Özel hastanede nasıl ek ücret ödemezsiniz!
HABERTÜRK'ten Ali Tezel yazdı...
Özel hastanede nasıl ek ücret ödemezsiniz!
12 Kasım 2012 11:44 -

SGK’lı hastaların özel hastaneye gittiklerinde ödedikleri ilave ücretleri ödememeleri için başlatılması gereken Tamamlayıcı Sigorta’yı Türkiye’de ilk defa Mapfre Genel Sigorta ile Madical Park Sağlık Grubu başlattı. Arkası SGK ile halen anlaşması olmayan hastanelerle gelecek

SGK’lı hastaların özel hastaneye gittiklerinde ödedikleri ilave ücretleri ödememeleri için başlatılması gereken Tamamlayıcı Sigorta’yı Türkiye’de ilk defa Mapfre Genel Sigorta ile Madical Park Sağlık Grubu başlattı. Arkası SGK ile halen anlaşması olmayan hastanelerle gelecek Ali Bey, akşam haberlerde Tamamlayıcı Sağlık Sigortası hakkında bilgi verdiler. Merak ettiğim bir konu var eğer yardımcı olursanız çok sevinirim. Ben SSK’lı bir çalışanım. Annem benim üzerimden sigortalı. Ciddi bir ameliyat olması gerekiyor boyun kısmında fıtık var ve hiçbir SSK hastanesi ameliyat edemiyor. Mahmutbey’de yeni açılan bir hastanede, bu ameliyatı yapabileceklerini belirtip 10.000 lira talep ettiler.
Gene durumum çok iyi olmadığından bu parayı ödeyemem. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası bu ameliyatı karşılayabilir mi ve bunun için ne yapmamız gerekiyor?
Murat ÇAKA

Sayın okurum, en başta belirteyim SGK ile anlaşmalı bir hastanede boyun fıtığı ameliyatı için 10 bin lira fark olmaz, olsa olsa sizden bıçak parası istemişlerdir. Yani yasadışı para. Esas konuya gelince, Tamamlayıcı ve Destekleyici Sigorta şimdilik sadece Medical Park hastanelerinde geçerli. Bu sebeple annen 60 yaşından büyük değilse bu sigortayı yapıp, bedava ameliyat ettirebilirsin. Bu arada değerli başhekime gidip durumu anlatmanı isterim, senin konuna çözüm getirecektir. Çözüm gelmezse Tamamlayıcı Sigorta yaptırmalısın. Sosyal Güvenlik kapsamı içindeki 65 milyon vatandaşımızın SGK ile sözleşmeli özel hastanelere gitme hakkı var. Gittiklerinde de SGK’nın bizim için o hastaneye (SUT fiyatları ile) verdiği ücretlerden başka, özel hastanelerin bizden yüzde 90’lara kadar ulaşan ilave (fark) ücretleri isteme hakkı da var. İşte yeni başlatılan Tamamlayıcı ve Destekleyici Sigorta Poliçesi satın alanlar artık anlaşmalı hastanelere gittiklerinde fark ödemeyecekler.

Tamamlayıcı Sağlık Sigorta Poliçesi uygulamasına Mapfre Genel Sigorta ile Medical Park’a ait İstanbul’da 4, ülke çapında 16 hastanede başlandı. Şimdilik sadece bu iki sigorta ve hastane grubunda uygulanıyor. Yakında ise tüm özel hastaneler ile tüm Sağlık Sigorta Poliçesi satan şirketlerin de kervana katılacağını düşünüyor ve bekliyorum. Şu an SGK ile sözleşme yapmayan ünlü özel hastaneler de var. Bu hastaneler SGK’nın verdiği ücretleri düşük bularak SGK sistemine gelmediler. Ancak, şimdi Tamamlayıcı ve Destekleyici Sigorta ile daha çok para kazanma şansları olacağından SGK sistemine geleceklerdir.

ÖZEL SAĞLIKTAN DAHA UCUZ
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası halen piyasada var olan Özel Sağlık Sigortası poliçelerinden çok ucuz. Mesela, 4 kişilik bir ailenin normal sağlık sigortası poliçesi satın alması halinde ödeyeceği toplam rakam ortalama 10 bin lira iken, Tamamlayıcı Sigorta için aynı aile İstanbul için 3200 lira, İstanbul dışında ise 2200 lira ödeyecek. Tabii sisteme yeni girecek Özel Sağlık Sigortası şirketleri ile özel hastane grupları bu fiyatları daha da aşağıya çekebilecektir.

MUAYENE PARALARI CEPTEN ÖDENECEK
Fark Yok Sigortası sadece özel hastanelere ödediğimiz ilave ücretleri ödememizi engellemekte ve SGK’nın özel hastaneye gittiğimizde bizden istediği 12 lira muayene ücretini kapsamamaktadır. Ayrıca, eczaneye gittiğimizde SGK için 3 lira reçete parası ile aldığımız ilaçların bedellerinden emeklilerden yüzde 10, diğerlerinden yüzde 20 ilaç katılım payını da karşılamamaktadır.

Anayasa Mahkemesi emeklileri bir kez daha üzdü
Eski memurların ikramiyesi meselesinde Anayasa Mahkemesi iki kez hükümetin çıkardığı yasaları, eski memura ikramiye ödensin diye iptal etmişti. Hükümet de ocak ayında yaptığı son düzenleme ile eski memurlara ikramiyeyi, işçilerin kıdem tazminatı ödenmesi kurallarına bağlamıştı. Son yasayı CHP, Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı ama Anayasa Mahkemesi, hükümetin çıkardığı ve ocak ayından beri yürürlükte olan yasayı Anayasa’ya aykırı bulmadı. Yarın bu köşeden bu konuyu detaylandıracağım.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Yaşabey çayır (Kamu emeklisi)
12.03.2013 01:51:36
Mevzuatı bilmem fakat tereddüt ettiğim konu Şu: her hangi bir özel hastane SGS ile anlaştığı zaman örneğin: A hastalığını X fiyata yaparım deyip anlaşmada mutabık kalıp SGS ile anlaşma imzalıyor. Bir hasta A hastalığı ile aynı hastaneye gidincede hastane A hastalığı için anlaştığı X fiyat üzerinden hastadan fark aldığı zaman SGS ile yapmış olduğu anlaşmayı ihlal etmiyormu.madem tespit edilen fiyat korutmuyordu ise niye anlaşma yaptı. Diğer bir konuya gelince bizlerden alınan fark neye göre alınıyor.Özel hastane bizlerden aldığı yüzde farkını bağlı bulunduğumuz kurumun ilgili hastaneye bizim adımıza ödediği meblağ üzerindenmi alıyor bunu sorduğumuzda cevap veren olmuyor, diğer bir konu ise tamamlayıcı sigortada bireyin önceden tespit edilmiş olan hatalığını kapsam dışı tutuyor aynı zamanda yaş sınırıda getirip belirli bir yaştan sonra kapsama almıyor.İnsan hakları beyannemesinde insanların belirli bir yaştan sonra bazı hizmetlerden faydalanamaz diye bir maddemi vardır acaba Bir bilen açıklarsa bizde öğrenmiş oluruz.
People
1
2) Burak (Saglikci)
24.11.2012 18:17:54
Ali efendi, halk kahramanligi yaparken ozel hastaneleri batarsa ne olacak onu da hesap etse iyi olur...
People
0
3) özel sağlık (sağlıkcı)
14.11.2012 14:14:41
- Tamamlayıcı Sağlık Sigortası başvurusu esnasında mevcut olan hastalıklarla ilgili risk analizi yapılmayacağı için poliçe başlangıç tarihinden önce var olan bir şikâyet ve/veya hastalık nedeni ile bir sağlık kuruluşuna başvurarak tanı almış, tedavi görmüş ve/veya tedavi önerilmiş olan her türlü sağlık gideri ile bunlara bağlı nüks ve komplikasyonlar poliçe teminat kapsamı dışında değerlendirilecektir.

İnsanları kandırmaya gerek yok !!!
People
0
4) reis (dr)
13.11.2012 10:57:23
özele marş marş...geçmiş olsuun. geçti herhalde..:)
People
0
5) Dr. M.K. (Uzm.dr.)
12.11.2012 23:35:29
Özel hastaneler her gelene açıktan çeyrek altın verse ve Ali Tezel bu durumda, ''tam altın isteyin; olmazsa SGK'ya şikayet edin'' dese şaşırmam!
People
0
6) ziarenko (anestezi)
12.11.2012 17:30:43
bi zahmet bu sigortanin özel şartlarını da koyuversinler de bakalim neler kapsam disi neler muafiyete bilmemneye tabi... yerse...
People
0
7) seyfullah kılıç (uz dr)
12.11.2012 15:33:51
özel hastahane adı üstünde kar amaçlı kurulmuş sağlık tesisidir. o nedenle kar edemezse batar.
en halk kahramanı rıdvan, pardon tezel bey banada akıl versin. mesela bedava araba bakımı , avukat, mühendis nasıl bulabilirim. o kadar vergi veriyoruz kdv ötv zart zurt vergisi deli dumrul vergisi. bizimde beleşe hizmet ve mal almamız en tabii vatandaşlık hakkı.
Allah akıl fikir versin. VICDAN versin.
People
1
8) SERPER PAZARCIKCI (perfüzyonist)
12.11.2012 15:30:14
Avrupanın batakçı sigorta şirketlerine ,devlet hizmetinin ihale edilmesinden başka birşey değil...
People
0
9) selim ileri (op dr)
12.11.2012 14:25:07
Bal gibi reklam - haber olmuş.Bu ülkede bahsi geçen hastaneler grubu için legal fark sınırı diye bir problem yok zaten..istedikleri hastadan istedikleri farkı alıyorlar .SGK nın bürokratları bu hastanlerin önünden bir ceza yazamadan geri dönüyorlar...bunu herkes biliyor..yeni nesil adalet anlayışı bu olmalı.Bol maddeli yönetmelik çıkar.Bunu bir kısım özel hastanelere karşı sonuna kadar uygula, diğer bir kısmına ise es geç..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)