşhis ve tedavi yapılan özel sağlık kuruluşları hakkında yönetmelik’ ile ‘Güzellik Merkezi’ kavramı ortadan kaldırarak, lazer epilasyon dahil tüm medikal estetik uygulamaların hastane, poliklinik veya ilgili branş hekimlerinin özel muayenehanelerinde yapmasını öngördü bilgisini veren Akvardar konuyu, “Bunun yanı sıra bu alanda hizmet verse dahi kuruluşların tabelalarında ‘Estetik’ ve ‘ Güzellik’ kelimelerini kullanmalarını da yasakladı. Bu sektörde çalışanlar, çalışanların bakmakla yükümlü oldukları kişiler, güzellikle ilgili tıbbi cihaz firmaları ve bu sektöre ilaç ve diğer malzeme temin edenlerle 15.000 kişiyi etkileyen yasal süreç sonunda 760 güzellik salonundan 278 tanesi poliklinik oldu, kalan güzellik merkezleri güzellik salonlarına dönüştü. Bu değişimle birlikte yaklaşık 400 kadar doktor ise devler ya da özel hastanelerde çalışmaya başladı ya da özel muayenehane açtı” ifadeleriyle özetledi.

 

Bakanlıktan yerinde bir yönetmelik

Yaptığı açıklamada gerek hizmet verilen mekanlar, gerek güzelli estetik uygulamalarda kullanılan sistemler gerekse de bu sistemleri uygulayan tedavileri yapan kişiler için bir standart tarif edilmesinin sevindirici olduğunu aktaran yöneticisi Uzman Doktor Tülay Türksoy Akvardar, “Sağlık Bakanlığı’nın bu yöndeki uygulamaları yerinde ve hasta haklarını korur niteliktedir. Yasa öncesi dolgu botox ve diğer enjeksiyonlu cilt gençleştirme ve yenileme tedavilerini doktor yönetiminde bulunmayan kuaförler, güzellik salonları yapabiliyordu. Bunlardan yanlış eksik ve steril ortamda yapılmayanlarda ciddi şikayetler ve kimi zaman kalıcı sorunlar hasta şikayeti olarak bizlere ulaşırdı. Yine uygulaması basit gibi görünse de birçok kadının tercih ettiği lazer epilasyon ve lazerli cilt gençleştirme uygulamaları kimi zaman eski ve yanlış teknolojiler kullanıldığı için hastanın zaman ve para kaybına, dikkatsiz uygulamalarsa çeşitli derecelerde yanıklara yol açıyordu. Sağlık Bakanlığı’nın yönetmeliği bu uygulamaya da bir standart getirdi” diye onuştu.

 

Uzman ellerde güzellik ve sağlık hizmeti

Yönetmelik sonucu 3000 güzellik merkezinden yaklaşık 200 merkezin, Sağlık Bakanlığı onayıyla poliklinik statüsüne geçtiğini de belirten Uzman Doktor Tülay Türksoy Akvardar, işin bir de üzücü bir mali portresinin olduğunu söyledi. Bu sektörde çalışanlar, sektöre malzeme sağlayanlar ve aileleri hesaba katıldığında çıkarılan yasanın 150.000 kişiyi etkileyecek bir karar olduğuna dikkat çeken Akvardar yasanın içeriğiyle ilgili, “Yeni yönetmelik karalarına göre; cilt bakımı, manikür, pedikür gibi kısmi çalışmalar, güzellik salonu ve kuaförlere bırakıldı; ancak epilasyon da dâhil diğer bütün hizmetlerin doktor gözetiminde ve poliklinik ortamında olması şartı getirildi. Bu da artık güzellik hizmetinin uzman ellerde ve sağlıklı bir ortamda yapılması anlamına geliyor. Lazer epilasyon, botoks, dolgu, lazerle leke, damar, akne izi tedavisi, kimyasal peeling gibi işlemler sadece ilgili branş hekimlerinin muayenehaneleri, poliklinik, tıp merkezi ve hastane gibi sağlık kuruluşlarında yapılabiliyor” bilgisini verdi.

 

Yasayla birlikte denetim artık belediyelerde

Yasal düzenlemeyle birlikte güzellik salonlalrının denetiminin belediyelere geçtiğini ancak belediyelerin yeni kararı tecrübe edecek zamanlarının olmaması nedeniyle denetimsiz bir ortamın var olduğunu aktaran Akvardar konuya şu ifadelerle açıklık getirdi:

“Yönetmelik gereği kuaförler gibi Belediyelerin denetimine geçen Güzellik Salonları’nın faaliyet alanları üzerine Belediyelerin bilgilendirilmesi gerekiyor. Burada bir yasal boşluk olmasa bile kavram kargaşası var. İlgili kararda açıkça (Geçici Madde 5, 39. Madde-1) güzellik salonlarının sağlık kuruşlu statüsünden çıkarıldığı belirtiliyor. Aynı maddenin 2. bendinde ‘Güzellik salonunda Tıp fakültesi diploması olan biri çalışsa bile, tabip yetkisinde olan tıbbi işlemler güzellik salonunda yapılamaz. Bu hususa uymadığı tespit edilen kişiler hakkında ilgili mevzuat hükümleri uygulanır’ deniyor. Halbuki etrafta yüzlerce lazer epilasyon, botox, bölgesel incelme sistemleri, mezoterapi uygulamakta olan güzellik salonu var. Hatta internette çeşitli indirim siteleri aracılığıyla kampanyalar dahi düzenleyip duyuruyor. Bu konuda Sağlık Bakanlığı güzellik salonları artık kendi denetiminden olmadığı için herhangi bir yaptırım uygulamıyor. Belediyelerse henüz yeni uygulanmaya başlayan bu kararlarda tecrübe edinecek zamanı bulamadı. Bu durumda şu an yaşanmakta olan yasal boşluktan en çok bu uygulamaları alanlar zarar göreceklerdir.”

 

Kavitasyon, epilasyon, botox kampanyası vb. kampanyalarla gündeme gelen bu tür yetki alanını aşan kimi Güzelik Salonları’nın kullanılan eski teknolojiler, kalitesiz malzeme ve uzman hekim bulunmayışından dolayı hastaları mağdur edebileceğini belirten Akvardar; bu tür sorunlarla karşılaşanların bağlı bulunduğu belediyelere şikayette bulunabileceğini de sözlerine ekledi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) khn (ev hanımı)
25.06.2013 09:15:02
Bende benden önce yorum yapan arkadaşıma katılıyorum , tamamen ticari kaygı , doktor kontrolu tamam ok peki hangi doktor gelip kontrol ediyor allah aşkına , kontrol ettiği şey günün sonunda kasanın durumu.
People
5
2) zehra (Öğretmen)
08.11.2012 21:44:05
nedense doktor kontrolünde olsun deniyor ama hiç bir doktor seyansa girmiyor.tEK KAYGININ bu sektördeki pasta payının büyük kalmasına çalışılması olduğunu düşünüyorum.yok insan sağlığı olduğunu düşünmüyorum.yıllardır iğneli epilasyonu estetisyenler yapıyordu hiç bir dr sesi çıkmıyordu acaba şimdi ne olduda duyarlılık artı mandar.!!!
People
7
3) drkimbıl (dr)
14.11.2011 23:22:29
bilen bilmeyen yorum yapmış,insan üzerinde yapılan her işlem tıbbın alanına gire ve buda doktoru ilgilendirir falanı filanı değil,dermatolog yada plastik cerrah kendisi yapmasada kontrolünde olmalıdır bu bir haktır,bununla ilgili kazancıda o alır o kadar,teknik ressam proje çizmesini bilmezmi belkide mimardan mühendisten bile iyi çizer ama son noktayı müh.mimar koyar altına imzasını atar parsayı alır bu kadarda basittir,neyi tartışıyorsunuz
People
4
4) betty (estetisyen)
14.11.2011 16:01:43
malesef doktorlar yüzünden bazı estetisyen arkadaşlarım işsiz kalmış bulunmaktadır.çalışan meslektaşlarımda doktorların yanında çalışıyor.ben durumu eline alıptan sevinen doktorlara sormak istiyorum.peki siz doktorlar bu işi elinize aldınız ama kimlere yaptırıyorsunuz.sanki bu işlemleri siz yapıyorsunuz
People
0
5) s.s (avukat)
05.05.2011 11:23:15
bir müvekkilim güzellik merkezinde aldığı lazer epilasyon hizmeti sonrasında kollarındaki renk pigmentleri yandığı için tüm kolları renk renk oldu ve şu anda kısa kollu kıyafetler dahi giyememektedir.Belediyeye yaptığımız şikayet neticesinde güzellik merkezine gidilmiş ve bu defa hiç ruhsatı dahi olmaksızın çalıştığı tespit edilmiştir.Bu durumda da belediye güzellik merkezine sadece ruhsat alması için süre vermiş ve geri dönmüş.Belediyenin yaptığı tek faaliyet bu olmuş.bu merkez de süresi içerisinde ruhsatını alıp belgelerini tamamladı bu işlemi bu şekilde kapattılar.Biz yasal değil bakın lazer yapılamaz vs dememize rağmen tek yapılan işlem ruhsatına ilişkin denetim yapılması oldu.O işyerinde lazer makinesi de tespit edilmiş olmasına rağmen hiç bir işlem yapılmamıştır.Sağlık müdürlüğüne de şikayet etmiş olmamıza rağmen sağlık müdürlüğü denetim belediyelerdedir.şeklinde bir cevap ile dilekçemizi yanıtlamışlardır.Şu durumda yapmam gereken başkaca bir işlem varmıdır Tecrübeleriniz doğrultusunda yardımcı olursanız sevinirim
People
4
6) hülya kara (güzellik uzmanı)
27.02.2011 00:44:55
bu uygulamanın sadece dermatologlara verilmesi çok üzücü kaldıki doktor kontrolünde yapılıyor denmesine karşın uygulamayı yapan hiç bir zaman uzman olmuyor estetisyenler yapıyor ne yazıkki saçmalıktan ibaret bunca paralar dökerek bu işe giren öncelikle pratisyen hekimlerimizin bu haklarını geri verilmesini canı gönülden isterim çok yazık bende bundan sonra dermatologların takipçisiyim lazer epilasyon uygulamasında estetisyen uygulmayı yaparsa tek tek şikayet edicem bütün herkeside bilgilendiricem ... bu işler böle şikayetle dava açmayla yürüyorsa evet bende yapıcam bunu ve benim gibi düşünen herkesinde bunu yapmasını rica ediyorum.. saygılarımla
People
2
7) OSMAN ÖZTAN (DR)
26.01.2011 16:19:57
Fakat ben umutluyum, şimdiye kadar birinci basamak sağlık hizmetleri hep yok sayılmıştı. Pratisyen hekimlik sanki uzmanlıkla intörnlük arasında geçici bir ünvan gibiydi. Pratisyen hekimlik artık başlı başına bir branş olma yolunda. Dolayısıyla kılla tüyle uğraşmaya gerek kalmayacak..
People
1
8) hasta yakını (hasta yakını)
26.01.2011 15:49:30
Güzellik salonlarına gidenler hasta mı? Değil. O zaman niçin doktorlara bu alanda tekel veriliyor? Dermatologların bu şekilde rant sağlanmasına karşıyım.
People
0
9) M.K. (Dr.)
26.01.2011 14:38:17
Osman Bey şimdi aile hekimliği uygulaması ile haklısınız drlar için iş imkanları artmıştır ama bu durum yeni bir uygulamadır,bundan öncesinde ve ilerdede dr sayıları artmaya devam ettikçe iş sorunu gündeme gelecektir emin olun,bu yüzden bazı hekim arkadaşlar yine sağlığa insana uzak olmayan dermatokozmetoloji gibi ilaç sektörü gibi vs... alanlarla ilgilenmişlerdir. Yazdığınız bir yanılgıdır,her dr aile hekimi olmak yada acilde çalışmak zorunda değildir,zaten bu aile hekimliğine geçişe bağlı suni dr açığı bir süre sonra kapanacak işsiz drlar başka ve hatta bu konularlada alakasız iş alanlarına kaymak zorunda kalacaktır. Mesela restoran kafe işletme kuyumculuk vs..o zamanada bu işlerinde mesleki eğitimleri konacak ve alanlar belki şimdide vardır tam bilemiyorum bu allanlarda çalışmayada engel olursa ne iş yapılır edilir?
People
3
10) OSMAN ÖZTAN (DR)
26.01.2011 13:03:21
Sevgili arkadaşlar, konu bu uygulamaların eğpitimini alıp almamak değil, gerçekleştirilen işlemlerin deriye yönelik olması. Dolayısıyla ideal olan uygulamacının deri alanında uzman olması. Gelişmiş ülkelerde, dermatolojinin dermatokozmetoloji, dermatocerrahi gibi yan dalları var. Ülkemizde de bu yakın bir gelecekte uygulanacak. Dermatologlar bu işi sahiplenmek zorundadırlar. Ayrıca çoğu üniversite ve eğitim hastanesinde bu uygulamaların eğitimi resmi olmasa da başlamıştır. Bence 3 aylık kursla medikal estetik uzmanlığı almış bir pratisyenin, lise mezunu, bir güzellik salonunda lazer yapan birinden bu konuda bir farkı yoktur. Pratisyen arkadaşlar, eğitimleri gereği aile sağlığı merkezlerinde sağlık hizmeti vermelidirler. Onca yıllık tıp eğitimine yazık olur yoksa...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)