44 adet sağlık kuruluşunda ölüler tedavi edilmiş!
Sağlıkta suiistimal ve yolsuzlukta sınır yok: 44 adet sağlık kuruluşunda ölüler tedavi edilmiş!
44 adet sağlık kuruluşunda ölüler  tedavi edilmiş!
27 Ekim 2016 -

Sayıştay Raporu, bazı sağlık kuruluşları tarafından ölmüş kişilere sağlık hizmeti verilmiş gibi fatura düzenlendiğini, SGK’nın bu ölü soyucu sağlık kuruluşları ile sağlık hizmet alım sözleşmelerini devam ettirdiğini ve yeni sözleşme imzaladığını ortaya çıkardı.

Sayıştay Başkanlığı,  Sosyal Güvenlik Kurumu 2015 yılı düzenlilik denetim raporunda;

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile sözleşmeli sağlık kuruluşları tarafından üretilen sağlık verilerinin incelenmesi sonucu, ölü kişilere sağlık hizmeti verilmiş gibi fatura düzenlendiği tespit edilmiştir. Buna göre, SGK’nın MEDULA Hastane Sistemi’nde, vefatlarında düzenlenen epikriz raporlarında veya hasta taburcu kodlarında vefat ettikleri belirtilen kişilerin adlarına ölümlerinden sonraki tarihlerde başka bazı sağlık kuruluşlarınca sağlık hizmeti fatura edildiği anlaşılmıştır.

Ölü kişiler adına fatura düzenleyen sağlık kuruluşlarının listesi Sayıştay deneticileri tarafından SGK‟ya iletilmesine rağmen, SGK’nın bu ölü soyucu sağlık kuruluşları ile sağlık hizmet alım sözleşmelerini devam ettirdiği ve 2016 yılında tekraren yeni sözleşme imzaladığı görülmüştür.

Denetim raporunda söz konusu faturalandırmaları gerçekleştirenler arasında Şanlıurfa’dan 40, Adıyaman, Mardin, Şırnak ve Kırşehir’den 1 birer adet olmak üzere 44 özel sağlık kuruluşu bulunmaktadır. Rapora göre bu sağlık kuruluşlarından 30 tanesinin geçen yılda ölü kişiler adına fatura düzenlediği ve bu hususun Sayıştay tarafından SGK’ya iletilmesine rağmen Kurum ile sözleşmelerinin devam ettirdikleri  ve 2016 yılında yeni sözleşme imzaladıkları, dolayısıyla bu kuruluşlara SGK tarafından ödeme yapılmaya devam edildiği görülmektedir.

Sonuç olarak; Öncelikli hedefi kar olan birer işletmeye dönüştürülmüş sağlık kuruluşlarının her hangi bir etik ya da yasal kuralı gözetmeden  gelirlerini arttırmak için suiistimal ve usulsüzlükte sınır tanımadığı anlaşılmaktadır.  Bunların arasında vefat etmiş kişilerin adına ölümlerinden sonraki tarihlerde sağlık hizmeti fatura etmeleri de vardır. Ancak bunun anlaşılmış olmasına rağmen, bu yasa dışı yollara sapan kuruluşlar cezalandırılmamış ve SGK tarafından yeniden sözleşme imzalanabilmiştir.

Bu durum, Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sağlık alanının gelmiş olduğu içler acısı tabloyu yansıtmaktadır. Sağlık sisteminin kamu dâhil sağlık kurum ve kuruluşlarını kar odaklı birer işletmeye dönüştürmesi ve denetleme yapması gereken kamu otoritesinin bundan vaz geçmesi  ile deontolojik, ahlaki ve vicdani çöküş ortaya çıkmıştır.

Oysaki binlerce yıl ötesinden süzülüp gelen hekimlik mesleğinin değerleri; yaşamımızı insanlığın hizmetine adamayı, tıbbi bilgilerimizi insanlık yararına kullanmayı, sağlık hizmetlerinin sunumunda ve geliştirilmesinde insanı temel almayı öğretmektedir.

 

Dr. Ergün DEMİR

İzmir Tabip Odası Hekim meclis üyesi,

Dr. Güray KILIÇ

İstanbul Tabip Odası TTB delegesi

(Kaynak; T.C. Sayıştay Başkanlığı Sosyal Güvenlik Kurumu 2015 Yılı Düzenlilik Denetim Raporu sayfa 129)

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
9
1) Mehmet Karadeniz (Ahçı)
30.10.2016 09:31:23
Olay çok yüksek ihtimalle kişi öldükten sonra onun kimliğini sağlık işlemleri için kullanan yakınları nedeni ile olmuştur.. nüfustan düşünce medulla onayı alınamaması ve ekrana ölü diye uyarı çıkması gerekir...
People
8
2) Doktor (Doktor)
28.10.2016 20:19:46
Olayları yanlış yorumluyorlar. Esas problem ölmüş yakınının kimliği ile başvuranlarda. Ben mecburi hizmetteyken Van Başkalede, 15 yaş altı hamile bekar diye birini savcılık korumaya almıştı. Meğer kız başkasının kimliğini kullanmış; kendi 19 yaşında olup TC vatandaşlığı bile yoktu. Savcılık napcağını şaşırmıştı.
Benzer bir örnek, çocuk doktoru arkadaş başkasının karnesinin kullanıldığını görüp karneyi kaymakamlığa gönderdi diye ev sahibi eşyalarını sokağa atmış ve doktor Van merkeze çekilmişti.
Demem o ki kurumlardan önce suçu vatandaşta aramak lazım.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori