SGK, o haberi yalanladı: Özel hastanelerde doktorlar asgari ücretten gösterilmiyor
SGK, o haberi yalanladı: Özel hastanelerde doktorlar asgari ücretten gösterilmiyor
09 Mart 2018 22:22 -

Sosyal Güvenlik Kurumundan, "SGK vurgunu Sayıştay raporuna girdi" başlıklı haber yalanlanarak, "Bir kısmı 2016 Yılı Sayıştay Denetim Raporu'nda yer almayan iddialar karşısında Kurumun duyarsız kaldığı, usulsüzlüklere ve düzenlenen raporlara rağmen kurumun herhangi bir önlem almayarak daha büyük zararlara sebebiyet verdiği algısının oluşturulmaya çalışıldığı gözlemlenmektedir." değerlendirmesi yapıldı.

SGK'den yapılan yazılı açıklamaya göre, bazı basın organlarında çıkan "SGK vurgunu Sayıştay raporuna girdi" başlıklı haberde, 2016 Yılı Sayıştay Denetim Raporu dayanak gösterilerek, özel hastanelerin SGK'yi zarara uğrattığı, özel hastane uzman doktorlarının ücretlerinin asgari ücret üzerinden gösterildiği iddia edildi.

Öte yandan haberde, hastaların aynı tarihlerde birden fazla hastanede yatarak tedavi edilmiş gibi bildirildiği, özel hastanelerce sigortalılardan fazla tetkik istendiği, sağlık sigortası olan kişinin muayene ve tetkik masraflarının hem SGK'ye hem de özel sigorta şirketine fatura edildiği, sahte muayene kayıtları yapıldığı, bu suretle de SGK'nin zarara uğratıldığı iddialarına yer verildi. 

Açıklamada, "Haberin bütün olarak değerlendirilmesinde, bir kısmı 2016 Yılı Sayıştay Denetim Raporu'nda yer almayan bu iddialar karşısında kurumun duyarsız kaldığı, usulsüzlüklere ve düzenlenen raporlara rağmen kurumun herhangi bir önlem almayarak daha büyük zararlara sebebiyet verdiği algısının oluşturulmaya çalışıldığı gözlemlenmektedir." ifadeleri kullanıldı. 

"Kurumumuz, usulsüzlüklere karşı soruşturma yapmakta"
Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Kurumumuz her türlü usulsüzlüklerle ilgili gerekli inceleme ve soruşturmaları yapmakta, düzenlenen raporlara ve yapılan tespitlere istinaden alınması gereken tedbirleri almaktadır. Bu kapsamda, özel sağlık hizmet sunucularının; gerek sigortalılık işlemleri gerekse de sunmuş oldukları sağlık hizmetleri karşılığındaki faturaları kurumumuzca elektronik ortamda anlık olarak denetlenmekte, alınan ihbar ve şikayetlerin yanı sıra risk odaklı olarak belirlenen denetim programları çerçevesinde sağlık hizmet sunucuları müfettişlerimizce ve ilgili birimlerimizce yerinde sürekli denetlenmektedir. Zira, 2017 yılında müfettişlerimiz tarafından 661 sağlık hizmet sunucusunun (SHS) fiili denetimi yapılmış ve bu denetimlerde, tespiti yapılan usulsüz işlemlere ilişkin 550 Milyon TL cezai işlem uygulanmıştır."

"Usulsüz işlemlerin kaynakta önlenmesine yönelik birçok önlem alındı"
Öte yandan tüm bu izleme ve denetim faaliyetleri sonucunda son iki yılda usulsüzlüğü tespit edilen 188 sağlık hizmet sunucusu hakkında adli işlem tesis edilmesinin sağlandığı vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yine haberde bahsi geçen 'Bazı hekimlerin prime esas kazançlarının (PEK) asgari ücret üzerinden bildirildiği' iddiası, kurumumuz bünyesinde özel olarak oluşturulan risk değerlendirme ekiplerince belirlenen risk kriterleri ile tespiti yapılan bir husustur. Kaldı ki, bu risk değerlendirmesi sadece doktorlar için değil tüm meslek grupları için yapılmakta ve sonuçları titizlikle takip edilmektedir. Bu çerçevede, kurumumuzca herhangi bir usulsüz işleme müsaade edilmediği gibi, fiili denetimlerin yanında usulsüz işlemlerin kaynakta önlenmesine yönelik bilişim alanında da birçok önlem alınmıştır."

Yapılan risk analizleri sonucunda riskli olduğu tespit edilen sektörlerde öncelikli olmak üzere işverenlerin ve çalışanların bilinçlendirilmesine yönelik rehberlik faaliyetlerinin de yürütüldüğü belirtilen açıklamada, bu iddialara karşın, aksamayan bir sağlık ve sosyal güvenlik sistemini başarı ile sürdürüldüğü ifade edildi. 

Açıklamada ayrıca, SGK'nin dünyada benzerine az rastlanabilecek bir sigortacılık hizmetini güvenle ve başarıyla sürdürmeye, sistemin geleceği ve sürdürülebilirliğine ilişkin alınan tedbirleri uygulamaya devam edeceği kaydedildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) vermem veremem (dr)
12.03.2018 10:27:24
10bin alırken sadece 1000 tl gösteren vardı. Sonra allahtan 3-4 gösteren başka uyerle çalıştık. Ama artık sgk'lı da değiliz, bağkurluyuz. Haliyle tazminat da yok. Hatta artık şirket kurdurtuyorlar da tüm haklarımızı kesiyorlar.
People
53
2) mecburi (...)
12.03.2018 09:51:19
Peki emekli hekimin açlık sınırının biraz üstünde,çalışan hekimin yoksulluk sınırının altında maaş almasına ne diyeceksiniz...

TTB Acil Olarak Karşılanması Gereken 14 Mart Taleplerinden;

I. EMEKLİ HEKİM VE HEKİM ÜCRETLERİ ARTIRILSIN…

Mesleki bağımsızlık, insanca yaşayacak çalışma şartları, nitelikli çalışma ihtiyaçlarının dışında düşünülemez. Performansa dayalı ek ödeme sisteminden vazgeçilmelidir. Emekliliğe yansıyacak, güvenceli, görev tanımına, liyakat ve kariyere uygun bir ücretlendirme politikası izlenmelidir.

Kamudan emekli hekimlerin ücretleri açlık sınırının biraz üzerinde yoksulluk sınırının ise oldukça altındadır. SSK ve Bağkur'dan emekli hekim maaşlarının ortalaması ise daha da düşüktür.

Bugüne kadar Sağlık Bakanlığı ve hükümet yetkilileri tarafından özellikle de 14 Mart dönemlerinde verilen sözler tutulmamıştır.

• En düşük emekli hekim / uzman hekim ücretleri, yoksulluk sınırının üzerinde olmalıdır.

• En düşük hekim / uzman hekim ücretleri, yoksulluk sınırının iki mislinden fazla olmalıdır.

* Türk-İş'in araştırmasına göre, 2018 Ocak ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı bin 615, yoksulluk sınırı 5 bin 262 lira olarak hesaplandı.

http://www.ttb.org.tr/haber_goster.php?Guid=5f795e72-131d-11e8-8f17-0beb7aa0b4a4
People
19
3) murat celikten (uzman)
10.03.2018 23:35:45
SGK'nın hali için tek yorumum olacak: "Bilmediklerini de bilmiyorlar"
Neyi bilmiyorlar derseniz: Soyulduklarını...
People
6
4) Göz dr (Dr)
10.03.2018 10:42:05
4 yıl önce Yozgat'ta özel hastanede çalıştım. SGK'da gözüken maaşım brüt 4.000 TL idi.
People
4
5) Vatan (Dr)
10.03.2018 07:21:10
" Bir özel hastanenin kendi çalışanlarından birine 93 kere tomografi çektirdiği yılda 700 kere muayene girişi yaptırdığı..vs. yazıyordu haberde.. bu tür suistimalleri erkence önleyecek sgk nın merkezinde alarm uyarı sistemleri yok mu acaba?? Bence vardır..
People
5
6) Cerrah tolga (Hekim)
09.03.2018 23:44:57
Global bütçeye geçerek fatura kontrol etmeyen sgk sağlıktaki başıboşluğun tek sorumlusudur
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)