Acil serviste "yeşil alan" etkisi
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) hastaları ‘kırmızı, sarı, yeşil’ diye sınıflandırması, hastanelerin acil servislerindeki yığılmanın önüne geçti.
Acil serviste
12 Haziran 2012 08:51 - BUGÜN HASAN BOZKURT

SGK’nın şubat ayında başlattığı ‘Yeşil Alan’ uygulaması acillere nefes aldırdı.Özel hastanelerde 12 lira katılım payı ödememek için acilden giriş yapmak isteyen 100 hastadan 50’si yeşil alana kaydırıldı.

Bu hastalar ertesi gün için kulak, burun, boğaz, dahiliye gibi servislere yönlendirildi. Geçen yılın mart, nisan, mayıs aylarında 63 milyon olan acil hasta sayısı 30 milyona geriledi.

259 özel hastanenin 60 tanesinde her 100 hastadan 80’i acil hastasıyken bu oran son uygulamalardan sonra 40’a düştü. Kamu hastanelerinde de gereksiz yere acil başvuruları yüzde 25 azaldı.

ACİL TANIMI DEĞİŞTİ

Geri ödeme kurumu olan SGK yeşil alan sayesinde yakaladığı acil olmayan hastalar sayesinde 100 milyon liranın üzerinde tasarruf sağladı.

Öte yandan SGK’nın, tasarruf tedbirleri çerçevesinde hayata geçirdiği yeşil alan uygulaması, Sağlık Bakanlığı’nın ‘acil hasta’ tanımlamasını daraltması, özel hastanelerle vatandaşı karşı karşıya getirdi.

SGK’nın, ‘acil’ diye baktıkları hastanın faturasını kendilerine ödettiğinden yakınan hastane yetkilileri, tanım kargaşasının netleştirilmesini istiyor.

Yaşanan sıkıntıyı şu örnekle anlatıyorlar: “Bakanlığa göre acile gelen travma hastası, ‘acil’. Ancak SGK, ölüm ya da sakatlık varsa acil kabul ediyor. Nasıl fatura edeceğimizi, hangi hastayı acile sokacağımızı şaşırdık.”

ACİL SERVİS BAKIM ALANLARI

Kırmızı Alan: Öncelikli acil durumu ifade eder. Ağır yaralanmalarda hayatı tehdit eden ve hemen bakım gereken müdahaleler burada gerçekleştirilir.

Sarı Alan: Geciktirilebilir acil durumları ifade eder. Kalıcı bir hasarı önlemek için hekim bakımı gereken fakat bekleyebilecek hasta grubuna müdahale bu bölümde yapılır.

Yeşil Alan: Hafif yaralanmalarda ya da hekim bakımı gerekli olsa da uzun bir süre bekleyebilecek hastalara müdahale bu alanda hayata geçirilir.

Siyah Alan (Morg): Ölülerin bulunduğu bölümdür.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) dr_stapes (op dr)
12.06.2012 22:30:31
bu verileri nerden bulmuşlar ya, tamamen masa başı haber gibi geldi bana, özel hastanede 12 lira alınıyormuş burda belki etkili olabilir ama devlet hastanesi acilde en ufak bi acil rahatlaması yok. zaten 3-5 liranın ne caydırıcılığı olabilir,
People
0
2) Dr Tuna Saracoğlu (Dr)
12.06.2012 14:18:14
Bizimkisindede bi fark yok. İlk 15 gün önce azaldı.
Sonra alıştılar tekrar arttı. 3 tl ne kadar etkilerki.Aile hekimine da gitse oradada çıkıyor.
People
0
3) Dr Tuna Saracoğlu (Dr)
12.06.2012 14:18:14
Bizimkisindede bi fark yok. İlk 15 gün önce azaldı.
Sonra alıştılar tekrar arttı. 3 tl ne kadar etkilerki.Aile hekimine da gitse oradada çıkıyor.
People
0
4) bekir özeren (uz dr)
12.06.2012 12:35:20
sağlıkta kortikal (hatta subkortikal) kontrol ortadan kalkmıştır. eski anılar biraz amigdala üzerinden hatırlanabilmektedir. alveus ve pes hippocampus'da dejenerasyon süreci ilerlemektedir. kontrol şimdilik medulla üzerindedir. yakında spinal ilkel reflekslere dönüş süreci de tamamlanacaktır.
People
0
5) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
12.06.2012 11:08:00
çalıştığım devlet hastanesinde sürekli beyaz kod alarmı anons ediliyor.ben buna bakarım.kırmızı,sarı,yeşil beni ilgilendirmiyor.
People
0
6) dr_musti (acil hekimi)
12.06.2012 10:00:03
hekimle hastayı karşı karşıya getirdiler.hastane yönetimi yeşil alanda muayene edilip sadece enjeksiyon yapılan hastadan para kazanamadıklarını söyleyip(yeşil alan hastasına iğne yapılırsa fatura basılamıyormuşmuşmuş,medülladan geri dönüyormuuuuşşş) tüm gelen hastalara sarı alan vermektedirler.bir doktor ben acilim diye bana serum tak tahlil yap diye gelen soğuk algınlığı olan hastaya sen acil değilsin (yeşil alansın) diyerek enjeksiyon bile yapmadan eve gönderemez.sabah fox haberde yapılan habere göre acillere gelen hastaların %86sı yeşil alan yani acil değil.fakat birçok hastane yönetimi karlarından kayıp olmasın diye gelen hastanın %97sine sarı (acil),%3ne yeşil (acil olmayan) diye muamele gösteriyor.
People
0
7) Dr.Cevdett (op)
12.06.2012 09:59:51
Atmasyon ürünü bir haber, bizim acilde neden azalma yok?Acaba bizim sekreterler yeşil alan muayenesi girmiyorlarmı bir araştırayım.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)