Özel hastaneye 'hakediş' sürprizi
İÇİNDE birçok konuda düzenlemeler yer alan torba yasa tasarısında, özel sağlık kurumlarını yakından ilgilendiren bir maddeye de yer verilmesi planlanıyor.
Özel hastaneye 'hakediş' sürprizi
13 Mayıs 2014 10:24 - HÜRRİYET

Pakete konulacak düzenlemeye göre, özel hastane ve sağlık merkezlerinin kamudan olan hakedişleri, müfettiş raporuyla 6 ay süreyle durdurulabilecek. Düzenlemenin, kamu zararı doğması ihtimali olan durumlar için yapılmak istendiği belirtiliyor.

ÖZEL HASTANELER DE GİRDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in "Meclis kapanmadan çıkması gerekir" dediği ve bir yıldır üzerinde çalışılan torba kanun taslağında, taşeronluk ve sağlık primlerinden, tüp bebeğe kadar birçok konuya yer verilmesi planlanıyor. Kapsamın daha da genişletileceği, vergi ve kamu borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemelerin verilecek son dakika önergeleriyle Meclis aşamasında taslağa ekleneceği de belirtiliyor.

 

Taslağın son halinde, özel hastanelerle ilgili düzenlemelerin de yer almasına karar verildi. Bu kapsamdaki düzenleme, Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması olan özel hastanelerin alacağı hakedişlerle ilgili olacak. Sağlıktaki suistimalleri ve olası kamu zararının engellenmesi için tek maddelik bir düzenleme taslağa eklenecek. Buna göre SGK'dan alacağı olan hastaneyle ilgili bir müfettiş raporu söz konusuysa hastanenin, kamudan alacağı hakediş durdurulacak. Söz konusu durdurma süreci 6 ayı geçmeyecek. Bu süre içinde rapor nihai hale getirilecek ve konuyla ilgili yasal süreç tamamlanacak. Böylece, kamu zararı riski görülen durumlarda; müfettiş raporu dikkate alınarak; durum netliğe kavuşana kadar ödeme yapılmaması sağlanmış olacak.

ÖZELLER ÖNEMLİ BİR KALEM

Özel hastaneler ve sağlık kuruluşları, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun ödeme kalemleri içinde önemli bir yer tutuyor. Devletin özel hastane ve sağlık kuruluşlarına yaptığı sağlık harcamaları, son 5 yılda artış trendinde ilerliyor. SGK özel sağlık kuruluşlarına 2008 yılında 4.1 milyar öderken, 2012 yılında bu rakam 6,8 milyar liraya çıktı. 2013 yılında da özel sağlık kuruluşlarına 7 milyar 339 milyon TL ödeme yapıldı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) fahri uysal (ziraat mühendisi)
30.05.2014 23:26:43
sgk özel sağlık kuruluşlarının , iş yerlerinin kendisine karşı sorumluluklarını yerine getirmeyenlerine uygulamadığı cezaları ile bütçesini finanse edebiliyor san ki ? aşağıda ki sayıştay raporu böyle diyor .

http://www.sayistay.gov.tr/rapor/kid/SGK.pdf
People
3
2) adnan öbek (Dr)
14.05.2014 19:06:55
Hakedişi alamama durumunda tüm özel sağlık işletmeleri elbirliği ile milletvekili ve bakanlara bakmamalı...
Devlet hastanesi ne gitsin kuyruk beklesinler...
People
0
3) Dr (Dr)
14.05.2014 06:38:43
SGK anlaşmalı özel hastane göz göre göre devleti soydurmaktır. Avrupa ve ABD de böyle devletin para ödediği özel hastanecilik yoktur. Bunu yapan her ülke sağlıkta batmıştır. Bu bir oy kapma sistemidir. Ama terse dönmüştür çünkü hasta artık sözde yüzde 200 fark ödemekte ki bu büyük şehirlerde çok çok daha fazladır. Hekimin gerçek hakkını verse tüm sağlık sorununun yüzde 95 i kamuda çözülür. Özel devlet ödemesinden bağımsız tamamen özel olmalıdır.
People
0
4) murat 124 (kd bas cvs)
13.05.2014 14:25:57
selim ileri (op dr) ..tabi ki amacina uygun kullanilacak efendim ilahi..

a hastane zincirine 1-2 sene odeme yapilmayacak malum odenecek faturalar var bol miktarda bankaya borclandirilacak zincir, sonra kim oldugu belirsiz biri gelip beni % 80 le ortak yaparsaniz paranizi kurtaririm yoksa batarsiniz diyecek...ole alenen elinden butun mal varligi alinan en az 10 civari zamaninin super zenginini taniyorum..guzel di mi..bu gunlerde takip edin isterseniz zincir hastaneler bosuna yurtdisina acilmiyorlar en az % 30 40 yabanci ortak alinca o dedigimi kolayca yapamiyorlar.

ikinci yontem de taseron sistemi. senin 1 liraya yapacagin isi adi sani duyulmamis biri 20 liraya devletten alir.sana tesere eder..is bitiminde sana 1 lirani da vermez sen hem isi yapmis hem de ustune deli para kaybetmis olursun..
People
1
5) selim ileri (op dr)
13.05.2014 11:56:11
Yani devlet istediği özel hastaneyi rahatlıkla batırabilecek...bunun türkçesi bu.6 ay bir hastane ödeme almasın devlet hastanesi bile olsa batar ve çalışanına maaş ödeyemez.Özel hastaneler,300 bin personel 30 bin hekimle devasa bir sektör.10 milyar tl nin döndüğü bir sektörde bu kadar büyük bir yetki acaba amacına uygun kullanılacak mı..temel soru bu...Bizim hastane yöneticileri hemen gidip AKP ye kaydolsunlar.Yüklücede bir bağış yapsınlar kendilerini garantiye almış olurlar.Malum tek parti yönetimine doğru hızla evrilmeye başladık.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)