Sağlıkta ceza ciroya göre tahsil edilecek
 Sağlıkta ceza ciroya göre tahsil edilecek
19 Temmuz 2014 03:51 - SABAH

 Sağlık Bakanlığı, özel hastanelere uygulanan para cezalarında 'adil' sistem getirdi. Özel hastane zincirleri ile küçük işletme özelliği taşıyan hastanelere aynı para cezalarının verilmesiyle ilgili eleştiriler üzerine Sağlık Bakanlığı Özel Hastaneler Yönetmeliği'nde değişikliğe gitti. Hastanelere bir önceki ay içindeki toplam kazancına göre para cezası verilecek. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, "Yeni düzenleme ile cezalarda adil bir düzenleme yapıldı. Buna göre bir önceki ay gerçekleşen cirosuna göre brüt hizmet geliri oranında yüzde 1 ile binde 5 oranlarında cezalar kesilecek" dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Mücahit Altuntaş (iç hastalıkları uzmanı)
22.07.2014 10:09:20
Özetle ;

Ağır ve çok tehlikeli işlerde ciroya göre ceza olmaz ! Akla , işin mantığına ve özelliğine , hukaka aykırı
People
0
2) Dr (Dr)
22.07.2014 06:50:57
Sağlıkta özelle anlaşmalı sistem devletin soyulmasıdır. Yani adam 5 milyon ciro yapsa en kötüsü 50 bin ceza verecek :)) çok komik. Sen git o özel hastaneye her ay sana 50 bin versin nidaya uğrama. Yap bu teklifi bak nasıl üzerine atlıyorlar gör. Dr ve sağlık personelinin hakkını ver, sağlık sorunu yüzde 90 kamuda hallolur hemde bugünkünün yarısından az fiyatla. Aile hekimliği basamağını getir, koruyucu hekimliği aktive et. Eğitimin içine sağlıklı beslenme, spor, müzik, sanat, trafik, kilo ile savaşı koy. Tam gün eğitime geç, özel okul fiyatlarını sınırla çoğunluk gidebilsin, bu sayede devlet okullarında sayı azalır ve tam güne geçersin, o zaman bonzai belası daha az etkiler gençliğini, akaşam 19-20 ye kadar sporla müzikle resimle ve bir sürü sosyal etkinlikle tut çocukları okulda.... Ama sen durmadan hastane açıp özele peşkeş çekersen geçmiş olsun sistem çöker....şehirin zenginlerine okul, eğitim Merkezi'yi spor kompleksleri, parklar....açmayı mecburiyet haline getirtebilirsiniz . Belediye veriyor adama ihaleyi, adam havadan milyonlar kazanıyor bi tane o şehre sosyal yatırımı yok...neyse konuşacak çok şey var. Yeterki iste ve kendini değil devleti ve milleti düşün gerisi kolay...
People
0
3) Mücahit Altuntaş (iç hastalıkları uzmanı)
20.07.2014 14:05:33
Haberi dikkatli okuyalım.

Birincisi ; cezalarda adil düzenleme Sağlık Bakanlığının konusu değildir. Maliye , ekonomi , hukukun konusu olabilir.

İkincisi ; Sağlık Bakanlığının konusu sağlık hizmetinin sosyalizasyonudur. Yani yaygın ve eşit biçimde kullanılması.

Üçüncüsü ; Çok tehlikeli ve ağır iş gruplarında ciroya göre ceza yöntem olamaz. Sakıncalıdır ve ihlale zemin hazırlayabilir.

Bu tespitlerden sonra Sağlık Bakanlığı eğer bir adil olmak ve adalet derdinde ise sağlıkta tüketimi ve gereksiz işi artıran kazanç olgusuna bir sınırlama getirebilir. Yani ciroya göre karlılık olgusuna bir sınırlama getirebilir. Asıl zülfiyare dokunmak böyle olabilir.

Hatırlarsanız Soma'da maden sahibi biz çok daha ucuza maden çıkarıyoruz demişti. Maden ağrı ve tehlikeli iş grubundadır. Ne tesadüf sağlıkta o gruba alındı.

Eğer adil ve akla yaraşır bir iş yapmak istiyorsanız "bu ağır ve tehlikeli grubun" yaptığı hatanın neden olabileceği riske bakarak "CİRO" ile ilgili bir kıstas koymanızın mantığı yoktur.

Ama ağrı ve tehlikeli işlere kar marjı koymanızın , yada karlılığı ön plana alacak yaklaşımları kısıtlamanızın mantığı vardır.

ağır ve tehlikeli işlerde işin kendine has risklerinden dolayı çoklu kontrolü , saydamlığı , açıklığı , çalışma şartlarının sağlıklı , yeterli süre , nitelik gözetilmesi önemlidir.

Şimdi Sağlık Bakanlığına soruyorum "Performans sisteminin sağlıklı işletilmesinde bilimsel kriterleri koydunuz mu? "

Bir hekim bilimsel olarak bir hastayı branşına göre kaç dakikada muayene eder?

Bir cerrah bir günde yada haftada kaç operasyon yapabilir ?

Sağlık sektöründe aşırı karlılığın , yada karlılığın gözetildiği sistemlerin , sağlık algısının ticarileşesine ve abartısına-fetişleştirilmesine katkısı nedir?

Sağlıkta tekelleşmeyi önleyecek ve öngörecek , karlılığın ve sağlık piyasasının ele geçirilmesi , hegemonik ve ticari faaliyetlere engel olmak adına ne gibi düzenlemeler yapıyorsunuz?

Amerika!da sağlık sisteminin aşırı pahalı ve ticarileşmesi , sağlık sisteminin sosyalizasyonuna (yaygın kullanılmasına) engel olabilecek ciddi bir siyasi kriz çıkardı mı?

Sağlık sisteminde mevcut uygulamalarla önünü açtığınız kazanç-işletme-aşırı tüketim anlamına gelebilen mevcut Performans uygulamalarıyla sağlık sisteminde bilimsel ve adil olma konusunda risk taşıyor mu ?

Sağlık hizmeti alanlara ve verenlere ,eşit ve toplumun bütünü kapsayan , bilimsel , nitelikli , adil ve insanca olmak Sağlık Bakanlığını bu açıdan ilgilendirmeli.

Yani sağlık sistemindeki cezaların ciroya göre düzenlenmesi adil olmak anlamında "dış kapının son mandalı" konulardır. Hukuksal anlamda "ağır ve tehlikeli "iş grubundan olduğundan küçük işletmelere tanınan yanlış ve taviz anlamına gelir.

Sağlık çok tehlikeli ve ağır grubuna "giriyorsa sizin ilgileneceğiniz , "sağlık bakımından" mevcut sağlık hizmeti ; hekim hasta ilişkisi bakımından yeterli sürede ,nitelikli zamanda nitelik işi ,insanı gözeten , kazancı bu kavramların önüne koyan şartları sağlıyor mu ? Bunları ancak sağlık hizmetlerinde karlılık ve gereklilik kavramalarını , bilimsellik kavramlarını baş tacı ederek yapabiliriz.

Sağlıkta hizmeti kendi içinde cerrahi , acil vd risk alanlarına ayırarak ve her bakımdan çalışma şartları ve ücretleri gözeterek
yapabiliriz. Adaletsiz ve tüketime yönelik , sağlık personelini birbirine düşüren mevcut "performans" sistemiyle değil !

Adil konuşacak ve eleştirecek olursak , "adil" olmak başta bunu gerektiriyor.

Sağlık asimetrik ilişkidir. Personelin hizmet şartlarını onurlandıracaksınız , saygın ve konforlu hale getireceksiniz edeceksiniz. Sağlıkta asimetrik ilişki olduğundan akçeli işleri sağlığa bulaştırmayacaksınız.

Koruyucu hekimliği , halk sağlığını , sağlıklı ve çevreci şartları ve doğal ortamları gözeteceksiniz , sağlığı yaygın eşit ücretsiz , ticari anlamda abartılmasına engel olacaksınız.

Halkın sağlığının çok doktora gitmek değil , çok ilaç kullanmak değil , ihtiyaç duyduğunda en kaliteli hizmeti sunabilecek sosyal ve kültürel ortamı oluşturmaktır.

Sağlık Bakanlığının sağlık anlamda "adil" olmasının karşılığı bu olabilir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)